Slavia nasázela Hradci čtyřku. Boleslavi se Slováckem nepomohl ani hattrick Ewertona

Vítězstvím Slavie 4:1 nad Hradcem Králové bylo dohráno deváté kolo české FORTUNA:LIGY. Po devíti kolech drží první příčku Plzeň s 24 body. Druhý je úřadující mistr z Edenu s dvaadvaceti body, který má ale jeden zápas k dobru. Na třetí příčce je pak Sparta s dvaceti body.

Pardubice - Plzeň

Zápas mezi loňským nováčkem a nabušenou Viktorií měl hodně vyrovnaný průběh. A první velkou šanci si v něm ve 12. minutě vytvořili hosté. Konkrétně Kopic, který ale po nahrávce Řezníka pálil z voleje těsně nad bránu. To zhruba deset minut před přestávkou se pak zaskvěl gólman Plzně Staněk, jenž Caduův překvapivý pokus z úhlu vytáhnul na tyč.

Vyrovnaný a nepříliš atraktivní fotbal se hrál i po přestávce, kdy se už do šancí dostávala spíše jen Viktorka. Po hodině hry ji do vedení mohl poslat Šulc, jenže zblízka netrefil bránu.

Čtvrt hodiny před koncem se už ale Západočeši dočkali. O třech bodech pro Plzeň rozhodl v 75. minutě kapitán Plzně Lukáš Hejda, jenž dal vítězný gól i v minulém kole proti Českým Budějovicím. Svěřenci Michala Bílka tak Moravanům oplatili porážku 0:3 z předchozí sezony a v tomto ročníku nejvyšší soutěže vyhráli i osmý zápas.

Baník - Bohemians

To v souboji Baníku s Bohemians padlo branek hned pět, přičemž radost z nich ve větší míře měli fanoušci domácích. A to i přesto, že v parádním klání šli jako první do vedení hosté. Už v desáté minutě se totiž trefil zcela volný Chramosta, který měl ještě do přestávky další tři vyložené šance! Ve všech už však trestuhodně selhal, za což musel zákonitě přijít fotbalový trest. A ty tresty byly hned čtyři.

Ještě do přestávky totiž Ostrava stihla vyrovnat, když zmatky v obraně hostů zužitkoval Budínský a po pauze pak domácí rozjeli svůj ofenzivní válec. Na 2:1 pak po zaváhání gólmana Bačkovského otočil ráz duelu Kuzmanovič a pak domácí přežili jeden kritický moment, když po Laštůvkově zaváhání šel v 52. minutě ze strany na prázdnou bránu Bederka, ale trefil jenom tyčku

A pak už to šlo s hosty z kopce. O další dva góly se postarali Pokorný s Almásim, takže Baníku nemuselo příliš vadit ani zbytečné vyloučení Kuzmanoviče, který se v závěru ohnal rukou po soupeři a dostal druhou žlutou kartu.

České Budějovice - Karviná

Také fotbalisté Českých Budějovic v sobotu otočili nepříznivý vývoj zápasu a porazili Karvinou 3:1. Hosty, kteří jsou jako jediní v této sezoně nejvyšší soutěže stále bez vítězství, poslal ve 26. minutě do vedení přesnou dorážkou Antonín Křapka, který se po letním přestupu z Mladé Boleslavi trefil v nejvyšší soutěži vůbec poprvé.

Radost z něj ale netrvala dlouho. Už za dvě minuty po prodlouženém rohovém kopu Van Buren číhající u zadní tyče pohotově vyrovnal. Ofenzivní záložník, jenž v létě přišel na hostování ze Slavie, navázal na gól, který vstřelil při svém loňském pobytu na jihu Čech. Jak byl Van Buren při chuti, ve 34. minutě v úniku znovu vypálil, Bolek míč jen vykopl a Hora hlavičkoval přesně do sítě.

Další gól už na jihu Čech nepadl, takže domácí si svůj náskok už bezpečně pohlídali.

Zlín - Sparta

Gólovou střelnici si ak ve Zlíně otevřela pražská Sparty, která tam přetrhla sérii tří soutěžních utkání bez vítězství. Přitom úvod duelu patřil spíše domácím. Ti měli více ze hry, jenže nakonec jako první inkasovali. Po Peškově přímém volném kopu skóroval stoper Čelůstka, pro něhož to byl  vůbec první gól v tomto ročníku. Z úcty ke svému bývalému týmu ho však vůbec neslavil.

Domácí vrátil zpátky do utkání těsně před přestávkou stoper Simerský, ještě do konce prvního dějství se po rohovém kopu Peška prosadil hlavou zblízka Paník, který tak dal svůj první gól v dresu Pražanů.

V 57. minutě Letenští zvýšili. Hložek našel na hranici pokutového území volného Peška, který si ke dvěma asistencím připsal i gól. A zhruba deset minut před koncem bylo definitivně rozhodnuto, když Haraslín vystřelil z hranice šestnáctky a míč tečoval mimo Rakovanův dosah Simerský.

V 90. minutě snížil po brejku nejlepší zlínský střelec Poznar, ale už o minutu později napsal gólovou tečku za utkáním střídající Minčev.

FK Jablonec - Slovan Liberec

Druhou výhru v řadě pod vedením Luboše Kozla slaví Slovan Liberec, který v podještědském derby porazil nejtěsnějším rozdílem sousední Jablonec.

Vúvodu zápasu byl lepší a aktivnější Jablonec, který si vypracoval tři dobré příležitosti. Nejprve v 15. minutě jablonecký Miloš Kratochvíl neuspěl tváří v tvář proti Milanu Knoblochovi. Osedm minut později málem tečoval Holíkův centr do vlastní brány Mikula. Liberec dal o sobě vědět až v sedmatřicáté minutě, ale hned gólově., Tupta zahrál excelentně přímý kop, který zapadl až k levé tyči Jana Hanuše. Jablonec navíc mohl okamžitě inkasovat podruhé, ale Rondič před odkrytou bránou na míč nedosáhl nedosáhl.

Druhá půle nabídla mírnou jabloneckou převahu, ale domácí se do šancí začali dostávat šancí se jablonečtí začali dostávat až v poslední třetině zápasu. V 66. minutě Čvančara hlavičkoval mimo Knoblochovu bránu. O dvě minuty později se pak liberecký brankář musel natáhnout po prudké střele Vojtěcha Kubisty ze střední vzdálenosti. I když oba zmínění jablonečtí fotbalisté hrozili Liberci i nadále, jejich pokusy nebyly úspěšné a Liberec tak slaví důležité vítězství.

Mladá Boleslav - Slovácko

Mladá Boleslav zůstává v této sezóně stále za očekáváním. V utkání se Slováckem jí nepomohl ani hattrick Ewertona. Naopak, Boleslav má po přestřelce se Slováckem na kontě již tři porážky v řadě.

Boleslav sice začala utkání aktivně, ale góly začaly padat právě do její sítě. Nejdříve se fotbalisté z Uherského Hradiště dostali do vedení 17. minutě díky gólu Michala Kohúta, který se protlačil k zakončení v pokutovém území. O šest minut později se hosté radovali podruhé, když hezkým volejem z hranice velkého vápna poslal míč k pravé tyči Václav Jurečka. Studenou sprchu pro Boleslav přidal o tři minuty později Jan Kalabiška, který do boleslavské sítě doklepl odraženou střelu. Kouč Jarolím na vývoj reagoval dvojím střídáním a Mladá Boleslav zaznamenala náznak naděje po akci Milana Škody, který pod sebou naslepo našel Ewertona, který míč pouze dorazil do prázdné brány.

Středočeši vstoupili do druhého poločasu s velkou energií a snažili se s vývojem zápasu ještě něco udělat. Bylo to ovšem Slovácko, které opět udeřilo zásluhou Jurečky. O tři minuty později navíc přidal pátou branku velezkušený Milan Petržela. Boleslav však ani po pátém gólu nesložila zbraně a přišel druhý gól Ewertona, který technickou střelou na zadní tyč obstřelil kam Nguyen v bráně. Tři minuty před koncem pak ranou zpoza vápna dovršil Ewerton svůj hattrick a upravil tak na konečných 5:3 pro Slovácko.

FK Teplice - Sigma Olomouc

O záchranu bojující Teplice přivítaly na svém stadionu Olomouc, která po vydařeném vstupu do sezóny útočí na skupinu o titul.

Teplice se soupeře hrajícího v mnohem lepší pohodě rozhodně nezalekly a byly Hanákům dokonce rovnocenným soupeřem. Ve 33. minutě se dostal do obrovské šance David Černý, ale jeho přízemní pokus jen prosvištěl kousek od levé tyče olomoucké branky Matúše Macíka. Sigma si v první půli šanci prakticky nevytvořila.

Ani druhá půle nenabídla moc příležitostí ke vstřelení branky. Tu největší měl v 71. minutě Kryštof Daněk, který ale balon trestuhodně promáchnul a brankář Čtvrtečka tak nakonec ani nemusel zasahovat. Oba kluby tak z utkání berou zasloužený bod.

Slavia Praha - Hradec Králové

Slavia vyzvala v devátém kole nepříjemný Hradec Králové, který měl za sebou tři vítězná utkání. Že to proti Slavii budou mít Východočeši velice složité, bylo jasné už v sedmé minutě, kdy se gólově prosadil po hrubce brankáře Fendricha Jan Kuchta. O pár minut později mohl zvýšit Stanciu, ale jeho pokus skončil jen těsně nad horní tyčí. Když už se zdálo, že by mohl poločas skončit jednogólovým vedením fotbalistů z Edenu, přidal druhou branku do sítě Hradce sedmnáctiletý objev Slavie Daniel Samek.

Po změne stran přidal v 50. minutě druhý gól v utkání Kuchta a o deset minut později zasadil čtvrtý gól ligovému nováčkovi Ibrahim Traoré - 4:0. V nastavení upravil kosmeticky tečovanou střelou na konečných 4:1 hradecký Jiří Kateřiňák.

FC Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 4:1 (1:1)

Branky: 38. Budínský, 48. Kuzmanovič, 66. Pokorný, 74. Almási - 10. Chramosta.
Rozhodčí: Franěk - Caletka, Leška - Ondráš (video).
ŽK: Kuzmanovič - Dostál, Bačkovský, Vondra.
ČK: 78. Kuzmanovič.
Diváci: 6969.

Ostrava: Laštůvka - Svozil, Lischka, Fleišman - Ndefe (86. De Azevedo), Budínský (56. Kaloč), Kuzmanovič, Tetour, Potočný (56. Pokorný) - Almási (86. Sor), Klíma (67. Buchta). Trenér: Galásek.

Bohemians: Bačkovský - Köstl, Krch (72. Novák), Bederka - Dostál (72. Nový), Ljovin, Květ, Vondra - Hronek (73. Necid) - Keita (86. Fulnek), Chramosta (72. Koubek). Trenér: Klusáček.

FK Pardubice - FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 75. Hejda.
Rozhodčí: Hocek - Hájek, Paták - Štěrba (video).
ŽK: Kostka (Pardubice).
Diváci: 1562.

Pardubice: Boháč - Prosek, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Kostka (83. Huf), Solil (83. I Sang-hjok), Tischler (83. Lupač), Cadu (41. Červ) - Chytil (69. Černý). Trenér: Novotný.

Plzeň: Staněk - Řezník, Hejda, Pernica, Havel - Janošek (84. Kalvach), Bucha - Kopic (46. Chorý), Sýkora (76. Kayamba), Mosquera (46. Šulc) - Beauguel (89. Čermák). Trenér: Bílek.

Dynamo České Budějovice - MFK Karviná 3:1 (2:1)

Branky: 28. Van Buren, 34. Hora, 60. Mihálik - 26. Křapka.
Rozhodčí: Szikszay - Podaný, Šimáček - Kocourek (video).
ŽK: Novák, Čavoš - Qose.
Diváci: 1673.

České Budějovice: Vorel - Sladký, Talověrov, Králik, Novák - Čavoš, Hellebrand (78. Škoda) - Van Buren, Hora (78. Javorek), Mršič (89. Brandner) - Bassey (57. Mihálik). Trenér: Horejš.

Karviná: Bolek - Mikuš, Santos, Šindelář, Křapka, Šehič - Stropek (80. Zych), Túlio (64. Qose) - Čmelík (31. Bartl), Bartošák (64. Sinjavskij) - Papadopulos. Trenér: Weber.

FASTAV Zlín - Sparta Praha 2:5 (1:2)

Branky: 41. Simerský, 90. Poznar - 8. Čelůstka, 45.+1 Panák, 57. Pešek, 81. Haraslín, 90.+1 Minčev.
Rozhodčí: Machálek - Hrabovský, Hurych - Adam (video).
ŽK: Čanturišvili, Hrubý, Tkáč, Vraštil, Cedidla - Hložek.
Diváci: 4 520.

Zlín: Rakovan – Fantiš, Cedidla, Simerský, Vraštil – Conde – Dramé (75. Janetzký), Tkáč (75. Jawo), Hrubý (84. Hrdlička), Čanturišvili (75. Nečas) – Poznar. Trenér: Kalivoda.

Sparta Praha: Nita – Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko – Pavelka, Sáček – Pešek (88. Vindheim), Hložek, Haraslín (88. Karlsson) – Drchal (64. Souček, 71. Minčev). Trenér: Vrba.

Jablonec - Liberec 0:1 (0:1)

Branky: 37. Tupta.
Rozhodčí: Hrubeš - Antoníček, Dobrovolný - Adam (video).
ŽK: Krob, Čvančara - Havelka, Mikula, Tiéhi, Kozel (trenér).
Diváci: 3 811.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec - Pleštil (66. Čvančara), Kratochvíl (70. Malínský), Houska, Pilař (81. Nešpor) - Doležal. Trenér: Rada.

Liberec: Knobloch - Fukala, Chaluš, Plechatý, Mikula - Tiéhi, Havelka (83. Purzitidis) - Matoušek (67. Hilál), Faško (57. Frýdek), Tupta (57. Nečas) - Rondič (83. Rabušic). Trenér: Kozel.

Mladá boleslav - Slovácko 3:5 (1:3)

Branky: 45.+2, 73. a 87. Ewerton - 23. a 57, Jurečka, 17. Kohút, 26. Kalabiška, 61. Petržela.
Rozhodčí: Julínek - Kotík, Lakomý - Ondráš (video).
ŽK: Matějovský, Karafiát, Fila, Suchý (všichni M. Boleslav).
Diváci: 2 223.

Mladá Boleslav: Halouska - Douděra, Suchý, Karafiát, Jurásek - Dancák (28. Fila), Matějovský (65. Smrž) - Ewerton, Hlavatý, Stránský (28. Ladra) - Škoda (65. L. Mašek). Trenér: Jarolím.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Petržela (74. Navrátil), Havlík, Sadílek (90.+1 Šimko), Kohút (74. Mareček), Holzer (79. Vecheta) - Jurečka (79. Tomič). Trenér: Svědík.

Teplice - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Vodrážka.
ŽK: Fortelný, Laňka - González, Breite.
Diváci: 2 120.

Teplice: Čtvrtečka - Laňka, Mazuch (28. Krunert), Chlumecký, Vondrášek - Jukl, Knapík - Moulis (72. Succar), Trubač, Fortelný - Černý (84. Kodad). Trenér: R. Kučera.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrlý - Sedlák, Breite - Zahradníček (46. Žifčák), González (67. Daněk), Hála (67. Šíp) - Růsek (81. Matoušek). Trenér: Jílek.

Branky: 7. a 50. Kuchta, 40. Samek, 59. Traoré - 90. Kateřiňák.
Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Kubr - Štěrba (video).