Kauza Kúdela za porážku s Arsenalem nemohla. Ondrova absence už ano, říká Pavel Kuka

Kauza Kúdela za porážku s Arsenalem nemohla. Ondrova absence už ano, říká Pavel Kuka
ROZHOVOR

Je nezpochybnitelnou legendou Slavie, v jejímž dresu zažil řadu slavných bitev. Ve čtvrtek pak s napětím očekával, jak se s další obří výzvou popasují jeho následovníci. Úspěchem to neskončilo, Slavia podlehla v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy Arsenalu 0:4. Podle bývalého skvělého útočníka Pavla Kuky ale není takový výsledek na této úrovni nic překvapivého. Jen ho mrzí, že se sešívaní z prvního duelu v Londýně víc nepoučili.  

Potkal Slavii v odvetě s Arsenalem klasický den blbec, nebo byl soupeř zkrátka výkonnostně někde jinde?

Šlo o souhru okolností, které Slavii potkaly. Tím myslím hlavně vypadnutí hned dvou stoperů, jež mělo za následek naprosto nefunkční defenzivu. V kombinaci s kvalitou Arsenalu to bohužel znamenalo, že obrana domácích byla svléknuta donaha. Na druhou stranu si však myslím, že kdyby byla Slavia kompletní, tak to takhle nedopadne.

Slavia vůbec nezachytila začátek utkání. Čím si to vysvětlujete?

Tak po bitvě je každý generál. I když pravda samozřejmě  je, že Slavia měla do utkání vstoupit úplně jinak. Tak to prostě je. Ostatně Arsenal měl velké šance už v tom prvním zápase, jen je ještě nedokázal využít. To v odvetě už bohužel trestal každou chybu. Mě jen trochu překvapilo, že se Slavia nedokázala z toho prvního duelu víc poučit. A ani doma se dlouho neuměla probrat z letargie. Kvalita Arsenalu je ovšem obrovská. Když to takovému mužstvu sedne, tak to někdy stojí za to. Proto není takový výsledek v pohárech nic neobvyklého. Vzpomeňte si třeba na to, jak Bayern naložil nedávno v Lize mistrů slavné Barceloně. A takových příkladů bychom našli mnohem víc.

Jak moc se podle vás mohlo na slávistech projevit to překvapivé vyústění Kúdelovy kauzy?

V hlavách hráčů to samozřejmě zůstane, ta kauza jako taková ale za výsledek nemohla. Absence Ondry Kúdely, a vlastně i Simona Deliho, už ano. V tu chvíli totiž Slavia neměla kromě Davida Zimy dalšího klasického stopera, takže na tom postu opět zaskakoval Tomáš Holeš. A ten měl z hlediska taktických věcí problémy už na Arsenalu. Tam to soupeř ještě tolik nepotrestal, tentokrát už bohužel ano.

Mohl podle vás na průběh zápasu lépe reagovat trenér Jindřich Trpišovský?

To se nedá takhle říct. Jindra se vždycky snaží postavit to nejlepší, co má v daný moment k dispozici. Jedině on má navíc detailní přehled o aktuální formě i zdravotním stavu svých hráčů. Trenérovi tak určitě nejde nic vytýkat. Vždyť Slavia hrála doma i proti Dortmundu či Barceloně a hra se jí dařila. Teď se ale musela vypořádat s indispozicí některých hráčů, což nebylo nic snadného. Holeš odehrál skvělé zápasy ve středu zálohy, kde takový hráč ve čtvrtek chyběl. A stoper jeho postem není.

Ani čtvrteční výsledek nemůže nic změnit na tom, že Slavia má za sebou další excelentní pohárovou jízdu. Potvrdila, že patří k evropské špičce?

Určitě. Ale ani ne tak tím, že se dostala až do čtvrtfinále. Ještě mnohem významnější je, jak se v pohárech už několik let prezentuje. Svým atraktivním fotbalem dokázala přehrávat a strašit i takové týmy, jako jsou třeba Barcelona nebo Inter Milán. Taková věc už vážně není náhoda a působí to jako balzám na každého fanouška Slavie. Pro celý český fotbal je to ta nejlepší možná reklama.

Titul už mají slávisté skoro v kapse, z pohárů jsou ale venku. Jak moc těžké teď pro hráče bude najít tu správnou motivaci do zbytku sezony?

Jejich náskok na čele ligy je opravdu luxusní. Díky němu tak budou mít teď prostor si aspoň trochu odpočinout a promíchat sestavu. I vzhledem k tomu, jak náročným stylem hrají, musí být pro některé kluky tahle sezona opravdu dost vysilující. A myslím, že se to trochu projevilo i ve čtvrtek, kdy po dvou rychlých gólech bylo skoro po zápase. Kluci už v sobě neměli žádnou sílu tohle otáčet. Navíc s Arsenalem a v té šílené kulise bez diváků. Ale platí to i obráceně. Kdyby takhle skvělý úvod vyšel Slavii, jsem přesvědčen o tom, že by to vnitřně vzdal i Arsenal. To je v téhle fázi sezony zcela běžná věc.

Už teď se mluví o tom, že je o slávisty velký zájem. Kteří hráči podle vás Eden v létě opustí?

Tak to není otázka pro mě. Ale tipnu si, že největší poptávka bude po Simovi s Provodem, kteří jsou svou typologií hodně zajímaví pro evropský fotbal. Otázka je, jak na to bude reagovat vedení Slavie. Dokážu si představit, že přijde taková nabídka, kterou zkrátka nebude moct odmítnout. Ať už to ale dopadne jakkoliv, jsem si jistý, že Slavia v létě opět složí mužstvo konkurenceschopné v Evropě. A to samé samozřejmě přeji i dalším českým klubům včetně Sparty. Peníze vydělané v pohárech se totiž postupně rozmělní i do ostatních celků za přestupy jejich hráčů. A jak trefně řekl trenér Vrba, není lepšího sponzora, než jsou právě evropské poháry.