Sparta je zpátky na druhém místě, Kúdela se vrátil do sestavy Slavie vítězným gólem, Brnu se záchrana vzdaluje

Ostravský Baník v páteční předehrávce kola Fortuna ligy remizoval na hřišti Bohemians 1:1. Fotbalová sobota začala záchranářským soubojem Mladé Boleslavi a Opavy, kteří ovládli domácí. Karviná doma překvapivě vysoko porazila České Budějovice, Olomouc naopak pouze remizovala s Teplicemi. Viktoria Plzeň večer remizovala s Jabloncem. Brno nezvládlo důležitý duel s Pardubicemi, které potrestaly její dvě chyby. Pilík zajistil Příbrami tři body ze Zlína. Sešívání zvládli těžký duel v Liberci a dál suverénně kráčí za titulem. Po dvou porážkách v řadě Letenští naplno bodovali.

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava:
Kolo Fortuna ligy začalo už v pátek večer v pražském Ďolíčku, kde domácí Bohemians, kteří zde vyhráli před týdnem jako hosté proti Pardubicím, které zde mají azyl, hostili ostravský Baník, který v minulém kole pro změnu zvládl derby proti Opavě. Po vyhrané bitvě o Ďolíček, respektive vítězném derby, chtěly oba týmy do tabulky další tři body.

V průběhu zápasu měla své šance obě mužstva, vůbec největší šanci na skórování měli v prvním poločase domácí Necid a hostující Stronati, branky se ale utkání dočkalo až pár minut před koncem. Domácího brankáře Le Gianga v 84. minutě prostřelil Dyjan de Azevedo. Klokani měli na vyrovnání už málo času, před začátkem nastavení se ovšem dostali do vápna a mladý útočník Pavel Osmančík vybojoval penaltu, kterou musel ještě potvrdit videorozhodčí. Míč si sebevědomě postavil mladík Vojtěch Novák, jenž prostřelil Laštůvku a zajistil Klokanům bod.

Mladá Boleslav - Opava:
Sobotní program byl uveden záchranářským soubojem Mladé Boleslavi a Opavy. Zatímco domácí se z nejhoršího dostali a na sestupových místech už se nenachází, opavský tým na tom není vůbec dobře a momentálně je jedním ze tří nejvážnějších kandidátů na sestup. Každopádně byla pro Opavu Mladá Boleslav vzhledem k postavení v tabulce jedním z nejhratelnějších soupeřů ve zbytku sezóny.

V prvním poločase bylo k vidění několik šancí, Opava ale příliš nebezpečná nebyla. Blízko ke vstřelení gólu byli domácí útočníci Jiří Klíma a Michal Škoda, branku se ale ani jednomu vstřelit nepodařilo a po přestávce se šlo do kabin za bezbrankového stavu. Středočeši měli své šance i po pauze a konečně se prosadili i gólově, střelou zpoza vápna se do dějin zápasu zapsal Jaromír Zmrhal.

Aktivita domácích ale nepolevila a odměnou jim byl druhý gól, jehož autorem byl Michal Škoda. Mladá Boleslav si tak už v klidu pohlídala zbytek utkání a porazila Slezany 2:0.

Karviná - Dynamo České Budějovice:
Karviná se po příchodu staronového trenéra Jozefa Webera dostala do formy a po výhře nad Zlínem doma uhrála cenný bod s Viktorií Plzeň, České Budějovice doma naopak před týdnem prohrály se sestupem namočenou Zbrojovkou Brno. Tohle utkání ale favorita nemělo, týmy byly totiž momentálně v tabulce sousedi.

První minuty zápasu ale jasně ukázaly, který tým se nachází v lepší formě. Karvinou poslal do vedení Qose a už v 11. minutě zvýšil na 2:0 domácí záložník Herc. Karvinští tak v poločase nad Dynamem vedli 2:0, což vydrželo až do poločasu. Domácím se vydařil vstup i do druhé půle, ihned totiž na 3:0 zvýšil Eduardo Santos. Zmražené České Budějovice se na více nezmohly a v Karviné si připsaly třetí porážku v řadě.

Sigma Olomouc - Teplice:
Teplicím se v poslední době nedaří a na sestupoví místa už mají pouze tříbodový náskok. Na hřišti olomoucké Sigmy ale Skláře nečekalo vůbec nic jednoduchého, neboť olomoucký tým v posledních dvou zápasech remizoval se Slováckem a před týdnem dokázal porazit Příbram, další tým bojující o záchranu.

A diváci (ač hlavně u televize) na první branku nemuseli čekat dlouho. Po centru otevřel skóre už ve třetí minutě Zifčák. Olomouc tak nad Teplicemi vedla 1:0, což vydrželo až do 50. minuty, kdy vyrovnal teplický Vukadinovič. Navzdory šancím na obou stranách vítězná branka nepadla a Olomouc tak remizovala s Teplicemi 1:1.

Viktoria Plzeň - Jablonec:
Šlágr soboty byl na programu ale až večer. Viktoria Plzeň, která nezažívá ideální sezónu, se chce přiblížit evropským pohárům a zápas proti Jablonci se stejným cílem pro ni tak doma byl mimořádně důležitý. Hosté byli navíc namotivováni výhrou nad Spartou v průběhu týdne, Plzeň naopak před týdnem prohrála s Karvinou.

První poločas nabídl několik šancí na obou stranách, brankáře ale dokázal prostřelit pouze plzeňský Ba Loua těsně před přestávkou. Plzeň tak doma v poločase vedla. Jenže Petr Rada, jak je jeho zvykem, své svěřence v kabině pořádně namotivoval a do druhé půle nastoupil úplně jiný Jablonec, který si vybudoval několik šancí a Severočeši se poté dočkali i gólu. Schranzova trefa byla v utkání poslední a Plzeň tak remizovala s Jabloncem 1:1.

Brno – Pardubice:
Zbrojovka začala aktivněji a už ve 4. minutě Štepanovský prověřil brankáře Letáčka střelou k tyči. Do vedení se dostali hosté, kteří ve 42. minutě využili zaváhání v domácí obraně, kde se prosadil nikým nehlídaný stoper Toml. V 69. minutě přišlo pro Zbrojovku vyrovnání, když po přímém kopu Fouska hlavičkoval do sítě Přichystal. O dvě minuty později Ewerton udělal kličku brankáři a míč dopravil do sítě.

Zlín – Příbram:
Lépe do zápasu vstoupil Zlín, ale vždy ztroskotal na zhuštěné obraně hostů. Klíčový moment utkání nastal v 69. minutě, Buchta ve vápně fauloval Lubegu a s penaltou si se štěstím poradil Pilík. Brankář Dostál si na míč sáhl, vytěsnit jej ale nedovedl. Ševci následně hru otevřeli, ale jejich tlaku scházela efektivita.

Liberec – Slavia:
Červenobílý nastoupili do ligového utkání v Liberci hned se sedmi změnami v základní sestavě oproti čtvrtečnímu čtvrtfinále EL proti Arsenalu. V základu už nechyběl ani zkušený stoper Kúdela. V utkání na sebe narazily týmy s nejlepšími obranami v lize a bylo to znát. Obranu Slovanu nejčastěji větral Tecl, který ve 26. minutě přiklepl míč Stanciovi, jemuž balón dobrým zákrokem vyrazil Knobloch. Liberec zahrozil ve 33. minutě, když po centru Sadílka hlavičkoval těsně vedle Karafiát.

Po hodině hry kouč sešívaných Jindřich Trpišovský oživil sestavu, když poslal do hry Provoda, Ševčíka a Traorého a Slavia začala být aktivnější. Tlak hostů vyústil až pokutový kop, který rozhodčí Hrubeš nařídil po konzultaci s VAR za faul Purzitidise na Kuchtu. Penaltu s přehledem proměnil Kúdela.

Sparta – Slovácko:
Jako první na Letné zahrozilo Slovácko, když v 16. minutě Daníček nacentroval do vápna a hlavičku Klimenta vytáhl Nita na roh. Následně dvakrát zahrozili domácí. Po půlhodině hry musel trenér Vrba sáhnout do stoperské dvojice, když se zranil Čelůstka.

Po přestávce Sparta přidala a převzala iniciativu. Jenomže Krejčí starší v tváří tvář nepřekonal Nemravu. Následně si brankář Slovácka poradil i s hlavičkou Krejčího mladšího a Dočkalovou střelou zpoza vápna. V 62. minutě na hřiště přišel Plavšič s Wiesnerem a byli u rozhodujícího momentu. Wiesner po centru Plavšiče nejprve hlavičkoval do tyče, ale vzápětí se celá akce opakovala a třiadvacetiletý obránce se už trefil přesně.

Fortuna liga, 27. kolo:

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 1:1 (0:0)

Branka: 90+2. Novák (pen.) - 84. de Azevedo
Žluté karty: 39. Květ – 30. Fillo, 78. Jánoš
Domácí: Le Giang – Dostál, Köstl, Bederka, Vondra (87. Keita) – Hronek, Ljovin, Květ (70. Novák), Schumacher (87. Kosek) – Puškáč (58. Vaníček), Necid (70. Osmančík), trenér: Klusáček
Hosté: Laštůvka – Sanneh (46. Pokorný), Svozil, Stronati, Fleišman – Fillo (46. Kuzmanović), Jánoš, Tetour (79. de Azevedo), Kaloč, Ndefe – Zajíc (71. Šašinka), trenér: Smetana
Diváci: 0
Rozhodčí: Marek – Hrabovský, Novák

Mladá Boleslav - Opava 2:0 (0:0)

Branky: 61. Zmrhal, 82. Škoda
Žluté karty: 38. Škoda – 34. Holík, 70. Dedič, 79. Didiba, 82. Smola
Domácí:
 Šeda – Douděra, Klíma Jakub, Takács, Preisler – Ladra (83. Malínský), Matějovský (90. Budínský), Dancák, Zmrhal – Klíma Jiří (72. Drchal), Škoda, trenér: Jarolím
Hosté: Digaňa – Didiba, Hnaníček, Kulhánek – Hrabina (89. Harazim), Holík (74. Juřena), Nešický (74. Večerka), Kania (89. Gorčica), Helešic – Rataj (67. Dedič), Smola, trenér: Kováč
Diváci: 0
Rozhodčí: Adámková – Blažej, Antoníček

Karviná - České Budějovice 3:0 (2:0)

Branky: 7. Qose, 11. Herc, 46. Santos
Žluté karty: 82. Jean – 17. Mészáros, 33. Čolić, 84. Čavoš
Domácí: Ciupa – Mikuš, Šindelář, Santos, Bartošák – Qose (85. Jursa), Jean (87. Dramé) – Čmelík (85. Siňavskij), Ostrák (60. Smrž), Herc – Papadopulos (85. Haša), trenér: Weber
Hosté: Drobný – Čolić, Talovierov, Králik, Novák – Havelka (46. Diop), Čavoš – Mészáros (46. Alvir), Javorek, Mršić (76. Valenta) – Brandner (61. Jánošík), trenér: Horejš
Diváci: 0
Rozhodčí: Dubravský – Kubr, Dohnálek

Sigma Olomouc - Teplice 1:1 (1:0)

Branka: 3. Zifčák - 50. Vukadinovič
Žluté karty: 46. Sladký, 50. Zmrzlý, 62. Houska – 24. Droehnle, 43. Gabriel, 65. Kodad, 90+4. Fortelný
Domácí:
Mandous – Sladký (72. Slaměna), Hubník, Beneš – Látal, Breite, Houska, González, Zmrzlý – Chytil (72. Mihalík), Zifčák (79. Radić), trenér: Látal
Hosté: Čtvrtečka – Hyčka, Knapík, Gabriel, Droehnle (37. Černý) – Kodad (85. Trubač), Kučera, Žitný (85. Ljevaković), Jukl, Moulis 75. Radosta) – Vukadinović (76. Fortelný), trenér: Kučera
Diváci: 0
Rozhodčí: Ginzel – Vodrážka, Poživil

Viktoria Plzeň - Jablonec 1:1 (1:0)

Branka: 42. Ba Loua - 70. Schranz
Žluté karty: 62. Limberský, 68. Káčer – 25. Krob, 59. Zelený
Domácí
Staněk – Limberský (79. Kopic), Brabec, Kaša, Havel – Šulc, Kalvach, Káčer (79. Hořava) – Falta, Beauguel (74. Ondrášek), Ba Loua (63. Mihálik), trenér: Guľa
Hosté: Hanuš – Krob, Zelený, Kubista, Štěpánek – Jovović, Hübschman (82. Hrubý), Považanec, Pilař (77. Pleštil) – Schranz (90+1. Podaný), Doležal trenér: Rada