Zásluhou Kollera vezou Češi z Irska bod

Bod za remízu 1:1 si odvážejí čeští reprezentanti z horké půdy v Dublinu. Ve středečním kvalifikačním zápase o postup na mistrovství Evropy 2008 se nejprve v 62. minutě prosadil irský záložník Kilbane, rychle však vyrovnal Jan Koller. Češi vedou tabulku skupiny D s deseti body ze čtyř utkání.

Ve středu zálohy nastoupil Kováč, na stoperu se představil Jiránek. V útoku si vedle sebe opět zahráli Koller s Barošem.

Češi začali v teplém dublinském podvečeru opatrně - jako by chtěli potvrdit slova kouče Irů Stauntona o tom, že si přijeli pro remízu. Na Irech, kteří hrají ve značně improvizované sestavě, je v prvních minutách patrné, že se ještě nevzpamatovali ze sobotního debaklu na Kypru. V samotném úvodu vládne na trávníku fotbalová nuda. Do prvního náznaku šance se řítil v 5. minutě Robbie Keane, ale jeho centr se k adresátovi nedostal - naši obránci se štěstím odvrátili. Keane motá hlavy našim zadákům i nadále - Irové se probouzejí, ale do gólových šancí se nedostávají.

Domácí navíc hrají velmi tvrdě - za nešetrné šlápnutí na Ujfalušiho vidí žlutou kartu Kilbane. Čeští reprezentanti se v úvodních dvaceti minutách soustřeďují jen na obranu. Po necelé čtvrthodině hry se k centru z pravé strany neprotlačil Koller. Největší šanci první půle spálil v 15. minutě Douglas, který se po pasu Keana vřítil do volného prostoru a z hranice šestnáctky nebezpečně pálil. Petr Čech bravurně vyrazil nohou. Vzápětí ještě O´Shea hlavičkoval z dobré pozice těsně nad branku. Na druhé straně nevylekal Hendersona propagační střelou z dvaadvaceti metrů Koller.

V dalších minutách Češi vyrovnali hru, ale do těsné blízkosti Hendersona je Irové nepouštějí. Na levé straně představuje neustálé nebezpečí Keane, v 28. minutě na jeho centr jen těsně nedosáhl Kilbane. Na druhé straně střílel pěkně Ujfaluši, rána jen o metr míjí pravou tyč Hendersonovy svatyně.

V závěru poločasu se o vzruch starají jen tvrdé zákroky domácích, fotbal se ovšem vytrácí. Výjimkou byla gólová šance Čechů ze 40. minuty. Po centru z rohového kopu našel Koller hlavou volného Baroše, ale ten ze dvou metrů Hendersona neprostřelil, plazící se míč ještě z brankové čáry odvracel Finnan. V samotném závěru ještě z úhlu po závaru v šestnáctce nebezpečně pálil Damien Duff.

Odhodlaní Irové se dostali do vedení, ale Koller rychle vyrovnal

Do druhé půle nastoupili Irové s velkým odhodláním, ale pozorná česká obrana pracuje spolehlivě. Na druhou stranu se naši fotbalisté ovšem nedostávají k ohrožení soupeřovy branky. Ospalý výkon se vůbec nelíbí hostujícímu kouči Brücknerovi. V 54. minutě se vrhl do slibné rány Reida z necelých dvaceti metrů Jiránek a srazil ji na roh.

V 58. minutě mohl dát Koller gól po akci Poláka, jenže jeho volej z několika metrů zblokoval McShane a Henderson bez problémů stáhl míč ze vzduchu. Reid pak spálil z nebezpečné pozice na hranici pokutového území ještě jednou, jenže se ukopl a vysoko přestřelil. Šok pro hosty přinesla 62. minuta. Duffův centr prošel Rozehnalovi mezi nohama na volného Kilbanea a ten zblízka nekompromisně pálil do levého horního rohu, Čech neměl šanci - 1:0.

Jenže o dvě minuty předvedl u něj málo vídanou věc Jan Koller. Sám se po přihrávce Rosického pustil mezi čtyři obránce, uvolnil se přes McShanea a křížnou střelou překonal Hendersona - 1:1. V dalších minutách je na trávníku opět klid. Iry vyrovnání zaskočilo, naši jako by ani nechtěli vyhrát. Hru kouskují nepřesnosti ve středu pole a četné fauly.

Od 80. minuty se k závěrečnému náporu nadechují Irové. Obrovskou šanci spálili zelení v 88. minutě. Po centru O´Briena se hlavou v ideální pozici před Čechem netrefil do míče Keane. Čeští hráči už si v závěrečných minutách remízu pohlídali a s deseti body zůstali v čele skupiny D. Irové mají ze tří zápasů jediný bod a cestu za postupem si značně zkomplikovali.

Výsledek:

Irsko - Česká republika 1:1 (0:0)
Branky: 62. Kilbane - 64. Koller. Rozhodčí: Layec - Reinbold, Lannoy (všichni Fr.). ŽK: Kilbane, Kelly, O'Shea - Baroš, Polák, Rozehnal, Kováč. Diváci: 35.900.

Irsko: Henderson - Finnan, McShane, O'Shea, Kelly - Duff, A. Reid (71. Quinn), Douglas, Carsley, Kilbane (79. O'Brien) - Keane. Trenér: Staunton.
Česká republika: P. Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Plašil (85. Grygera), Rosický, Kováč, Polák - Koller, Baroš (83. Jarolím). Trenér: Brückner.

[ 11.10.2006 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]