Lille má šanci sesadit PSG z francouzského trůnu. Trenér Galtier vidí jeden hlavní klíč k úspěchu

Lille má šanci sesadit PSG z francouzského trůnu. Trenér Galtier vidí jeden hlavní klíč k úspěchu

Francouzský fotbal má už zhruba deset let jednoznačného hegemona. S výjimkou roku 2017 ovládlo každý ligový ročník Paris Saint-Germain, to navíc každoročně soupeří i o nejlepší příčky v Lize mistrů. Sympatické výkony předvádělo v posledních sezónách místy Marseille, Monako či Lyon, tak konzistentní ale nebyl nikdy nikdo. 

Jednu velmi úspěšnou sezónu odehrálo pouze Monako, které v ročníku 2016/17 ukořistilo ligový titul a kvalifikovalo se až do semiifinále Ligy mistrů. Tam se ostatně loni dostal až Lyon, do finále Evropské ligy zase jednou proklouzlo Marseille. Jinak ale francouzské trávníky patří hlavně Paříži, která se loni dostala do finále Ligy mistrů a kromě zmíněné výjimky vyhrává domácí Ligue 1 každý rok.

Jenže to by letos mohlo skončit. Šest kol před koncem vede francouzskou ligu tým z Lille, který se v letošní sezóně Evropské ligy na podzim utkal i s pražskou Spartou. Klub, za který hraje někdejší talent Bayernu Renato Sanches, turecký ofenzivní veterán Burak Yilmaz či zkušený obránce José Fonte, vede tabulku Ligue 1 o šest bodů, Paris Saint-Germain je druhá, má ovšem zápas k dobru, který odehraje v sobotu večer proti Štrasburku. Edit: Paříž porazila Štrasburk 4:1 a rozdíl mezi Lille a PSG už jsou jen tři body.

Právě na jejím hřišti před týdnem Lille zvítězilo 1:0 a ukázalo, že se s ním musí počítat a že je jeho vítězství v Ligue 1 reálné. Tým už čtyři roky vede zkušený trenér Christopher Galtier, který dříve koučoval i Saint Etienne. Ten má na dosah historický úspěch, po deseti letech dostat do Lille ligový titul. Tehdy jej tento tým získal pod vedením Rudiho Garcii a hrál za něj například Eden Hazard. Jednalo by se samozřejmě i o největší úspěch Galtierovy trenérské kariéry.

A teď už je jasné, že titul musí být ambicí týmu. "Co je potřeba k zisku titulu? Udržet klidnou mysl a bojovat jeden za druhého. A je třeba podávat lepší výkony než v pátek, na tom budeme pracovat celý další týden, nesmíme hrát jenom průměrně," řekl Galtier po vítězství v Métách v pátek večer.

Další krok za titulem mohou jeho svěřenci udělat za týden, kdy doma hostí Montpellier.

zdroj: Lille OSC

Ligue 1 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.