Potřebujeme se ve fotbale naučit přemýšlet podobně, jako se přemýšlí ve fabrice, tvrdí Plíšek

Potřebujeme se ve fotbale naučit přemýšlet podobně, jako se přemýšlí ve fabrice, tvrdí Plíšek

Jiří Plíšek už je několik týdnů ředitelem mladoboleslavské akademie, do jejíž struktur se vrátil po dlouhých dvaceti letech, které strávil nejen v českých klubech, ale i v zahraničí.

"Přicházím naplnit představy, na kterých jsme se shodli s majiteli klubu. Nabídka ze strany majitelů byla velmi konkrétní a zároveň jsme se shodli na tom, že v současném mládežnickém fotbalu je celkem dost věcí a oblastí, které by mohly a měly fungovat lépe. Také jsme si definovali záruky potřebné pro spolupráci, v níž bude možné realizovat změny, o nichž jsme diskutovali a reagovat tak na potřeby dnešní doby a také na rostoucí konkurenci. Odhodlání a osobní záruky majitelů jsou zde nezbytným předpokladem, že se nám potřebné změny podaří skutečně naplnit," objasnil na webu fkmb.cz bývalý kouč mládežnických reprezentací s minulostí v Željezničaru Sarajevo, Ústí nad Labem, Slovácku, Teplicích či Hradci Králové.

Zkušeností má exslávistický funkcionář na rozdávání. Stáží totiž absolvoval skutečně celou řadu. "Už v letech svého prvního působení v Mladé Boleslavi jsem jezdil po různých stážích s vědomím toho, že je důležité se učit od nejlepších a stále se vzdělávat. Jezdil jsem opakovaně do Itálie, kde jsem byl například v AS Řím a Juventusu, Laziu, později v anglickém Tottenhamu Hotspur, německých klubech Bayernu Mnichov, Red Bull Lipsko, Schalke 04, rakouském Red Bull Salzburg, španělské Barceloně, Interu Milán, Borussii Dortmund, FC Portu atd., ale byl jsem například i v brazilském Cruzeiru, v Ekvádoru, ve fotbalových klubech v Austrálii i v Číně. Proto si dovoluji tvrdit, že mám globální zkušenosti získané z hodně odlišných a pestrých fotbalových prostředí. Ve Slavii jsem byl navíc zodpovědný za přímou spolupráci a komunikaci s naším partnerským klubem Bejing Guoan a také s čínským fotbalovým svazem, se kterým jsme tvořili projekt pro čínské juniorské reprezentační celky. Díky této spolupráci jsme dokázali organizovat, jak u nás na Slavii, tak v samotné Číně pravidelné, špičkově obsazené, mezinárodní turnaje a také vzájemná soustředění. Za tu dobu jsem byl v Číně nejméně osmkrát a mohl jsem na vlastní oči vnímat obrovskou podporu sportu a fotbalu především. Vzdělávání je každopádně nezbytným prvkem rozvoje každého trenéra, hráče, rodiče, ale i funkcionáře a tato oblast by se zásadním způsobem měla změnit i v našem klubu," ozřejmil na fkmb.cz Plíšek.

Své základní poznatky formuloval jasně. "Moje zkušenost je taková, že vychovat fotbalisty na úroveň, kam směřuje současný fotbal, můžou pouze trenéři vzdělaní a schopní i ochotní přijímat nové věci. To je podle mě jeden z klíčových momentů obecně, to znamená nejen platný pro budování fotbalového klubu, ale i pro vývoj progresivní a dynamické lidské společnosti. České prostředí je specifické tím, že v porovnání se západními společnostmi nám schází ochota na sobě neustále pracovat, touha zlepšovat se a zároveň být připravený nést spoluzodpovědnost za to, co se tvoří, nikoliv jenom čekat, co mně, kdo dá. Uspokojení z toho, čeho jsem už dosáhl a že se mně žije dobře, jsou limity, které člověka, klub i celou společnost brzdí. Mladá Boleslav má obrovskou výhodu ve vybudované infrastruktuře, která je hodně kvalitní v porovnání s mnoha tuzemskými i zahraničními kluby směrem na východ. Samozřejmě, že třeba v Polsku, na Ukrajině, v Rusku jsou také kluby, které jsou na tom líp, ale zdaleka ne všechny." upozornil ostřílený Plíšek.

Boleslav dokázala v minulosti vychovat např. Matějovského, Bořila, Chramostu či Zahustela. Aktuálně se spoléhá na um Pecha, Maška, Stránského nebo Buryána. Je to dost? "Boleslav je v pozici klubu, který by měl vychovávat další podobné hráče pravidelně a systémově. Neměli bychom však spoléhat, že dobří fotbalisté ze zdejších mládežnických družstev vyjdou náhodou nebo díky aktivitě a ochotě rodičů, kteří nahrazují, doplňují děravý systém, ale budou vyrůstávat na základě schopností trenérů odborně se jim věnovat a využívat co nejvíce zázemí a logistiky zdejšího systému. Většinu z jmenovaných osobností a talentů boleslavského fotbalu znám, s některými mám i osobní zkušenosti a domnívám se, že bychom je měli umět využít jako vzory a udělat všechno pro to, aby po nich přišli další zajímaví hráči a bylo jich více, než v předchozích generacích," přidal na fkmb.cz vítěz domácího poháru ze sezony 2008/2009.

S jakou vizí se do "své" Boleslavi vrátil? "Nepřicházím provádět údržbu, ale naplnit představy, na kterých jsem se shodnul s majiteli klubu. Mám ambice společným úsilím se všemi v klubu, kolem klubu a samozřejmě s klubovými partnery udělat projekt, který bude mít kvalitu, bude progres. Proto musíme mít pojmenované vize a cíle z hlediska nejen mládežnického rozvoje, ale i rozvoje celého klubu a společně hledat všechny vhodné příležitosti pro jejich naplnění. Vize by měly začínat na střednědobém horizontu, to znamená pěti nejbližších let. Zároveň je třeba uvažovat v desetiletém celku, i když je to v českých podmínkách málo obvyklé. Možná v této souvislosti stojí za zmínku, že japonský fotbal nedávno prezentoval rozvoj svého fotbalu na sto let dopředu, což je pro uvažování v našich podmínkách zcela neuchopitelný časový úsek. Bylo by skvělé, kdyby se to podařilo právě v Mladé Boleslavi. Potřebujeme se ve fotbale naučit přemýšlet podobně, jako se přemýšlí ve fabrice, která se chce vyvíjet a někam v budoucnosti kráčet přirozeným a řízeným vývojem. Některé zamýšlené projektové kroky si dokáži velmi dobře představit i pro vzájemnou spolupráci a s dalšími sporty zde v Mladé Boleslavi a věřím, že společnou diskuzí a koordinací dokážeme ještě více zefektivnit sportovní přípravu a rozvoj mládeže v našem městě a že na společných projektech můžeme všichni úspěšně profitovat. Každopádně nás práce čeká hodně a já se na ni těším," zakončil osmačtyřicetiletý odborník na fkmb.cz.

Ladislav Vízek: Jsem rád, že rozhodčí zkazil jen jeden zápas z osmi. Byly doby, kdy to bylo přesně opačně

Zdroj: fkmb.cz