Slavii nakopla k velkému obratu penalta a dál je neporažená. Sparta ztratila s Jabloncem, body se dělily i ve spodu tabulky

Program osmého kola Fortuna:ligy pokračoval v neděli třemi zápasy, kterými se celé kolo uzavřelo. Bitvu pohárových účastníků Sparty a Jablonce odstarovali lépe fotbalisté z Letné, za které se trefil již ve čtvrté minutě Václav Drchal, ale Jablonec zkraje druhé půle vyrovnal a oba celky si nakonec berou z utkání bod. Rovněž záchranářský duel mezi Karvinou a Teplicemi skončil jednobrankovou remízou. Kolo uzavřelo malém pražském derby v Ďolíčku, kde Slavia obrátila nepříznivý vývoj v deklasování "Klokanů" 5:1.

Plzeň - České Budějovice

Ve speciálních retro dresech i s uzdraveným Lukášem Kalvachem v sestavě nastoupili hráči Plzně do utkání s Českými Budějovicemi, jež mělo být takovým vyvrcholením oslav 110 let od založení klubu.

V první půle však sváteční zápas připomínal spíše černou můru. Domácí často chybovali a velké problémy jim dělal především útočník Bassey, který ve vyložené pozici jen těsně minul. Krátce předtím navíc Čavoš trefil tyčku.

To v 53. minutě už se Jihočeši ovšem dočkali. Doi vedení je skvostnou ranou z voleje poslal Fortune Bassey, jehož dělovka se od tyče odrazila do sítě.

Poté se už ale fotbalisté Plzně probudili a najednou začali svého soka přehrávat. Výsledkem bylo vyrovnání v 69. minutě, o které se umístěnou střelou postaral Řezník, jedenáct minut nato pak obrat dokonal po rohu Hejda.

Západočeši tak podvacáté za sebou s Dynamem v lize neprohráli a zvítězili v devátém z posledních deseti vzájemných zápasů.

Slovácko - Zlín

Klíčovým momentem moravského derby se stala 23. minuta, v níž Procházka fauloval Sadílka a sudí Pechanec mu okamžitě udělil červenou kartu. Tento momnet vzbudil velké vášně a na pěsti si to pak málem vyříkali kouč domácích Martin Svědík s masérem hostů Michalem Molkem, k rohovnické vložce ale nakonec nedošlo.

Otěže hry však od té chvíle jasně převzali domácí, které mohl ještě do poločasu poslat do vedení Kalabiška. Hlavičkou o zem ovšem rozezvučel pouze břevno.

Čtyři minuty po změně stran už však hosté inkasovali. Přesnou střelou k tyči se prosadil Havlík, o chvíli později navíc centr Holzera zužitkoval hlavou Hofmann. A v 62. minutě se trefil i sám Holzer, který z hranice šestnáctky vymetl pavučiny brány.

Poté už se bojovný duel pouze dohrával.

Liberec - Mladá Boleslav

U Nisy šli jako první do vedení hosté. Ve 29. minutě si na centr Juráska z levé strany naskočil na zadní tyči Douděra a hlavou otevřel skóre. Chvíli nato zkoušel dalekonosným lobem překonat gólmana Knoblocha Matějovský, ale těsně minul.

Po změne stran pak hráči Slovanu viditelně přidali, jejich vyložené šance ale dlouho nepřicházely. Až v 79. minutě po centru z pravé strany přistrčil Skalák na hranici malého vápna Mikulu a rozhodčí Hocek odpískal penaltu a faulujícímu udělil červenou kartu.

Střídající žolík Hilál pokutový kop proměnil a připsal si tak první branku po návratu do Liberce, navíc už za čtyři minuty bylo ještě lépe. Právě Hilál přiťukl před vápnem pbalon Tuptovi a další střídající hráč umístěnou střelou k tyči rozhodl.

Sparta Praha - Jablonec

Sparta na Letné nakonec remizovala s Jabloncem 1:1 poté. co oba týmy skórovaly v úvodu obou poločasů. Na úvod utkání se trefil po akci Haraslínově akci Václav Drchal, krátce po změně stran ale vyrovnal na konečnou jednobrankovou remízu Tomáš Čvančara.

Sparta pak měla zejména v úvodu a na koncu utkání na trávníku územní převahu, ale nedokázala si vytvořit vyložené gólové situace. Aprotože nedokázala využít ani závěrečný tlak, utkání tak bylo zajímavé především počtem žlutých karet, kterých rozhodčí Orel rozdal celkem dvanáct, přičemž osm z nich bylo určeno hostům z Jablonce.

Karviná - Teplice

Záchranářský duel dvou aktuálně nejhorších týmů soutěže skončil nerozhodně 1:1. Úvodní půle byla více než nezáživná a 2 138 diváků na stadioně v Kariné v gól nevidělo.

Zajímavá pasáž přišla až po padeáti minutách hry, kdy se Karviná dostala v 54. minutě do vedení, když Papadopulosovu střelu po Čtvrtečkově vyražení dorazil přesně Lukáš Čmelík.  Vedení ale Kariné vydrželo necelou minutu, protože Teplice Teplice bleskově vyrovnaly, když se pěkně trefil Daniel Trubačo.

Hosté z Teplic se navíc brzy radovali z obratu, ale Laňkově přízemní ráně ale předcházel ofsajd, který byl posléze potvrzen i na videu. Obě mužstva tak z přímého záchranářského souboje vytěžila pouze po bodu.

Bohemians 1905 - Slavia Praha

Slavia v malém pražském derby s Klokany brzy prohrávala, ale po změně stran Bohemku naopak rozcupovala a nadále drží ligový rekord. Trpišovský se navíc stal historicky nejúspěšnějším koučem sešívaných.

Sešívaní byli aktivní hned od úvodu, ale první dva pokusy Ivana Schranze nebyly úspěšné. A proto se jako první radovali "Klokani" za které se ve 22. minutě trefila letní posila Jan Chramosta, který z odraženého balónu propálil Aleše Mandouse v bráně Slavie. I poté se hosté z Edenu snažili o vyrovnání, ale veškeré jejich pokusy se nesly s neúspěchem. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:0 pro omácí. Hra se následně nesla ve znamení spálených šancí Slavie. Kuchta nejdříve ve 27. minutě prověřil Patrika Le Gianga přízemní střelou, o deset minut později pak před prázdnou bránou míč vůbec netrefil. Těsně před odchodem do kabin mohla srovnat kometa posledních dnů Daniel Samek, jenže ani on střelou z hranice vápna neskóroval.

I po pauzebyli hosté aktivní, což jim přneslo kýžené ovoce. A byl to obrat se vším všudy. Nejdřív rozhodčí Berka ve spolupráci s videem odpískal spornou penaltu za faul Köstla, kterou Nicolae Stanciu bezpečně proměnil. V 63. minutě se k míči dostal střídající Ondřej Lingr a se štěstím dostal míč Le Giangovy záda podruhé. Opár minut později se Slavia radovala potřetí, když brankáři Bohemians vypadl míč z rukavic přímo ke Kuchtovi, který už odkrytou bránu snad ani nemohl minout. V 72. minutě pak Köstl opět zahrál nedovolně a z druhou nařízenou penaltu proměnil pro změnu pro změnu Krmenčík. Pátý gól pak přidal krásnou ranou o břevno Schranz.