Slávisté se nechali okrást Teplicemi. Plzeň zachránil Staněk

Předehrávka 20. kola Fortuna:ligy proběhla v pátek od 16:00 na jablonecké Střelnici, kde na sebe narazily třetí a šestnáctý tým tabulky. Pardubice porazily v sobotu Baník 3:2, Příbram podlehla oslabenému Slovácku 1:4. Sigma Olomouc díky brance v poslední minutě porazila Brno. Sparta Praha večer zvítězila ve Zlíně. Plzeň i díky mimořádnému přispění brankáře Staňka porazila Bohemians. Opava nečakaně vyzrála na nejlepší defenzivu jara. Ještě větším šokem je pak remíza Teplic se Slávií.

Jablonec - Mladá Boleslav:
Byť byl favorit vzhledem k dlouhé boleslavské šňůře bez vítězství jasný, do vedení šli hosté a to díky Davidu Šimkovi, jenž zužitkoval přesně mířený centr Tomáše Ladry, jenž byl mimořádně motivován i díky tomu, že v první polovině ročníku hostoval právě v kádru Petra Rady.

Domácí výběr ale na těžkém terénu prohrával zhruba jen dvacet minut a ve 37. minutě se podařilo vyrovnat Miloši Kratochvílovi, jenž využil vybídnutí kolegy Vladimíra Jovoviče a po zemi prostřelil brankáře Jakuba Diviše. Osm minut před koncem se ve vápně skácel v zemi střídající žolík Dominik Mašek. Hlavni rozhodčí Marek situaci ještě zkoumal na videu, ale na penaltový puntík nakonec neukázal a hrálo se dál. Více zásadního už se nepřihodilo.

Doležal, Krob, Zelený a spol., kteří během 90 minut vyslali na branku soupeře šest střeleckých pokusů, si po prohrách se Slavií a Baníkem připsali šestatřicátý bod.

Pardubice - Baník Ostrava:
Baník sice až do minulého týdne vyhrál v tomto roce pouze jeden zápas, před týdnem ovšem dokázal překvapit favorizovaný Jablonec a zvítězit 2:1. V Pardubicích, respektive v Ďolíčku, kde mají nyní azyl, hrál proti týmu, který před týdnem prohrál v Edenu se Slavií.

Na jaře už ovšem dokázal získat dvě výhry, proti Příbrami a Teplicím. I přesto ale jako mírný favorit do zápasu nastoupil právě Baník, to ale v prvním poločase nepotvrdil, díky brance Jeřábka šly totiž Pardubice do kabin za stavu 1:0. Na 2:0 potom v 74. minutě zvýšil Čihák, Baník ale ihned snížil na 1:2 a momentálně se pokouší o vyrovnávací branku. Pardubice ovšem zásluhou Hufa šly do dvoubrankového vedení znovu, druhý gól, který nakonec vstřelil Stronati, tak byl Baníku prakticky k ničemu, neboť nakonec prohrál 2:3.

Příbram - Slovácko:
Příbram po dvou remízách s prvním a posledním týmem, respektive Slavií a Opavou, doma hostila Slovácko, které letos hraje nad očekávání. Na jaře je zatím s výjimkou remízy s Českými Budějovicemi stoprocentní! Horváthovo mužstvo ovšem už několikrát v této sezóně ukázalo, že proti favoritům hrát umí, kromě bodu se Slavií totiž utržila i bod ze souboje s Plzní.

Proti Slovácku to ale na bodový zisk v poločase nevypadá, Slovácko zde totiž díky brance Hofmanna a proměněné penaltě Klimenta vede 2:0. Příbram ale početní výhodu nevyužila a naopak ještě dvakrát inkasovala, kromě veterána Petržely se trefil i Jurečka. Příbram mezitím sice stačila snížit na 1:3, to bylo ale z penalty, kterou proměnil Voltr. Ze hry se Příbram netrefila a Slovácku prohrála 1:4.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno:
Brněnská Zbrojovka se v posledních dvou zápasech představila sympaticky, bod ale získala pouze jeden. To bylo za remízu se Zlínem minulý týden, kdy jí vítězný gól v 90. minutě odvolal videorozhodčí. Dobrou herní formu se Brno snaží převést i do tabulky v Olomouci. Domácí Sigma ale z posledních tří zápasů nevyhrála ani jednou, pouze remizovala s Klokany a s Mladou Boleslaví, podlehla naopak Spartě.

V prvním poločase ale Olomouc roli favorita nepotvrdila. Brno bylo výrazně aktivnější, gól ale zatím nevstřelilo. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0. Ve druhé půli byla zase mírně aktivnější Olomouc, utkání i přesto spělo k výsledku 0:0. Bezbrankový stav zlomil až v nastavení Mojmír Chytil, jehož brance podle původního verdiktu rozhodčího předcházel ofsajd, nakonec ale branka byla uznána jako regulérní a Sigma porazila Zbrojovku 1:0. Brno tak opět doplatilo na videorozhodčího stejně jako před týdnem.

Zlín - Sparta Praha:
Zlínu se letos vůbec nedaří, po restartu ligy získal jen pramálo bodů a navíc musel A tým podstoupit dlouhou karanténu, program proto má kvůli dohrávkám nyní mnohem náročnější. Po prohře s Libercem přijela na místní Letnou silná Sparta pod vedením stále ještě nového trenéra Sparty Pavla Vrby.

V jeho třetím zápase na lavičce Sparty si Letenští konečně dokráčeli pro tři bodu s ledovým klidem. Po dramatech s Olomoucí a Karvinou otevřel skóre ve Zlíně dalekonosnou střelou z dálky Adam Karabec, na jehož trefu ještě před poločasem navázal z penalty Dávid Hancko. Pojistnou trefu na 3:0 vstřelil po přestávce Libor Kozák a Sparta už si bez větších potíží dokráčela pro tři body a dále tak, alespoň částečně, stíhá Slavii v boji o titul.

Plzeň - Bohemians Praha

Plzeň si proti Bohemians sáhli na psychické dno, ze kterési si ovšem odnesla tři body. A to především díky Jindřich Staňkovi, který chytil Jindříškovi penaltu a několika skvělými zásahy dotáhl domácí ke třem bodům. Plzeň poslal do vedení brankou před poločasem Kayamba, na které posléze navázali Bucha a Beauguel. Čestný úspěch zaznamenal v závěru Pulkrab. Bohemka měla šance minimálně na zisk bodu, ty však zůstají v Doosan Aréně.

České Budějovice - Opava

Opava přijela do Českých Budějovic v pozici obrovského outsidera. Ligový otloukánek se v závěru díky trefě zapomenutého Daniela Březiny, kterému se podařilo překonal Drobného. A nešlo zdaleka o dílo náhody. Hosté měli dostatek příležitostí, aby zápas rozhodli již dříve. O to větší ovšem byla jejich závěrečná euforie, která slezskému týmu dává stále naději na vysněnou záchranu.

Teplice - Slavia

Jindřich Trpišovský přistoupil k zápasu s Teplicemi jako příležitosti k odpočinku klíčových opor a rotaci kádru. V základní sestav tak proti čtvrtku nastoupili jen Kolář a obránci Bah, Kúdela a Bořil. Teplice cílili příležitost a zahroziili již v páté minutě po Moulisův centru. Slávistům se na obávaném oraništi špatně kombinovalo, což naznačila i kuriozní branka Oscara, který se díky promáchnutí zbavil brankáře Čtvrtečky a otevřel skore. Tvrdě hraný souboj přinesl i tři zranění v podobě odstoupení Baha, Lingra i domácího Heidenreicha. Teplicím rámec zápasu vyhoval, což vyústilo v branku Mareše po akci Fortelného a také největšímu překvapení ligového kola.

Fortuna:liga, 20. kolo:

Jablonec - Mladá Boleslav 1:1 (0:1)

Branky: 37. Kratochvíl - 16. Šimek
Žluté karty: 41. Martinec - 39. Malínský
Domácí: Hanuš – Holík, Martinec, Zelený, Krob – Považanec – Kratochvíl, Kubista, Schranz (73. Pleštil), Jovović (90. Podaný) – Doležal, trenér: Rada
Hosté: Diviš – Douděra, Šimek, Křapka, Preisler – Takács, Dancák – Malínský (67. Skalák), Ladra (73. Mašek), Zmrhal (90. Klíma)– Škoda (67. Drchal), trenér: Jarolím
Diváci: 0
Rozhodčí: Marek – Caletka, Antoníček

Pardubice - Baník Ostrava 3:2 (1:0)

Branky: 41. Jeřábek, 74. Čihák, 87. Huf - 76. Tetour, 90+1. Stronati
Žluté karty: 41. Toml (Pardubice)
Domácí: Boháč – Prosek, Čihák (81. Šejvl), Toml, Surzyn – Jeřábek – Cadu (57. Ewerton), Tischler, Hlavatý (81. Solil), Kostka – Černý (68. Huf), trenér: Krejčí
Hosté: Laštůvka – Fillo, Pokorný, Stronati, Ndefe – Buchta (54. Sor), Mena (46. Zajíc), Kaloč (71. Drozd), Tetour, Holzer (80. Juroška) – Šašinka (80. Svozil), trenér: Kozel
Diváci: 0
Rozhodčí: Franěk – Hrabovský, Hock

Příbram - Slovácko 1:4 (0:2)

Branky: 72. Voltr - 11. Hofmann, 23. Kliment (pen.), 70. Petržela, 90. Jurečka
Žluté karty: 44. Vilotić, 53. Kvída (oba Příbram)
Červená karta: 15. Navrátil
Domácí: Kočí – Kvída, Tregler, Vilotić (46. Svoboda) – Laňka, Pilík (63. Januška), Lalkovič (67. Vávra), Nový (46. Antwi), Cmiljanović (29. Rezek) – Voltr, Zorvan, trenér: Horváth
Hosté: Nemrava – Reinberk, Hofmann (88. Šimko), Kadlec, Kalabiška – Havlík, Sadílek (88. Cicilia) – Petržela (77. Divíšek), Kohút (62. Daníček), Navrátil – Kliment (62. Jurečka), trenér: Svědík
Rozhodčí: Berka - Kubr, Novák

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 90+2. Chytil
Žluté karty: 77. Mihalík  – 72. Dreksa, 74. Pachlopník
Domácí: Mandous – Sladký, Poulolo, Beneš, Zmrzlý – Látal (78. Zahradníček) – Breite (64. Nešpor), González, Daněk (78. Yunis, 84. Hubník), Hála (64. Mihalík) – Chytil, trenér: Látal
Hosté: Šustr – Šural, Dreksa, Pernica – Štepanovský (75. Záhumenský), Bariš (67. Pachlopník), Sedlák, Moravec – Vaněk (87. Hlavica) – Hladík (67. Přichystal), Růsek, trenér: Dostálek
Diváci: 0
Rozhodčí: Proske – Paták, Leška

Zlín - Sparta Praha 0:3 (0:2)

Branky: 20. Karabec, 36. Hancko (pen.), 50. Kozák
Žluté karty: 61. Jawo – 27. Pavelka, 55. Vitík, 60. Kozák, 67. Krejčí ml., 83. Krejčí st.
Domácí: Dostál – Cedidla, Simerský, Buchta, Matejov (64. Fantiš) – Jawo, Hlinka (46. Dramé), Conde, Janošek, Janetzký (64. Martínez) – Poznar (87. Mpondo), trenér: Páník
Hosté: Nita – Wiesner, Vitík, Čelůstka, Hancko – Plavšić (89. Hanousek), Krejčí ml., Pavelka, Karabec (77. Souček), Krejčí st. (89. Polidar) – Kozák (84. Novotný), trenér: Vrba
Diváci: 0
Rozhodčí: Orel – Kříž, Šimáček

PLZEŇ - BOHEMIANS 1905 1:1 (1:0)

Domácí: 44. Kayamba, 61. Bucha, 65. Beauguel Hosté: 87. Pulkrab

Žluté karty: Kalvach, Kaša - Ljovin

Domácí: Staněk – Limberský, Brabec (C), Kaša, M. Havel – P. Šulc (75. Al. Čermák), Kalvach, Bucha – Falta (81. Mihálik), Beauguel (75. Ondrášek), Kayamba (81. L. Matějka).

Hosté: P. Le Giang – Vondra, Krch, Hůlka, M. Dostál (62. Novák) – Květ (75. Necid), Jindřišek (C) (62. Bartek), Ljovin, Vaníček (75. Kosek) – Hronek (86. Keita), Pulkrab.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - OPAVA 0:1 (0:0)

Domácí - Hosté: 88. Březina

Domácí: Drobný – Čolić, L. Havel, Králik, P. Novák – Čavoš (C) (77. M. Valenta), Javorek – Mészáros (46. Diop), Alvir (77. Vais), Mršić – Ledecký (16. Brandner).

Hosté: Fendrich – Březina, Kulhánek, Didiba, Helešic – Nešický, Hellebrand (74. Jan Řezníček), Tiéhi, Mondek (89. Hrabina) – Čvančara (89. Rataj), Smola (C) (77. Dedič).