Dán Eriksen inspiroval vedení Premier League k nákupu defibrilátorů. Projekt má podporu i mezi politiky

Dán Eriksen inspiroval vedení Premier League k nákupu defibrilátorů. Projekt má podporu i mezi politiky
PŘED SEZONOU

Vzpomínáte na hororové chvíle v jednom z úvodních zápasů EURO 2020 mezi Dánskem a Finskem, kdy se dánský záložník Christian Eriksen složil náhle k zemi a celý fotbalový svět trnul, co bude dál? Tak právě tento incident byl pravděpodobně posledním impulsem k tomu, aby se vedení anglické Premier League rozhodlo poskytnout finance anglickým klubům pro zařízení, která mohou zachraňovat životy.

Podle slov výkonného ředitele Premier League Richarda Masterse byl opravdu právě nakonec vítězný boj Eriksena tím, proč se vedení anglické soutěže pro tuto věc rozhodlo. „Traumatický incident, kterého jsme byli všichni svědky, když se Christian Eriksen zhroutil během mistrovství Evropy ve fotbale 2020, se ostře zaměřuje na potřebu širší dostupnosti defibrilátorů napříč fotbalovou komunitou. Blahobyt účastníků a všech, kteří se podílejí na fotbalu, je prioritou a tento fond podpoří mnoho lidí využívajících fotbalová zařízení nejen poskytováním zařízení, ale také tréninkem potřebným k používání vybavení,“ uvedl Masters.

Nově založený Premier League Defibrillator Fund by rád poskytl finance tak, aby už na začátku blížící se sezóny 2021/22 bylo připraveno prvních 1 000 defibrilátorů přičemž další várku by měly kluby obdržet v průběhu září. „Doufáme, že povolením více zařízení mít zařízení bude rozdíl v záchraně něčího života,“ dodal již zmíněný výkonný ředitel Premier League, podle kterého je skutečnost, že k náhlé srdeční příhodě může dojít kdykoli a kdekoli, velmi smutná.

Celý projekt podporuje i bývalý fotbalista Fabrice Muamba, který sám v zápase za Bolton Wanderers v roce 2012 utrpěl náhlou srdeční zástavu. „Jsem velkým zastáncem nové iniciativy Premier League na financování defibrilátorů pro tisíce fotbalových klubů na místní úrovni. Z vlastní zkušenosti vím, jak je důležité mít přístup k tomuto typu zdravotnického zařízení a jak důležité je pro něčí přežití po náhlé zástavě srdce,“ sdělil k projektu Muamba.

K projektu se vyjádřil i britský ministr sportu Nigel Huddlestojn, podle něhož jen ve Spojeném království umírá každý týden nejméně 12 mladých lidí ve věku od 12 do 35 let. „S ohledem na nedávný incident s Christianem Eriksenem nemohu dostatečně zdůraznit, jak cenné mohou být defibrilátory při záchraně něčího života,“ zdůraznil Huddleston a dodal: „Vyzývám kluby, aby využily výhody tréninkového programu Defibrilátoru a FA a poskytly hráčům jistotu, že jejich zdraví a dobré životní podmínky jsou nejvyšší prioritou.“

Zdroj: premierleague.com