Strůjce největšího evropského úspěchu v historii Slavie Cipro: Semifinále Evropské ligy se může zopakovat

Strůjce největšího evropského úspěchu v historii Slavie Cipro: Semifinále Evropské ligy se může zopakovat

Momentálně dosažený úspěch Slavie v Evropské lize, tedy účast ve čtvrtfinále, je druhým největším úspěchem českého týmu v evropských pohárech. To stejné se povedlo jak Slavii už před dvěma roky, tak i Spartě před pěti lety.

Vůbec největší úspěch se ale datuje na rok 1996, kdy tehdy Slavia pod vedením Františka Cipra došla ještě o krok dál. Semifinálovou účast letos napodobí pouze v případě, že vyřadí Arsenal. To ale nebude vůbec lehké. Gunners mají mnohonásobně hodnotnější kádr a vzhledem ke špatné formě v Premier League je pro něj vítězství v Evropské lize jednoznačnou prioritou. Ve stejné situaci byla ostatně i Chelsea před dvěma lety, další londýnský klub, který tehdy vyřadil Slavii po výhrách 1:0 v Edenu a 4:3 na Stamford Bridge.

Právě strůjce tehdejšího úspěchu, manažer František Cipro, ale věří, že je v silách Kuchty, Simy, Bořila a spol. na tento úspěch navázat a čtvrtfinálovou účast před dvěma lety překonat. "Osobně bych z Arsenalu strach neměl. Procentuálně nevím, ale myslím, že šanci mají a není to předem ztracené. Slavia klidně může zopakovat to naše semifinále z roku 1996. Neviděl bych to jako špatný los," prozradil Cipro v rozhovoru pro ČTK.

Narozdíl od sešívané kabiny ale nevítá to, že Slavia v play-off už potřetí odcestuje do Velké Británie. Po vyřazení anglického Leicesteru a skotského Glasgow Rangers ji nyní čeká duel v Londýně. Cipro z toho ale takovou radost nemá. "Nejsem obdivovatelem britského fotbalu jako většina lidí u nás. Oni hrají krásný fotbal před plnými stadiony hlavně mezi sebou, anglická liga je nádhera. Ale v pohárech to takové není. Rangers se Slavií se mi nelíbili, Celtic se Spartou se mi nelíbil. Ani když tady hrály reprezentace Skotska a Anglie, tak jsem z toho nebyl nějak unešený," připustil slavný trenér.

Okomentoval i případného soupeře v semifinále, pokud by Arsenal Slavia skutečně vyřadila. V tom případě by narazila na lepšího z dvojice Villarreal - Dinamo Záhřeb.  "Chorvati jsou na tom skvěle fotbalově, ale zase podléhají nervozitě, když prohrávají. Jsou to Balkánci... A Španělé by pro Slavii byli asi nepříjemným soupeřem. Myslím, že Slavii víc vyhovuje ten anglický způsob hry než španělský," nechal se slyšet Cipro.

"Slavia má dobrý mančaft, široký kádr a kvalitní fotbalisty. Je jedno, jak to trenér prostřídá, dobří jsou všichni. Fakt teď můžou hrát s kýmkoliv, což už dokázali několikrát," uzavřel Cipro.

zdroj: ČTK