VAR a přisouzená penalta v závěru Plzni nepomohla, efektivní v koncovce nebyla ani Sparta

Fortuna liga je po nezvykle krátké zimní pauze zpět a první zápas roku 2021 měly na svědomí Teplice, které hostily Jablonec. Zbrojovka Brno v sobotu remizovala na hřišti Mladé Boleslavi, Opava zase doma se Zlínem. Slovácko doma porazilo Karvinou, Liberec pak remizoval s Bohemians. Lídr tabulky Slavia večer zvládl duel s Olomoucí.

Jablonec šel do vedení už ve 22. minutě a prakticky vyhráno měl už po poločase, kdy vedl 3:0. V první půli se trefili Považanec, Jovovič a Kratochvíl. Na zasněžených Stínadlech ale nepolevil a zvýšil skóre na 4:0, bezmocné Teplice už působily rezignovaně a nakonec inkasovaly i popáté z kopačky Hrubého.

Brno šlo v Mladé Boleslavi do vedení v prvním poločase zásluhou navrátilce Luďka Pernici. Plzeňský stoper, který dříve působil v Brně a nyní zde bude během jara hostovat, se prosadil po standardní situaci. Mladá Boleslav poté vyrovnala, gól jí ale sebral videorozhodčí. Jeden důvod k oslavě však mužstvo Karla Jarolíma přece mělo, díky gólu Matějovského doma s Brnem urvalo alespoň bod za remízu 1:1. Brno mělo v nastavení šanci zvrátit zápas na svou stranu, z přímého kopu ale trefilo pouze břevno. Ke konci se navíc nechal vyloučit domácí Samuel Dancák.

Poslední Opava i s několika posilami doma hostila Zlín a v boji o záchranu získala cenný bod za remízu 0:0. Hosté byli výrazně aktivnější, svůj tlak ale v branku přetavit nedokázali. Za Opavu nastoupila i nová jména jako Hellebrand, Smola či Čvančara.

Slovácko doma hostilo Karvinou a rozhodlo brzy po bezgólovém prvním poločase. V 51. minutě proměnil penaltu domácí kapitán Vlastimil Daníček, o chvíli později zvýšil na 2:0 Jan Kliment. Karviná měla šanci snížit a zápas zdramatizovat, její kapitán Michal Papadopulos ale narozdíl od svého oponenta penaltu neproměnil, zneškodnil ji totiž slovácký gólman Nemrava.

Liberec doma hostil Klokany a do vedení jej poslal už na úvod zápasu Mosquera, který se trefil proti svému bývalému týmu. Na druhou branku se ale Slovan nezmohl a ve druhé půli naopak z kopačky Pulkraba inkasoval, týmy se proto po devadesáti minutách rozešly za stavu 1:1.

Sigma Olomouc šla v Edenu do vedení, sešívaní však zásluhou Kúdely z penalty co nevidět srovnali. Ještě před poločasem poslal Slavii do vedení Jan Kuchta, který zároveň vstřelil i pojišťovací třetí gól. Sešívaní porazili doma Olomouc 3:1 a stále se tak pohodlně vyhřívají v čele tabulky. Za Slavii nastoupila i nová posila Alexander Bah nebo navrátilec Jakub Hromada, do zápasu se naopak nepodíval Taras Kačaraba.

Východočeské Pardubice v azylu vršovického Ďolíčku marně vzdorovaly nájezdu Českých Budějovic. Jen chvíli před koncem první půle poslal hosty do vedení proměněnou penaltou Čolič. Jistotu Dynama pojistil pak tři minuty před koncem druhého poločasu Alvir, který upravil na konečných 2:0.

Kouč předposlední Příbrami má hru Plzně moc dobře přečtenou, což doložil i výsledkem nedělního zápasu, kdy jeho svěřenci s Viktorií uhráli bezbrankovou remízu. Hosté se mohli dostat do vedení v závěru, kdy VAR přisoudil Plzni penaltu, ale Čermák tuto šanci zahodil.

Také pražská Sparta si veze domů pouhý bod. Na půdě Ostravského Baníku svedla s domácím týmem vyrovnanou partii. Utkání nabídlo několik zajímavých momentů, ze kterých bylo k otevření skóre blízko, ale nakonec se oba celky rozešly po bezbrankové remíze.

Fortuna Liga - 15. kolo:

Teplice - Jablonec 0:5 (0:3)
Branky: 22. Považanec, 34. Jovovič, 39. Kratochvíl. 56. Krob, 88. Hrubý. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Poživil - Adam (video). ŽK: Gabriel - Kratochvíl.
Teplice: Grigar - Gabriel, Mazuch, Droehnle (68. Vondrášek) - Černý, Mareček (46. Jukl), T. Kučera, Žitný (68. Macej), Radosta (46. Moulis) - Vukadinovič (46. J. Mareš), Řezníček. Trenér: R. Kučera.
Jablonec: Hanuš - Holík, Štěpánek, Zelený, Krob (83. Haitl) - Hübschman - Jovovič (71. Pleštil), Považanec, Kratochvíl (80. Hrubý), Pilař (83. Podaný) - Doležal. Trenér: Rada.

SFC Opava - Fastav Zlín 0:0
Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Horák. ŽK: Čvančara, Tiéhi, Březina - Vraštil, Cedidla. Bez diváků.
Opava: Fendrich - Žídek, Kulhánek, Březina - Mondek, Hellebrand (87. Juřena), Tiéhi, Nešický, Helešic (73. Kania) - Smola, Čvančara (76. Holík). Trenér: Skácel.
Zlín: Dostál - Vraštil, Buchta, Kolář - Cedidla, Conde, Hlinka, Procházka - Janetzký, Jawo, Dramé (90.+1 Chwaszcz). Trenér: Páník.

FK Mladá Boleslav - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)
Branky: 60. Matějovský - 39. Pernica. Rozhodčí: Ginzel - Kříž, Hock - Cieslar (video). ŽK: Dancák - Fousek. ČK: 89. Dancák. Bez diváků.
M. Boleslav: Šeda - Douděra, Šimek (46. Jakub Klíma), Křapka, Preisler - Jirásek (36. Matějovský), Dancák - Budínský (62. Malinský), Ladra, Graiciar (82. Škoda) - Jiří Klíma. Trenér: Jarolím.
Brno: Šustr - Moravec, Dreksa (46. Záhumenský), Pernica, Šural - Štepanovský, Vaněk (79. Texl), Sedlák, Pachlopník (67. Bariš), Fousek (75. Šumbera) - Fila (67. Hladík). Trenér: Dostálek.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)
Branky: 13. Mosquera - 70. Pulkrab. Rozhodčí: Lerch - Flimmel, L. Matoušek - Franěk (video). ŽK: Mikula, Karafiát - Bederka. Bez diváků.
Liberec: Ngyuen - Koscelník, Jugas, Purzitidis, Chaluš, Mikula - Pešek, Karafiát, Mosquera (81. Faško) - Rondič, Rabušic. Trenér: Hoftych.
Bohemians: Le Giang - Dostál, Bederka, Hůlka, Vondra - Vaníček (83. Vodháněl), Ljovin, Hronek (90.+2 Vacek), Novák (60. Květ) - Necid (60. Puškáč), Pulkrab (83. Jindřišek). Trenér: Klusáček.

1. FC Slovácko - MFK Karviná 2:0 (0:0).
Branky: 51. Daníček z pen., 58. Kliment. Rozhodčí: Hrubeš - Hájek, Ratajová - Adámková (video). ŽK: Hofmann - Papadopulos, Šindelář. Bez diváků.
Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec - Petržela (25. Jurečka), Daníček, Sadílek (83. Šimko), Havlík - Kohút (68. Kalabiška), Kliment, Navrátil. Trenér: Svědík.
Karviná: Neuman - Eduardo, Dramé, Šindelář, Twardzik - Herc (79. Tavares), Ostrák, Mangabeira (61. Mikuš), Smrž, Bartošák - Papadopulos. Trenér: Jarábek.

Slavia Praha-Sigma Olomouc 3:1 (2:1)
Branky: 19. Kúdela z pen., 39. a 61. Kuchta - 15. Breite. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Hrabovský - Adam (video). ŽK: Kuchta, Hromada - Vepřek. Hráno bez diváků.
Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Hovorka, Bořil - Hromada (90. Beran), Oscar (80. van Buren) - Sima (90. Tecl), Stanciu (87. Yusuf), Provod - Kuchta (80. Musa). Trenér: Trpišovský.
Olomouc: Mandous - Sladký, Beneš, Poulolo, Vepřek - Hála (72. Látal), Breite, Houska, Greššák (56. Daněk), González (72. Yunis) - Nešpor (72. Chytil). Trenér Radoslav Látal.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 0:2 (0:1)
Branky: 41. Čolič z pen., 87. Alvir. Rozhodčí: Klíma - Paták, Kubr - Hrubeš (video). ŽK: Tischler - Čolič. Bez diváků.
Pardubice: Boháč - Surzyn, Šejvl, Toml, Čelůstka - Čihák (46. Cadu) - Tischler, Hlavatý, Solil (79. Petráň), Pfeifer (46. Ewerton) - Černý (56. Huf). Trenér: Novotný.
Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Talověrov, Králik, Novák - Čavoš, Javorek, Havelka (85. Valenta) - Brandner (71. Jánošík), Alvir, Mršič (89. Skovajsa). Trenér: Horejš.

FK Příbram - Viktoria Plzeň 0:0
Rozhodčí: Orel - Kotík, Vlček - Hocek (video). ŽK: Pilík - Ondrášek, Čermák. Bez diváků.
Příbram: Kočí - Laňka, Tregler, Soldát, Kingue, Cmiljanovič - Pilík (90.+3 Kvída), Rezek (7. Hájek), Nový - Zorvan (82. Vávra), Voltr (82. Dočekal). Trenér: Horváth.
Plzeň: Hruška - Havel, Hejda (18. Kaša), Brabec, Limberský (46. Kovařík) - Bucha - Kayamba (80. Matějka), Šulc (64. Čermák), Kalvach, Falta - Ondrášek. Trenér: Guľa.

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:0
Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Podaný - Adámková (video). ŽK: Pokorný, Jánoš - Krajčí starší, Dočkal. Bez diváků.
Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman - Jánoš, Kaloč - De Azevedo, Tetour (88. Ndefe), Holzer (86. Zajíc) - Kuzmanovič (77. Potočný). Trenér: Kozel.
Sparta: Nita - Plechatý, Vitík, Hancko, Hanousek - Vindheim, Sáček, Dočkal, Minčev (72. trávník), Ladislav Krejčí starší (46. Karabec) - Juliš. Trenér: Kotal.