Vrba to prokoučoval. Pasivitou po půli. S Dočkalem, který není Horváth, s Krejčím I a Hložkem na hrotu to nepůjde

KOMENTÁŘ

Hodinu Sparta ve Vídní nad Rapidem v úvodním utkání 2. kola kvalifikace Ligy mistrů vedla, ovšem za osm minut mezi 63. a 71. minutou rychle přišla o výhru i o remízu (1:2).  Proč? Protože po pauze začala hrát navzdory své úspěšné ofenzivní hře v prvním dějství zbytečně pasivně a defenzivně,  a nakonec mohla být ráda, že před středeční pražskou odvetou (28. 7. , 20.30, Sport 1) nedostala víc gólů.

Zkušený trenér Pavel Vrba nasadil do sestavy „veterány“ Dočkala či Krejčího staršího na úkor mladíků či nových hráčů (Karabec, Pešek), kteří přišli na trávník ve chvíli, kdy už bylo pozdě. A Hložek na hrotu? Ukázalo, že to není jeho pravé místo a že na nedávném EURO skutečně neměl dostat víc herních příležitostí a minut, protože po dlouhém zranění zdaleka není ve své předešlé formě.

A Bořek Dočkal? Při veškerém respektu k jeho kariéře a technické zdatnosti je třeba zopakovat, že ve svém věku a po čínském a americkém angažmá na stále rychlejší evropský fotbal již nemá. Rozhodně ne po celý zápas. Cítí to i fanoušci, kteří mu při známkování na serveru Sport.cz (pod Novinkami, neplést si s isportem.cz pod Křetínského deníkem Sport) dali nejhorší známku ze všech sparťanů – čtyři mínus (přesně 4,4).

Je hezké, že Dočkal ve třetí minutě nádherně posadí balon na gólovou hlavu Krejčího II, co ale s tím, když po půlhodině přestane stíhat a v 71. minutě udělá fatální chybu, přijde o míč a soupeř z toho vytěží vítězný gól?

Šilhavý měl s Dočkalem pravdu

Už Vrbův předchůdce Václav Kotal dobře věděl, že pokud chce v Evropě uspět, musí Dočkala posadit na lavičku. Když v Glasgowě v duelu se Celtikem hrál místo zkušeného internacionála mladý Karabec, Sparta tam v minulém ročníku EL jasně vyhrála. Přesto různí experti, většinou z řad bývalých hráčů Sparty, v anketách deníku Sport opakovali, že Dočkal do letenské sestavy patří, že je nenahraditelný, že dává hře dává smysl  a řád a že by stále měl hrát za národní tým.

Trenér Jaroslav Šilhavý ale moc dobře věděl, že by letenskému středopolaři superrychlé EURO nesvědčilo, takže ho zcela správně na ME nenominoval. Přesto se po šampionátu ve Sportu znovu objevily diskuse, zda by se Dočkal neměl na podzimní kvalifikaci MS 2022 do reprezentace vrátit.  Doufám, že po vídeňském úterku tyhle debaty přestanou.

A že si Vrba už nemyslí, že by mu Bořek Dočkal mohl ve Spartě plnit roli jako Pavel Horváth v Plzni. Jednak uplynulo deset let, nepíše se rok 2011, ale 2021, a jednak jsou to poněkud odlišné osobnosti.

Rapid Vídeň vs. Sparta Praha

Na Letné to lze otočit

Prohra 1:2, i při vědomí zrušeného pravidla o dvojnásobné síle gólu na cizím hřišti v případě celkově nerozhodného stavu, není pro pražský tým před odvetou nic tragického. Naopak. Sparta ale musí navázat na ofenzivní výkon z první půle, kdy kromě rychlého gólu měla ještě jednu velkou šanci (Wiesner) a jednu pološanci (Wiesner, Hložek). Ovšem tvrdit, že kdyby Sparta zvýšila na 2:0, bylo by hotovo, bych si netroufl. Rumunský gólman Letenských Nita sice při prvním inkasovaném gólu podle všeho stál chybně příliš před svou brankou a byl technicky přehozen, ale jinak rovněž zneškodnil několik dalších nadějných střel oživlého soupeře.

A proč Sparta po přestávce zcela vyklidila pole? Trenérova opatrná taktika? Dočkalovi a spol. už zcela došly síly? Asi od všeho kus. Pešek, Karabec či Moberg Karlsson měli přijít na hřiště mnohem dřív.  Je pravda, že Vrbovu týmu chybí zraněný hrotový útočník Juliš, ovšem osamocený Hložek na hrotu zády k bráně, navíc bez vrcholné formy, je v útoku ztracen.

Abychom ale vše neházeli na Vrbu. Chtěl tým v létě posílit o své někdejší plzeňské „koně“ – Krmenčíka (právě na hrot útoku), Hrošovského (do středu pole, třeba jako alternativu k Dočkalovi) a Brabce (k vyztužení obrany) – a nedostal zatím od sportovního ředitele Rosického a majitele Křetínského téměř nic.

Nešlo by ještě zlevnit ty předražené lístky?

Myslím, že (a to nejen v odvetě s Rapidem Vídeň) Sparta musí vsadit na novu krev a mladé hráče, které velmi dobře vychovává ve svých mládežnických týmech.

Pokud chtějí sparťané v domácí lize konečně soupeřit se Slavií o titul, neměl by pro ně současný tým Rapidu Vídeň být postupový problém. Skutečně to není Chelsea ani Villarreal, je to soupeř k vyřazení.

Jenže zatímco ve Vídni hnalo domácí Rapid k vítězství nadšené zaplněné hlediště s téměř dvaceti tisíci diváky, Letná může být obsazena jen z poloviny (9444 diváků). I to je však možná ohroženo vysokou cenou lístků od 900 do 1200 korun. Vím, že permanentkáři mají padesátiprocentní slevu, ale ti to sami nezachrání. Nestálo by za to, aby vedení Sparty tento svůj ekonomický tah za dané situace ještě předhodnotilo? Bude zapotřebí každý hlas - a ten z „kravaťáků“ na tribuně vskutku nedostanete.

K tomu, aby Sparta místo 3. kola kvalifikace Evropské ligy s kyperskou Famagustou hrála v první polovině srpna 3. kolo kvalifikace Ligy mistrů s Monakem, je třeba zapracovat na všech místech.

Už proto, že současný stav 1:2 je nakonec lepší než vídeňský výkon Sparty ve druhé půli. Vyhrát o dva góly, třeba i v prodloužení, nebo s jakýmkoli  jednobrankovým vítězstvím na penalty, je reálné.

Chce to jen podat odvážný výkon a stanovit správnou sestavu a taktiku.

Nadstavba v české lize? Ano. Ale ve dvou skupinách – o titul a o záchranu! Prostřední „skupinu o nic“ zrušme!