Sparta herně nepřesvědčila, ale s Boleslaví si poradila, Plzeň využila hodinovou přesilovku a porazila Pardubice

Fortuna Liga, respektive její 16. kolo, začalo už v pátek večer předehrávkou mezi Zbrojovkou Brno a Libercem. Olomouc poté v sobotu porazila Opavu. Slovácko si odváží zase tři body z pražského Ďolíčku a Baník remizoval ve Zlíně 1:1. Mistrovská Slavia večer porazila Karvinou. Jablonec v chumelenici porazil Příbram. České Budějovice přehrály Teplice. Viktoriáni po 357 minutách vstřelili gól a vyhráli.

Slovan šel v Brně do vedení už ve 25. minutě, kdy se krásnou dalekonosnou střelou po brejku blýskl Mosquera. O devět minut později zvýšil na 2:0 i brněnský odchovanec Michael Rabušic a zápas byl takřka rozhodnutý, definitivní razítko na porážku Zbrojovky pak gólem na 3:0 přidal liberecký Pešek.

Poslední Opava se představila na hřišti Sigmy Olomouc a rozhodnuto bylo de facto už po půl hodině hry, kdy domácí vedli 2:0 díky brankám Daňka a Gonzáleze. Slezský celek oslabený po červené kartě Tiéhiho sice po přestávce z penalty srovnal, nebylo mu to ale nic platné, neboť Olomouc brzy poté vstřelila další dva góly. Jeden dal opět González, druhý pak Houska. Sigma doma bez problémů porazila Opavu 4:1 a po dvou prohrách se vrátila na vítěznou vlnu, Opava se naopak stále nachází na posledním místě.

Slovácku se povedl v Ďolíčku hlavně první poločas. Vstřelilo totiž tři branky v rozmezí dvanácti minut. Ve 25. minutě otevřel skóre Kalabiška a poté měl tým z Uherského Hradiště k dispozici dvě penalty, z nichž obě proměnil kanonýr Jan Kliment. Bohemians sice ve druhé půli snížili na 1:3, na body to však nestačilo. Třetí penalta poté ještě se kopala v 78. minutě proti gólmanovi Slovácka, domácí Tomáš Necid ji ale neproměnil.

Baník v lize v roce 2021 nevyhrál ani na třetí pokus. Ve Zlíně šel sice díky vlastní brance domácího Buchty do vedení, před poločasem se ovšem z penaltového puntíku nemýlil domácí útočník Tomáš Poznar. Druhý poločas žádný gól nenabídl a proto se týmy rozešly za nerozhodného stavu.

Karviná doma udržela v prvním poločase proti mistrovské Slavii čisté konto, ze startu toho druhého už ale defenzíva inkasovala. Sešívané poslal do vedení Abdallah Sima, o deset minut později zvýšil hrdina posledního zápasu Jan Kuchta na 2:0. Rozhodnuto ale úplně nebylo, v 82 minutě totiž po faulu ve vápně proměnil penaltu karvinský Qose a bylo zaděláno na drama, včas na to ale gólem na 3:1 zareagoval Peter Olayinka a nepřipustil ztrátu favorita. Ke konci byl navíc vyloučen domácí gólman Petr Bolek.

Jablonec získal tři body díky brankám Kratochvíla. Do vedení šla sice Příbram, která se ve 49. minutě ujala vedení po brance Martina Nového. Vzápětí za tři minuty srovnal Miloš Kratochvíl, který pak v 64. minutě dokonal obrat z penalty. Severočeši si výhrou upevnili druhé místo v tabulce.

České Budějovice potvrdily formu a proti Teplicím se už ve 20. minutě ujaly vedení díky trefě Talověrova. Vedení pak zpečetili po přestávce, když druhý gól přidal Benjamin Čolič z pokutového kopu.

Plzeň šla proti Pardubicím po půlhodině hry do početní výhody, když hostující kapitán Šejvl před šestnáctkou podrazil unikajícího Faltu a dostal červenou kartu. Minutu před poločasem Ondrášek dorazil do Boháčovy branky střelu Kaše, ale gól byl po kontrole VAR odvolán kvůli ofsajdu.

V závěru se Plzeňští přece jen po 357 minutách dočkali gólu. V 81. minutě Havel prolomil dlouhé čekání na gól, trefa prvně neplatila kvůli ofsajdu, ale rozhodčí Berka situaci překontroloval u videa, a nakonec branku uznal, míč tečoval pardubický Toml. V nastaveném čase se z brejku trefil Bucha.

Trenér Sparty Václav Kotal si připsal dvoustý odtrénovaný zápas v lize a minimálně radost z výsledku měl. Letenští porazili Mladou Boleslav 1:0. O jedinou branku se postaral v 58. minutě Karlsson, který zužitkoval přihrávku od Pavelky, následně ve vápně z otočky prostřelil Diviše.

Fortuna liga, 16. kolo:

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 0:3 (0:2)

Branky: 25. Mosquera, 34. Rabušic, 76. Pešek
Žluté karty: 17. Záhumenský, 64. Šural, 83. Vintr (všichni Zbrojovka Brno)
Domácí: Šustr – Moravec (46. Bariš), Dreksa, Pernica, Šural – Pachlopník (66. Štepanovský), Texl (76. Sedlák), Vaněk, Záhumenský (46. Šumbera) – Fila (46. Vintr), Hladík, trenér: Dostálek
Hosté: Knobloch – Jugas, Mikula, Koscelník, Chaluš – Pourzitidis (84. Mara), Sadílek (84. Michal), Karafiát – Pešek (77. Fukala), Rabušic (58. Rondić), Mosquera (84. Faško), trenér: Hoftych
Diváci: 0
Rozhodčí: Marek – Šimeček, Ratajová

Sigma Olomouc - Opava 4:1 (2:0)

Branky: 25. Daněk, 29. a 63. González, 65. Houska – 56. Nešický (pen.)
Žluté karty: 28. Breite – 32. Tiéhi, 51. Březina
Červená karta: 45+1. Tiéhi (Opava)
Domácí: Mandous – Látal, Beneš, Hubník, Vepřek (79. Zmrzlý) – Breite, Daněk (79. Yunis) – González, Houska (79. Sladký), Chytil (69. Hála) – Nešpor (70. Radić), trenér: Látal
Hosté: Fendrich – Březina, Didiba, Žídek – Mondek (72. Řezníček), Nešický (72. Janjuš), Tiéhi, Kania (81. Helešic) – Hellebrand (73. Večerka) – Juřena, Čvančara (46. Schaffartzik), trenér: Kováč
Diváci: 0
Rozhodčí: Lerch – Caletka, Antoníček

Bohemians 1905 - Slovácko 1:3 (0:3)

Branky: 73. Puškáč – 25. Kalabiška, 32. (pen.) a 37. (pen.) Kliment
Neproměněná penalta: 78. Necid (Bohemians 1905)
Žluté karty: 90. Vodháněl - 77. Kalabiška, 90. Kubala, 90+3. Nemrava
Domácí: Le Giang – Dostál (46. Vodháněl), Hůlka, Bederka, Vondra – Hronek (63. Vacek), Jindřišek, Ljovin, Vaníček – Necid (83. Květ), Pulkrab (46. Puškáč), trenér: Klusáček
Hosté: Nemrava – Reinberk, Šimko, Kadlec, Kalabiška – Havlík, Sadílek – Kohút (79. Srubek), Jurečka (89. Meleketsev), Navrátil (83. Petržela) – Kliment (83. Kubala), trenér: Svědík
Diváci: 0
Rozhodčí: Orel – Kříž, Vodrážka

Zlín - Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 44. Poznar (pen.) – 24. Buchta (vl.)
Žluté karty: 12. Poznar, 37. Kolář, 58. Conde – 5. Potočný, 33. Buchta, 47. Fleišman
Domácí: Dostál – Vraštil, Buchta, Kolář – Cedidla, Conde, Hlinka, Fantiš – Janetzký (90. Simerský), Poznar (87. Jiráček), Jawo (73. Dramé), trenér: Páník
Hosté: Laštůvka – Fillo, Svozil, Stronati, Fleišman – Tetour, Kaloč (64. Jánoš) – Buchta (46. Ndefe), Mena (46. de Azevedo), Potočný (75. Zajíc) – Kuzmanović (85. Tijani), trenér: Kozel
Diváci: 0
Rozhodčí: Machálek – Vlček, Lakomý

Karviná - Slavia Praha 1:3 (0:0)

Branky: 82. Qose (pen.) – 51. Sima, 61. Kuchta, 85. Olayinka
Žluté karty: 18. Smrž, 49. Dramé, 78. Santos (všichni Karviná)
Červená karta: 90+5. Bolek (Karviná)
Domácí: Bolek – Santos, Dramé, Šindelář, Twardzik (90. Kokovas) – Smrž (71. Čmelík) – Mikuš (71. Haša), Qose, Herc (82. Janečka), Ostrák – Papadopulos (71. Tavares), trenér: Jarábek
Hosté: Kolář – Masopust (46. Bah), Kúdela, Hovorka, Bořil – Holeš, Provod – Sima (88. Lingr), Stanciu (86. Traoré), Oscar (46. Olayinka) – Kuchta (77. Musa), trenér: Trpišovský