Villarreal zaznamenal ztrátu s Osasunou, Real Madrid ovládl sobotní El Clasico

Ve stínu sobotního El Clasica byla v pátek večer rozehrána La Liga, respektive její třicáté kolo. Huesca porazila Elche 3:1. Getafe doma podlehlo Cadizu. Bilbao doma remizovalo s Alavesem. Real Madrid večer v nejsledovanějším zápase světa porazil Barcelonu.

Huesca bojuje o záchranu v La Lize a podruhé v řadě si připsala tři cenné body, tentokrát to bylo nad taktéž sestupem namočeným Elche. A vše podstatné se dělo už na začátku, ve třetí minutě otevřel skóre domácí kanonýr Mir, o minutu později si ale vstřelil vlastní gól slovenský reprezentant Denis Vavro. Vítěznou branku pak ve 30. minutě vstřelil Ramirez a výsledek 2:1 pak ještě před koncem pečetil na 3:1 opět kanonýr Mir. Huesca tak zvítězila nad Elche 3:1.

Getafe prožívá horší sezónu, než se očekávalo, a v sobotu přišla další bolestivá rána. Prohrálo totiž s Cadizem. Ten se ze začátku pohyboval v předních příčkách La Ligy, nyní ale hraje pohodlný střed tabulky. Utkání Getafe a Cadizu rozhodla vlastní branka domácího Timora v 64. minutě.

Osmé Bilbao letos nepředvádí takové výsledky, jaké si představovalo, a doma nedokázalo porazit ani Alaves bojující o záchranu. Utkání nabídlo několik šancí, gól však žádný a týmy se na San Mames rozešly za bezbrankového stavu.

Duel Levante, které se pohybuje ve středu tabulky, na hřišti Eibaru, kterému velmi vážně hrozí sestup do Segunda Division, rozhodla jediná branka. Tu vstřelil před poločasem hostující de Frutos a zajistil tak Levante tři body.

Villarreal překvapivě nedokázal uhájit svou půdu před nájezdem Osasuny. Po bezbrankové první půli se dostali ke slovu hosté, kteří udeřili zásluhou Moncayoly. Vlastní trefa Garcíi vykřesala domácím naději, ale o čtyři minuty později vrátil náskok Osasuně Budimir.

El Clasico:
Celé Španělsko, a vlastně celý svět, čekalo El Clasico. Real Madrid večer přivítal Barcelonu a dost možná se jednalo o poslední El Clasico Lionela Messiho. Zinedine Zidane nasadil do sestavy své největší hvězdy v záloze i v útoku, na postu stopera ovšem nemohl nastoupit kapitán Ramos ani jeho kolega Varane, v sestavě je tak nahradili Nacho a Militao. Kapitánskou pásku tentokrát ponesl Benzema. Hostující trenér Koeman se musel obejít bez Philippa Coutinha, největší hvězdy včetně kapitána Messiho ovšem nastoupily v základní sestavě.

Po opatrném začátku a náznaku šancí na obou stranách využil Real Madrid ve 13. minutě brejk a ve 13. minutě otevřel skóre kanonýr Karim Benzema! Real Madrid využil i další protiútok, tentokrát však jinak. Vinicius byl těsně před vápnem faulován a k přímému kopu se postavil německý záložník Toni Kroos. Ten se, i díky teči hráčů, nemýlil a poslal tak Bílý balet do dvoubrankového vedení!

Tím ale snaha Realu nekončila, třetí branka doslova visela na vlásku, kdy pouze do tyče mířil Federico Valverde. Míč se navíc do sítě nepodařilo dopravit ani jeho spoluhráčům v dorážce a po další standardní situaci, přestože to bylo blízko. Před poločasem ale konečně začala hrozit i Barcelona, do vápna se dostal Lionel Messi a až na pár milimetrů mířil přesně, stejně jako Valverdeho zastavila jeho radost branková konstrukce. Real Madrid tak šel do kabin za stavu 2:0.

Za silného deště pokračoval druhý poločas a po patnácti minutách se Barcelona dočkala zápletky, po zmatku v pokutovém území se k míči dostal obránce Mingueza a propálil tak Courtoise. Barcelona snížila skóre na 1:2 a drama tak pokračovalo. Dvě velké šance měl opět Real Madrid, sám na bránu šel Vinicius, ten ale před zakončením nesmyslně přihrával spoluhráči, ke kterému se ani míč nedostal. Velká příležitost ke skórovaní pak byla i po standardní situaci, ani tentokrát ale nebyl ter Stegen překonán.

Barcelona si vytvářela ke konci ještě tlak, po zákroku Mendyho na Braithwaiteho se navíc dožadovala penalty, tu ale rozhodčí neodpískal, a v závěrečných vteřinách hrála přesilovku, dvě slepené žluté karty totiž dostal madridský záložník Casemiro, vyrovnat skóre ovšem nedokázala. Úplně nejblíže byl přitom v nastavení Moriba, když orazítkoval břevno.

Real si tak připisuje cenné vítězství nad historickým rivalem i podruhé v sezóně, alespoň do neděle se dostal do čela La Ligy a přiblížil se obhajobě titulu.

Valencia dokázala odmazat dvoubrankové manko proti Realu Sociedad, ačkoliv v první půli neproměnila pokutový kop. Dařilo se naopak hostům, kteří se dostali do vedení po trefách Guevery a Isaka. Po změně stran dostali domácí možnost nápravy a penaltu Wass proměnil. Na konečných 2:2 pak srovnal Paulista.

Valladolid se dostal do vedení proti Granadě chvíli před koncem první půle, kdy Orellana proměnil penaltu. Po změně stran ale o sobě dali vědět hosté,  kteří po gólech Moliny a Quiniho dokonali obrat na konečných 1:2.

La Liga, 30. kolo:

Huesca - Elche 3:1 (2:1)
Branky: 3. a 87. (pen.) Mir, 30. Ramirez - 4. Vavro (vl.)

Getafe - Cadiz 0:1 (0:0)
Branka: 64. Timor (vl.)

Athletic Bilbao - Deportivo Alaves 0:0 (0:0)

Žluté karty: 69. Nacho, 89. Casemiro – 23. Pedri, 26. Araújo, 85. Alba
Červená karta: 90. Casemiro (Real Madrid)
Domácí:
Courtois – Vázquez (43. Odriozola), Militao, Nacho, Mendy – Modrić, Casemiro, Kroos (72. Isco) – Valverde (61. Asensio), Benzema (72. Mariano), trenér: Zidane
Hosté: ter Stegen – Mingueza, Araújo (72. Moriba), Lenglet – Dest (46. Griezmann), Busquets, de Jong, Alba – Messi, Pedri (81. Trincão) – Dembèlé (81. Braithwaite), trenér: Koeman