Je zvláštní, když sedíte v kabině a kopete při zápasech s majitelem klubu, říká exslávista Frydrych

Je zvláštní, když sedíte v kabině a kopete při zápasech s majitelem klubu, říká exslávista Frydrych

Byť se mohl loni v létě odebrat exslávistický stoper Michal Frydrych například do Turecka, nakonec zvolil Wislu Krakov, což je adresa, ze které to má do Ostravy, v níž má být a kde si chce jednou stavit dům, pouze hodinu a půl.

"Po jedenácti letech v české lize, kde už jsem drtivou většinu protihráčů znal, jsem si v Ekstraklase musel nějakou dobu zvykat na úplně nové protivníky, teď na jaře už je to lepší, protože jsem proti nim na podzim už jednou hrál. V Polsku působí víc cizinců než u nás, mají individuální kvalitu, jsou silní ve hře jeden na jednoho, ale zase nejsou takticky tak vyspělí, jako hráči v české lize. Ve Slavii jsem strávil pět sezon a v té poslední jsem už cítil, že jsem spíš jen takovým zaskakujícím žolíkem, který jde do hry, když je zapotřebí někde v sestavě zalepit díru. Ve třiceti letech to snášíte samozřejmě podstatně hůř. Tušil jsem taky, že i do budoucna se moje pozice nezlepší," vrátil se k odchodu z Edenu jednatřicetiletý zadák s minulostí v Baníku, jehož slova nabídl web gol.cz.

Ve Wisle, která je nyní dvanáctá, naskočil do devatenácti ligových duelů ze čtyřiadvaceti možných a na své konto si v Ekstraklase připsal jak tři přesné zásahy (dva se zrodily z penalt), tak osm žlutých karet. "Chtěl jsem pravidelně hrát, být každý zápas na hřišti, protože pak máte jiné emoce, než když ho strávíte na lavičce náhradníků nebo na tribuně. To se mi ve Wisle splnilo, vedení i trenér na mě sázejí. Vynechal jsem jen utkání, kdy jsem stál za čtyři žluté karty. Od zimy mám tady i parťáka, se kterým si můžu pokecat česky – srbského beka Uroše Radakoviče, který hostuje ze Sparty. Naše komunikace jako stoperů je na hřišti samozřejmě snadnější, než kdybych kopal s někým jiným. Udělal jsem docela pokrok i polštině. Měl jsem lepší startovací pozici než třeba kluci z Prahy, protože na Ostravsku, kde žiju od čtrnácti let, nějaké základy a polská slovíčka pochytíte. V kabině se snažím mluvit, když si slovo nevybavím, tak si pomůžu angličtinou. Ale už jsem absolvoval jeden nebo dva rozhovory v polštině," přiblížil v rámci rozhovoru pro Gól svěřenec německého kouče Petera Hybally, jenž v minulosti vedl Sturm Graz, Dunajskou Stredu či Bredu.

Třinácti tituly ověnčený klub, jímž v minulosti prošli také Tomáš Jirsák nebo Zdeněk Ondrášek, měl v nedávné době velké finanční potíže. Nyní už je však vše zažehnáno a krach byl odvrácen. "Před krachem ji zachránil dlouholetý polský reprezentant Kuba Blaszczykowski, který se do klubu vrátil z angažmá v bundeslize. Je jedním ze tří majitelů, jeho bratr Dawid dělá prezidenta Wisly. Je zvláštní, když sedíte v kabině a kopete při zápasech s majitelem klubu! Kuba měl v poslední době zdravotní problémy, ale už zase může hrát a bude pro nás v závěru sezony velkou posilou. Věřím, že můžeme splnit cíl – skončit mezi osmým až desátým místem. Těšil jsem se taky na plné stadiony v Polsku, stadion Wisly má kapacitu 32 tisíc diváků. Na Legii Varšava a městské derby s Cracovií bývá vždy vyprodáno, dvacet až pětadvacet tisíc fanoušků chodí na další atraktivní soupeře, patnáct tisíc pak na ty ostatní. Jenže diváci mohli do ochozů jen v prvním podzimním kole, a to jsme ještě hráli venku. Pro polské kluby, v jejichž rozpočtech se hodně počítá s příjmy ze vstupného, to znamená velmi citelnou ztrátu," přidal na stránkách Gólu Frydrych, který se nyní spolu se spoluhráči připravuje na blížící se domácí duel se sedmou Wartou Poznaň.

Řepka se znovu obul do Sparty. Koho doporučil koupit? Co sdělil na adresu Tecla?

Zdroj: gol.cz