Dočkal, Juliš a spol. v této sezoně zahazují penaltu za penaltou. Co jim radí Lafata s Poborským?

Dočkal, Juliš a spol. v této sezoně zahazují penaltu za penaltou. Co jim radí Lafata s Poborským?

Jestli nějaký tým umí zahrávat penalty, soudobá Sparta nikoliv. V právě probíhajícím ročníku 2020/2021 neproměnili letenští hráči hned čtyři pokusy z celkových pěti a pokud bychom do této bilance počítali i přípravné zápasy, dostali bychom se na šest zahozených pokutových kopů ze sedmi, což vážně není nikterak lichotivé.

Zatím naposledy neuspěl z jedenácti metrů exopavský středopolař Filip Souček, jenž na Strahově proti Chrudimi přestřelil východočeskou branku. Před ním neuspěli například Libor Kozák, Lukáš Juliš nebo Bořek Dočkal, jenž už nevyužil výhodu hned dvakrát a jediná penalta, která se mu povedlo, byla proti Karviné.

Co by nyní třetímu týmu Fortuna:ligy poradili jeho bývalé opory Karel Poborský a David Lafata, které s proměňováním penalt neměly výraznější problémy?

"Vždycky je to hlavně o exekutorovi a jeho hlavě. Když jste pozitivně naladěný a máte na to technicky, můžete uspět. Kdybych si na penaltu nevěřil, nešel bych na ni. Mě brankář v podstatě nezajímal. Penalty jsem trénoval bez brankáře. Měl jsem dvě tři místa, kam jsem to pravidelně posílal a toho jsem se držel," pronesl na stránkách iSport.cz osmačtyřicetiletý internacionál, jenž nyní pracuje pro FAČR.

O devět let mladší exkanonýr to vidí podobně. "Nechci, aby to vyznělo blbě, ale tyto jednoduší typy, kteří nad tím moc nepřemýšlí a prostě to tam pošlou, to mají ve finále jednodušší. Na tréninku jich můžete kopat kolik chcete, ale v zápase jste v úplně jiném rozpoložení a hlava pracuje jinak. Musíte mít i štěstí. Kolikrát se člověk ukopnul a stejně z toho byl gól," připomněl na stránkách Deníku Sport nejlepší střelec Sparty v evropských pohárech.

Neúspěšnou penaltu Juliše v derby Lafata okomentoval tak, že na nejlepšího ligového střelce dolehla tíhla okamžiku a exereprezentant má za to, že takhle penalty na trénincích nekope. Pokračovat už by podle jeho slov nemělo ani opakované selhání kapitána Dočkala. "Bořek kopal během kariéry moře penalt. Ve Spartě i v národním týmu. Že poslední nedal, mohlo souviset i s tím, že se třeba necítil dobře. Bořkova úspěšnost je vynikající a měl by je dál zahrávat. I lepší hráči zahodí dvě penalty a jdou příště na třetí. Jakmile se na mě udělala penalta, hned jsem šel za Bořkem. Tehdy byl podle mě nejlepším exekutorem a platí to dodnes,“ hájil záložníka Lafata, jehož vyjádření nabídl portál isport.blesk.cz.

Sbohem a šáteček? Kteří hráči by mohli opustit kádr Sparty?

zdroj: isport.blesk.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.