Ronaldo a Messi, jednejte! Tlak na boj s rasismem ve fotbale nadále roste

Ronaldo a Messi, jednejte! Tlak na boj s rasismem ve fotbale nadále roste

Česká i britská veřejnost intenzivně řeší včerejší ostrý trest pro Ondřeje Kúdely i schovívavost ve věci Glena Kamaru a Kemara Roofeho. A pak je tu taky pohled za velkou lůží. Americká fotbalistka Megan Rapinoe totiž vnímá celou záležitost v mnohem kritičtěšjím zorném poli.

Rapinoe je známá svými veřejnými postoji, ve kterých se hlasitě vymezuje vůči jakýmkoliv projevům sexismu, rasismu či homofobie. Slavná fotbalistka, která se může pochlubit například olympijským zlatem z roku 2012, má o postoji k mimořádně propíranému tématu jasno.

 “Všichni jsme zodpovědní za to, abychom zastavili diskriminaci. Musíme použít náš hlas a zastavit ty, kterým čelíme. Je důležité, že lidé naslouchají Messimu, Ronaldovi, Rashfordovi nebo Griezmannovi. Vždy budou vnímáni jako vzory. Když lidé naslouchají. Využijte svůj hlas pro správné věci. To neznamená, že o určitém problému máte mluvit pořád dokola,” apeluje na vliv i svědomí hráčů, kteří mohou změnit nastavení ve společnosti.

 Rapinoe jež prošla i angažmá v Lyonu vychválila například aktivitu Marcure Rashforda. Otázka vědomého i domnělého rasismu ve fotbale je každopádně žhavým tématem. Krom třaskavé kauzy Kúdela – Kamara se intenzivně řeší i rasistické výstřelky na sociálních sítích v Premier League. Jsme svědky revoluce, která vymýtí rasismus ze stadionů? A jak se ke kontroverznímu tématu postaví největší světové hvězdy?

Zdroj: RMC Sport