Fortuna liga: Plzeň ve šlágru kola zdolala Spartu, Liberec ztratil dvougólové vedení a Baník otočil duel v Teplicích

Po reprezentační pauze se vrací fotbalovému fanouškovi nejvyšší česká soutěž. Ta měla druhou zářijovou sobotu na programu čtyři utkání. Zlín prohrál s Klokany, Liberec se v Dolíčku proti Pardubicím neúspěšně pokusil probrat z nepovedeného vstupu do soutěže a odpoutat se z posledního místa, i když mu k tomu hodil rukavici ostravský Baník, který venku porazil Teplice. Ve večerním šlágru sedmého kola doma Plzeň přehrála pražskou Spartu.

Liberecký Slovan nastoupil v sedmém kole poprvé pod trenérem Lubošem Kozlem v nejvyšší soutěži. Avypadá to na premiéru vydařenou. Po pětačtyřiceti minutách vede Liberec v Ďolíčku nad "domácími" Pardubicemi 2:0, poté, co Severočeši využili poměrně prostupné obrany Pardubic. Liberec si vytvořil již dvě velké příležitosti ke skórování v prvních dvaceti minutách, ale gólově se prosadil až ve 23. minutě Imat Rondić, který se po Faškově nahrávce přesně prosadil. Ve sedmatřicáté minutě přidal druhou branku Slovanu Karol Mészáros. Do druhého dějství hry se tak fotbalistům Liberce mohlo jít daleko lépe. Opak byl ale pravdou a v Ďolíčku nakonec téměř sklapsla pověstná "csaplárovka". Po změně stran totiž Východočeši výrazně přidali a z liberecké strany naopak přišel kolaps, na kterém se výrazně podílela nová pardubická posila z Plzně Lukáš Matějka. Ten se totiž při svém debutu za Pardubice dvakrát trefil a zajistil tak svému novému týmu alespoň bod.

Ve Zlíně byl v prvním poločase vidět velmi vyrovnaný fotbal, ale i přesto se tam dokázali hosté z Vršovic dostat do vedení poté, co ve 14. minutě Ibrahim Keita využil jediného zaváhání domácích fotbalistů. Obě mužstva si během první půle vytvrořila několik slibných příležitostí, ale blíže vítězství jsou zatím "Klokani". Fastav neměl, stejně jako v první časti, dobrý vstup ani do druhé půle. Do dvoubrankového vedení se povedlo poslat Bohemku Martinu Dostálovi. O pár minut později sice snížil střídající David Tkáč, který se prosadil ve druhém ligovém zápase za sebou, ale po trefě Matěje Koubka na 3:1 již bylo vymalováno.

Úvod utkání v Teplicích patřil ostravskému Baníku, který byl pro toto utkání i papírovým favoritem. Po úvodní desetiminutovce ovšem převzali aktivitu domácí fotbalisté, kteří navíc jako jediní dokázali jednou trefit prostor mezi tři tyče, i když pokus úspěšný nebyl. Na případnou branku si tak diváci na Stínadlech museli počkat až do druhého poločasu. Teplicím se ve druhé poločase povedlo dostat do vedení, když se v 62. minutě trefil Daniel Truvač, jenže vedení Severočechům vydrželo pouhé čtyři minuty. Poté se prosadil Ladislav Almási a rozuzlení vyrovnaného duelu přišlo deset minut před koncem, kdy si ke smůle domácích srazil Fleišmanův centr do vlastní brány Ondřej Mazuch.

Asi nejsledovanějším zápasem byl večerní duel Plzně proti Spartě, a i proto, že se v Plzni před fanoušky představol Pavel Vrba, poprvé však jako trenér Sparty a nikoliv Západočechů. Je dobojováno. Viktoria zvítězila především díky velmi dobrým vstupům do obou poločasů. Do dvoubrankového vedení se Plzeň dostala dostala již v prvním poločase, když přesně pálili Beugueal s Mosquerou, a i když se hostům z Letné podařilo těsně před odchodem do šaten snížit zásluhou Karlossona, tak dobrá defenzivní činnost Plzně a parádní rána Jana Sýkory rozhodly o vítězství Západočechů, na kterém již nic nezměnil ani gól Václava Drchala.

Fastav Zlín - Bohemians 1905 1:3 (0:1)
Branky: 68. Tkáč – 14. Keita, 55. M. Dostál (Keita), 79. Koubek.
Žluté karty: 32. R. Hrubý, 62. Fillo, 90+1. Poznar, 90+2. Procházka (ZLN) – 39. Hronek, 64. Fulnek, 82. Květ (BOH).
Domácí: Rakovan – Procházka, Simerský, Cedidla, Fillo (86. Hrdlička) – Čanturišvili (78. Janetzký), Hlinka (59. Tkáč), Conde, R. Hrubý (86. Bobčík), Y. Dramé (77. Nečas) – Poznar (C).
Náhradníci: Šiška – Bobčík, Hrdlička, Janetzký, Nečas, Tkáč, Vraštil.
Hosté: P. Le Giang – M. Dostál, Köstl, Krch (C), Vondra – Ljovin, Květ (84. Jindřišek) – Keita (68. Koubek), Hronek (84. V. Novák), Bartek (22. Fulnek) – Chramosta (68. Necid).
Náhradníci: Bačkovský – Fulnek, Jindřišek, Koubek, J. Kovařík, Necid, V. Novák.
Rozhodčí: Hocek – Kotík, Lakomý.
Diváci: 2 473.

Pardubice - Slovan Liberec 2:2 (0:2)
Branky: 57. L. Matějka (Cadu), 73. L. Matějka (Cadu) – 23. Rondić (Faško), 37. Mészáros (Ch. Frýdek).
Žluté karty: 45. Cadu, 46. Jeřábek, 86. Sláma, 90. Tischler (PCE) – 18. Mészáros, 26. Faško, 50. Jan Matoušek, 59. Ch. Frýdek, 73. Rondić (LIB).
Domácí: Markovič – Cadu, F. Čihák, Toml, Sláma – Solil (90+1. Huf), Červ – Tischler, Beran (46. Jeřábek (C)), D. Kostka (46. L. Matějka) – Chytil.
Náhradníci: Letáček – P. Černý, Šejvl, Jeřábek (C), L. Matějka, Huf, Lupač.
Hosté: Knobloch – Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula (C) – Tiéhi, Faško (77. Purzitidis) – Jan Matoušek (69. Nečas), Ch. Frýdek (63. Tupta), Mészáros (69. Fukala) – Rondić (77. Júsuf Hilál).
Náhradníci: Vliegen – Havelka, Júsuf Hilál, Fukala, Nečas, Tupta, Purzitidis.
Rozhodčí: Zelinka – Caletka, Podaný.
Diváci: 772.

Teplice - Baník Ostrava 1:2 (0:0)
Branky: 62. Trubač (Chlumecký) – 66. Almási (Potočný), 80. Mazuch (Fleišman) (vla.).
Žluté karty: 71. Krunert (TEP), 90+1. Succar (TEP), 90+3. Knapík (TEP) – 26. Lischka (OVA), 68. Sor (OVA).
Domácí: Čtvrtečka – Vondrášek (C), Mazuch, Knapík, Chlumecký – Jukl, Krunert (86. Hasil), Černý (78. Kodad), Trubač, Fortelný (78. Moulis) – Ledecký (65. Succar).
Náhradníci: Grigar – Laňka, Hasil, Kodad, Hyčka, Moulis, Succar.
Hosté: Laštůvka (C) – Tetour, Ndefe (79. Granečný), Lischka, Fleišman – Svozil, de Azevedo (46. Sor), Kaloč (59. Budínský) – Kuzmanović, Potočný (72. Juroška) – Jiří Klíma (59. Almási).
Náhradníci: Budinský – Budínský, Sor, Almási, Juroška, Granečný, J. Pokorný.
Rozhodčí: Černý – Paták, Váňa.
Diváci: 2 568.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 3:2 (2:1)
Branky: 18. Beauguel, 32. Mosquera (Bucha), 56. J. Sýkora (J. Kopic) – 41. Moberg Karlsson (Hložek), 87. Drchal.
Žluté karty: 16. Mosquera, 29. Janošek, 64. Řezník (PLZ) – 66. Pavelka, 82. Štetina (SPA).
Domácí: Staněk – Řezník, Kaša, Hejda (C), M. Havel – Bucha, Janošek (90+3. Pernica) – J. Sýkora (72. Al. Čermák), J. Kopic (72. P. Šulc), Mosquera (82. Hybš) – Beauguel (82. Chorý).
Náhradníci: A. Hruška – Pernica, Hybš, Chorý, Al. Čermák, P. Šulc, Káčer.
Hosté: Nita – Wiesner, Štetina, Panák (61. Karabec), Hancko – Pavelka (C), Sáček (77. Drchal) – Moberg Karlsson (61. Haraslín), Souček, Pešek (85. Polidar) – Hložek.
Náhradníci: Holec – Drchal, Haraslín, Polidar, Vindheim, Karabec, Vitík.
Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Kříž.
Diváci: 10 584.

Kozel viděl promarněný náskok s Pardubicemi v psychice mužstva, útočník Rondić v horším výkonu