Slavia i v deseti vyprášila Opavu, Sparta poprvé pod Vrbou zaváhala a je ráda za bod, Slovácko najelo na vítěznou vlnu,

Páteční předehrávku kola Fortuna ligy obstaral v pražském Ďolíčku souboj nováčka z Pardubic a Mladé Boleslavi. V sobotu v rámci záchranářského souboje Příbram remizovala s Brnem. Olomouc poté porazila Karvinou. Ve šlágru dne Jablonec zvítězil v severočeském derby nad Libercem. Vyrovnaný duel mezi Teplicemi a Bohemians skončil smírně 1:1. Slovácko se po karanténě vrátilo na vítěznou vlnu a porazilo Baník. Sparta si z jihu Čech odváží bod, za který ještě může být ráda. Naopak odvěký rival z Vršovic opět exceloval a smetl Opavu.

Pardubice - Mladá Boleslav:
Mladá Boleslav se v této sezóně hodně trápila a ze sestupových pocit se dostala až nedávno, kdy vyhrála dvě utkání v řadě. Navzdory prohře se Slavií minulé kolo to ale vypadá, že se Středočeši nenacházejí ve špatné formě a že jsou z nejhoršího venku. To i díky trenérské výměně, v prosinci totiž místo odvolaného Jozefa Webera nastoupil Karel Jarolím. V nejlepší formě se ale před páteční předehrávkou nenacházely ani Pardubice, které před čtrnácti dny podlehly Liberci 1:4 a před týdnem prohrály s tehdy poslední Opavou.

Bezbrankové skóre vydrželo ale ve vršovickém Ďolíčku v Praze, v azylu Pardubic, pouze pět minut. Domácí poslal do vedení Tischler. Za stavu 1:0 pro domácí se šlo i do kabin v poločase, po přestávce byla ale odpískána penalta pro hosty a z té se nemýlil Tomáš Ladra. Pardubice si však vzaly vedení zpět zásluhou Tomáše Čelůstky, tři body ale doma ukořistit nedokázaly a kvůli vyrovnávací brance Takácse s Mladou Boleslaví remizovaly 2:2.

Pardubice tak remizovaly na jaře poprvé, bodový zisk s Mladou Boleslaví si připsaly k pěti jarním prohrám a třem výhrám. Pro Mladou Boleslav to tak byla už pátá jarní remíza, kterou zatím doprovodily dvě prohry a dvě vítězství. Forma Středočechů má ale, vypadá to, vzestupný trend.

Příbram - Zbrojovka Brno:
Příbram se po sérii proher a nevydařených zápasů rozhodla pro trenérskou výměnu a nástupce Pavla Horvátha a debut nového lodivoda lavičky Jozefa Valachoviče připadnul na duel s brněnskou Zbrojovkou. Ta je na tom podobně jako Příbram velmi špatně a patří k triu "jistých" sestupujících, neboť mezi poslední Příbramí a předposledním Brnem, respektive Opavou, je určitá bodová propast. Letos navíc sestupují přímo tři kluby.

Jako jednoduchý debut to ale vůbec nevypadalo. Brno vlétlo do zápasu s Příbramí docela úspěšně a do vedení by bývalo šlo v 17. minutě, kdy se trefil Pachlopník, jenže videorozhodčí branku po pětiminutovém zkoumání odvolal kvůli milimetrovému ofsajdu. Náladu a frustraci, neboť VAR Zbrojovce odvolal letos už hodně gólů, ale o deset minut později spravil brněnským fanouškům u televize Texl, jenž usměrnil míč do sítě po standardní situaci.

V poločase tak Zbrojovka vedla v Příbrami 1:0, jenže Jozef Valachovič své svěřence zjevně vyburcoval, Příbram byla na úvod druhé půle aktivnější a dočkala se vyrovnání. Ovšem aktivita zelených polevila a místo toho bylo aktivní opět hlavně Brno, vítězný gól měl na hlavě po další standardní situace Růsek, jeho šance šla ale těsně vedle. Další gól tak nepadl a Příbram získala při debutu nového trenéra alespoň jeden bod.

Karviná - Sigma Olomouc:
Zatímco nový trenér Příbrami Jozef Valachovič si při svém debutu připsal jeden bod a místo má na nějakou dobu víceméně jisté, tak trochu o angažmá možná bojoval proti Olomouci momentální šéf A mužstva Petr Mašlej. Ten dočasně nahradil odvolaného Juraje Jarábka a bitva proti Sigmě bývala mohla být považována zlom. Do utkání navíc nevstoupila v nejlepší formě ani Olomouc.

Zajímavé utkání tak začalo velmi opatrně a to je vidět i na poločasovém výsledku. Do kabin šly totiž týmy po vyrovnané první půli za stavu 0:0. Vypadalo to, že si Karviná alespoň jeden bod nakonec připíše, bezbrankový stav ale zlomil v 83. minutě olomoucký Gonzalez. Jeho trefa tak znamenala vítězství Sigmy nad Karvinou 1:0.

Mašlejovi tak první (a možná poslední) zápas na lavičce Karviné nevyšel. Je otázka, zda dostane ještě nějakou šanci, stále je totiž oficiálně považován za dočasnou variantu, která může být nahrazena každým dnem. Olomouc naopak vyhrála po dvou prohrách v řadě, naposledy Sigma zvládla duel se Zbrojovkou Brno.

Jablonec - Slovan Liberec:
V rámci severočeského derby se potkali mimo jiné sousedi v tabulce, kteří mají momentálně stejný počet bodů. Jablonec má ovšem zápas k dobru. Tak jako tak, hrálo se o hodně, Jablonec jakožto vítěz totiž nemá pouze pověst vítěze derby, ale zároveň se posunul na třetí místo v tabulce.

První krok k vítězství Jablonce v derby udělal v první půli Schranz. Liberec se navzdory snaze v prvním poločase neprosadil, po začátku druhé půle ale byla odpískána penalta a z ní se nemýlil Michael Rabušic. Jablonec si šel ale pro vítězství a vystřelil mu jej už o dvě minuty po Rabušicově trefě Kubista, jehož branka na 2:1 se ukázala jako vítězná.

Jablonec se tak dostal na třetí místo, druhá Sparta mu je ale vzhledem k nedávné karanténě Letenských stále vzdálená. Liberec naopak v lize prohrál poprvé od zápasu s Baníkem 27. ledna.

Teplice – Bohemians 1905

Na Stínadlech měly oba týmy problém s náročným terénem. Začátek zápasu se hrál převážně mezi vápny. Větší šance přišly před odchodem do šaten. Tepličtí dvakrát ztroskotali na hostujícím brankáři, konkrétně nejprve neuspěla Gabrielova hlavička a poté střela Kodada. I „Klokani“ mohli jít do vedení, ale Hronek z prostoru penalty přestřelil.

Ve druhé půli poslal Bohemku do vedení po hodině hry Pulkrab, který po rohovém kopu hlavou nedal Čtvrtečkovi šanci. Vyrovnat se Teplicím povedla v 82. minutě, když na skvělý centr Vukadinoviče si naskočil Kodad.

Slovácko – Ostrava

Slovácko nastoupilo k ligovému utkání tři týdny po karanténě a dlouhá pauza nebyla na domácích v úvodu znát. Tým trenéra Svědíka měl územní převahu, kterou po 20 minutách zužitkoval gólem z penalty Daníček, po faulu na Navrátila. O sedm minut později utekl po levé straně Divišek a centrem našel Kohúta, jenž nadvakrát překonal Laštůvku.

Hosté snížili v 54. minutě, když si stoper Šimko srazil míč do vlastní sítě po centru Jurošky.

České Budějovice - Sparta Praha

Sparťani ani s Vrbou nezlomili Dynamo a odváží si bod za bezbrankovou remízu. V Budějovicích domácí Dynamo dvakrát nastřelilo tyč a jednou břevno. V úvodu utkání byli lepší svěřenci Horejše, kteří se nastěhovali na polovinu soupeře. Favorit se až postupem času oklepal a dokázal přejít do protiútoků. Kolmici Hancka nevyužil Kozák, který se pak po špatném došlápnutí zranil a musel střídat.

Budějovice byly nebezpečnější. Čavoš hlavou netrefil prázdnou branku a Diopovo sólo hasil Nita za cenu žluté karty. V 65. minutě Mešič ze 30 metrů trefil břevno a Meszáros z dorážky pálil jen do tyče. Na druhé straně velkou šanci neproměnil Hložek, kterého vychytal Drobný.

Slavia Praha - Opava

Ve světle kontroverzního duelu s Rangers a postupu do čtvrtfinále Evropské ligy se vedoucí tým tabulky musel popasovat s houževnatou Opavou. Slávisté nastoupili v brance s mladíčkem Vágnerem, šanci dostali i Zima nebo Van Buren. Domácím se mohla ve 23. minutě stát paradoxně osudnou tvrdá hra vůči soupeřově brankáři. Sima se dostal do kontaktu s hostujícím Digaňěm a výsledkem byla poměrně přísná červená karta. Hodinové oslabení ovšem vedoucí tým tabulky nepoložilo, naopak jej ještě více semklo.

Ráz zápasu položil v nastavení prvního poločasu Kuchta, který dorazil dělovku Stanciua. Skvěle hrající rumunský reprezentant poté sám udeřil dělovkou z penalty v 54. minutě. Do sprch se navíc po druhé žlutě kartě pakoval ze Sparty hostující stoper Kulhánek. Rumunský šikula hrozil i nadále, ale prosadil se někdo jiný. Mick van Buren připravil na zlatém podnose další zásah pro Holeše. Jednostranná partie pokračovala i nadále a totální slávistický fotbal mohl přinést další ovoce po skvělém nákopu Kúdely jehož pobídky ovšem nevyužil Masopust. Sešívané to ovšem dlouho mrzet nemuselo, protože vhozenou rukavici po Teclově práci zužitkoval šibeniční trefou aktivní Oscar. Sešívaná mašina opět potvrdila svou dominanci a i v deseti ponížila Opavu debaklem.

Fortuna liga, 24. kolo:

Pardubice - Mladá Boleslav 2:2 (1:0)

Branky: 5. Tischler, 74. Čelůstka – 55. Ladra (pen.), 80. Takács
Žluté karty: 54. Solil, 71. Kostka - 83. Šimek
Domácí: Letáček – Surzyn, Čihák, Toml, Čelůstka – Solil, Hlavatý – Tischler, Kostka (90. Jeřábek), Pfeifer (83. Sláma) – Huf (71. Černý), trenér: Krejčí
Hosté: Šeda – Douděra (46. Řezník), Šimek, Takács, Preisler – Jirásek (46. Matějovský), Dancák – Malínský, Mašek (46. Ladra), Zmrhal (71. Skalák) – Škoda (46. Klíma), trenér: Jarolím
Diváci: 0
Rozhodčí: Hocek – Šimáček, Ratajová

Příbram - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branky: 55. Voltr - 27. Texl
Žluté karty: 53. Rezek, 61. O. Kingue, 74. Nový – 90+2. Záhumenský
Domácí: Šiman – Nový, Kvída, O. Kingue, Cmiljanović – Pilík, Tregler, Rezek, Antwi (80. Vávra), Zorvan (86. S. Kingue) – Voltr (86. Dočekal). trenér: Valachovič
Hosté: Berkovec – Endl, Pernica, Gajić – Moravec, Bariš, Pachlopník (82. Hladík), Záhumenský, Texl – Fousek (67. Reiter), Fila (67. Růsek), trenér: Dostálek
Diváci: 0
Rozhodčí: Ginzel – Vlček, Antoníček

Karviná - Sigma Olomouc 0:1 (0:0)

Branka: 83. González
Žluté karty: 85. Qose – 72. Hubník, 87. Látal, 90+1. Mandous
Domácí:
Ciupa – Jursa, Santos, Mangabeira, Bartošák – Smrž (87. Haša), Herc (87. Šindelář) – Čmelík (68. Pereira), Mikuš (77. Qose), Siňavskij (68. Mazáň) – Papadopulos, trenér: Mašlej
Hosté: Mandous – Látal, Hubník, Beneš, Zmrzlý – González (83. Zahradníček), Breite, Houska (89. Štěrba), Daněk (68. Chytil), Hála (68. Mihalík) – Yunis (89. Nešpor), trenér: Látal
Diváci: 0
Rozhodčí: Zelinka – Hock, Kříž

Jablonec - Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branka: 17. Schranz, 54. Kubista - 52. Rabušic (pen.)
Domácí: Hanuš – Holík, Kubista, Zelený, Krob – Pleštil (67. Pilař), Považanec, Kratochvíl (81. Hübschman), Jovović (90+2. Smejkal) – Doležal, Schranz (90+2. Hrubý), trenér: Rada
Hosté: Knobloch – Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula – Koscelník (64. Pešek), Sadílek, Pourzitidis (46. Faško), Mosquera (64. Nečas) – Rondić, Rabušic, trenér: Hoftych