Jak hájí Superligu prezident Realu a co si myslí Ferguson, Figo, Cantona, Beckham, Podolski, Özil či Klopp?

Jak hájí Superligu prezident Realu a co si myslí Ferguson, Figo, Cantona, Beckham, Podolski, Özil či Klopp?

Na nově vznikající Superligu, se kterou tento přišlo 12 evropských gigantů, se snesla obří vlna kritiky. Florentino Pérez, prezident Realu, který patří k jejím zakladatelům, se projekt pokusil obhájit...

"Kdykoliv se něco mění, tak jsou někteří lidé proti. S tím, kolik peněz kluby momentálně dostávají z Ligy mistrů, by do roku 2024, kdy se má změnit formát, všechny kluby zanikly. Velké, střední i malé. Naše liga bude zisková a peníze se dostanou ke všem. Musím každému vysvětlovat, že nejde o ligu pouze pro bohaté. Je to liga, která má zachránit všechny kluby. Bez ní fotbal umře. Klesá sledovanost, klesá cena vysílacích práv. Mladé lidi už fotbal nezajímá, protože mají jiné možnosti zábavy. Něco jsme prostě museli udělat, všichni jsme na pokraji krachu. Všichni dohromady jsem přišli o pět miliard eur. Jen Real za dvě sezony přišel o 400 milionů eur. A když máte jen příjmy od televize, tak je řešením odehrát víc atraktivních zápasů, na které se budou dívat fanoušci po celém světě. Proto jsme přišli s nápadem, že místo Ligy mistrů budeme hrát superligu, kde jsou všechny velké kluby, a díky tomu získáme zpět to, co jsme ztratili," vysvětloval první muž Bílého baletu, jehož slova zazněla na webu aktualne.cz.

Jiné osobnosti - ať už současných, či minulých dní - to však vidí kapku jinak. Jak se na ony změny tváří Sir Alex Ferguson, Eric Cantona, David Beckham, Luís Figo či Jürgen Klopp, jehož Liverpool je do projektu zapojen taktéž?

Alex Ferguson:

"Vytvoření superligy je zahození sedmdesátileté tradice evropského klubového fotbalu. S United jsme hráli čtyřikrát finále Ligy mistrů a pokaždé to byl naprosto výjimečný zážitek."

Eric Cantona:

""Nejdůležitější jsou fanoušci, musíte je proto respektovat. A zeptalo se těch dvanáct klubů, co si o jejich nápadu myslí fanoušci? Ne. A to je ostuda."

Lukas Podolski:

"Tenhle projekt je nechutný, nespravedlivý a jsem zklamaný, že ho podporují kluby, za které jsem hrál. Bojujme proti tomu."

David Beckham:

"Fotbal miluji a je součástí mého života od nepaměti. Jako hráč i teď jako majitel klubu vím, že bez fanoušků není fotbal ničím. Fotbal musí být pro všechny, musí být férový a založený na sportovním úspěchu. Pokud tohle nebudeme chránit, tak sport, který milujeme, je v nebezpečí."

Nová Superliga jen pro vyvolené? Trapné, jsou to chamtiví podvodníci, čertí se Neville či Carragher

Luís Figo:

"Tahle takzvaná superliga je cokoliv, jen ne super. Jde o chamtivý a bezohledný krok, který zničí mládežnický i ženský fotbal a celé fotbalové společenství. Pouze poslouží majitelům, které fanoušci už dávno přestali zajímat a nezajímá je ani sportovní soutěžení. Je to smutné."

Jürgen Klopp:

Popravdě jsem o tom poprvé slyšel stejně jako všichni ostatní. Abych byl upřímný, měli jsme nějaké informace, ale opravdu málo. Rozumím lidem, proč jsou naštvaní."

Mesut Özil:

"Děti vyrůstají s tím, že chtějí vyhrát mistrovství světa a Ligu mistrů, ne žádnou superligu. Na velkých zápasech je nejlepší to, že se konají jen jednou nebo dvakrát za rok, ne každý týden. Pro všechny fotbalové fanoušky je tohle těžko k pochopení."

Ander Herrera:

"Pokud superliga projde, pak je se všemi sny konec. Miluju fotbal, a proto nemůžu mlčet. Věřím v upravenou Ligu mistrů, ale ne tomu, když boháči kradou to, co vytvořili lidé, což není nic menšího než ten nejkrásnější sport na planetě." 

V Paříži mohou vypuknout oslavy z titulu v Lize mistrů, ostatní semifinalisti budou vyloučeni

Zdroj: aktualne.cz