Babiš komolí jméno státu, v němž je premiérem. Že to je Česko, nikoli Čechy, ho poučí sportovci. Přidá se i fotbal?

Babiš komolí jméno státu, v němž je premiérem. Že to je Česko, nikoli Čechy, ho poučí sportovci. Přidá se i fotbal?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Předseda vlády Andrej Babiš během středeční tiskové konference po jednání se svým maďarským kolegou Viktorem Orbánem v Ústí nad Labem znovu a opakovaně projevil neznalost v tom, jak se oficiálně jmenuje stát, v němž je premiérem. Mluvil totiž o „Čechách“, což je ovšem jen část státu, který se oficiálně (viz seznamy Organizace spojených národů/OSN) jmenuje jedním slovem Česko (formální víceslovný politický název je pak Česká republika). 

To je jako kdyby německá kancléřka říkala Německu Bavorsko nebo belgický premiér označoval Belgii za Flandry či nizozemský předseda vlády nazýval Nizozemsko Holandskem.  Jen pro pořádek: Česko (Czechia) tvoří bývalé historické země Čechy (Bohemia), Morava (Moravia) a Slezsko (Silesia).

Ze zástupců politických médií si Babišova přehmatu (nebylo to poprvé), žel, nikdo nevšiml a neupozornil na něj. Což je mimochodem také ostuda, jinde by to byl patrně skandál či alespoň nepříjemný trapas, kdyby předseda vlády opakovaně komolil jméno svého státu.

Basketbal a baseball jdou vzorem

Je dobře, že to panu premiérovi připomínají alespoň sportovci, kteří již hrdě nosí na dresu nápis „Česko“. Tedy čeští basketbalisté a basketbalistky, nově i čeští baseballisté. V příštím roce po únorových ZOH by se k nim měli podle našich informací na květnovém MS 2022 ve Finsku přidat i lední hokejisté a pak i další sportovci.

Snad se časem podaří přesvědčit i dosud konzervativní fotbal, který po vzoru Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) na svých teplákových soupravách stále tvrdošíjně „republikuje“, byť v angličtině (Czech Republic).

O čemž se můžete přesvědčit i teď pří říjnovém kvalifikačním srazu, třeba v Praze Edenu při boji o druhé místo ve skupině kvalifikace MS 2022 s Walesem (pátek 8. října, 20.45, ČT Sport).

Orbán to má jednodušší, existuje jen Maďarsko

Když se ještě vrátíme k té středeční tiskovce, zásadních neznalostí či nepřesností během ní zaznělo víc, a to i z maďarské strany. Viktor Orbán třeba obdivoval, jak se Česku daří a že máme nejmenší nezaměstnanost a nejnižší zadlužení ze zemí, s nimiž „jeho“ Maďarsko sousedí.

Neví někdo, odkdy sousedíme s Maďarskem? Maďaři zase zabrali Slovensko, čili „své“ někdejší Horní Uhry? Asi ne.

Ani toho si nikdo z politických novinářů nevšiml

Ale Orbán, jehož vláda mj. dává do fotbalu hodně peněz, na rozdíl Babiše ví, jak se jeho stát správně jmenuje. Má to ovšem jednoduché. Maďaři totiž už v roce 2012 zrušili oficiální politický název „Maďarská republika“, takže jejich stát se už desátým rokem nazývá pouze jedním slovem, tedy „Maďarsko“.

Na téma „Česko“ se chystá velká konference sportovních svazů

Poučení sportovci si ovšem název „Česko“ berou za své. Ve čtvrtek 9. prosince 2021 se  proto v Praze uskuteční „Konference České unie sportu a Českého olympijského výboru o společném a koordinovaném přechodu na krátké jméno Česko v české sportovní reprezentaci“.

Akci organizuje předseda České unie sportu a České basketbalové federace Miroslav Jansta, jenž užívání pro sport velmi praktického a státem doporučovaného  jednoslovného názvu prosadil už loni v září ve „svém“ basketbalu. Konference, kterou má moderovat redaktor České televize Jakub Železný, jinak velký propagátor jednoslovného jména našeho státu, se zúčastní představitelé většiny sportovních svazů a zástupců sněmovních a senátorských sportovních podvýborů. Na akci vystoupí se svými přednáškami experti z řad geografů, historiků, jazykovědců i odborníci na marketing.

Železný pro název Česko vystoupil už 30. června v roce 2016 na půdě ministerstva zahraničních věcí, s nímž Český olympijský výbor i Fotbalová asociace České republiky (FAČR) již před pěti lety podepsaly memorandum. V něm se obě organizace zavázaly, že ve sportovním styku budou používat název Česko (v překladech Czechia, Tschechien, Čechija, Tchéquie, Chéquia  atd.), protože je to v tomto prostředí mnohem vhodnější a přirozenější. 

„Není sporu o tom, že je třeba, abychom ve sportu začali používat jednoslovný název Česko/Czechia. Můžeme s tím začít už při začínající kvalifikaci MS 2018, ale potřebujeme k tomu od zodpovědných činitelů manuál,“ znělo již před pěti lety oficiální stanovisko ze Strahova. Jenže stále nic, jen to „Ček rýpablik“. 

Česko i pro premiéra

Mimochodem právě Jakub Železný pak v jedné diskusi upozornil na to, že v kvalifikaci MS 2018 nastoupili Češi dvakrát proti San Marinu. A když jsme použili dlouhý formální, tedy politický název Česká republika/Czech Republic, měli jsme  na druhé straně logicky užít i politický název San Marina. Ten zní „Nejvznešenější republika San Marino (či svatého Marina)“. To tedy znamená, že: „se hraje zápas Česká republika vers. Nejvznešenější republika San Marino.“    Divné, že?

Je to stejně divné, jako když český premiér označuje tento stát slovem „Čechy“ a nechtěně z něj takto vypouští část Vysočiny, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj i Moravskoslezský kraj, ležící na Moravě či ve Slezsku.

Pokud budou všichni čeští sportovci včetně fotbalistů na svých dresech nosit výrazné „Česko“ (viz přiložené snímky nových českých basketbalových a baseballových dresů), nemělo by se už příště panu premiérovi přihodit, že by si název našeho státu pletl. Ať už bude v jakékoli funkci.

Zdroj: Profimedia.cz