Máme možná jednu z nejsilnějších nastupujících golmanských generací v dějinách, míní Mikloško

Máme možná jednu z nejsilnějších nastupujících golmanských generací v dějinách, míní Mikloško

Ohledně pozice brankáře český fotbal do budoucna nemusí mít strach, talenty jsou stále k dispozici. Myslí si to někdejší brankář české reprezentace Luděk Mikloško, který v tuto chvíli pro agenturu Sport Invest monitoruje a pomáhá právě mladým golmanům.

Jenom ve třech týmech nejvyšší české fotbalové soutěže v tuto chvíli chytá brankář se zahraničním pasem. Ve Spartě Florin Nita, v Olomouci Matúš Macík a ve Zlíně - jako záskok za zraněnou jedničku Stanislava Dostála - Matej Rakovan. „Pro české gólmany je dobře, že kluby nevyužívají zahraniční gólmany, ale naopak jsou schopné si kvalitní gólmany sami vychovat a naopak se je pak snaží posouvat do větších zahraničních klubů, do lepších soutěží,“ pochvaloval si v rozhovoru pro Deník tuhle skutečnost expert na českou brankářskou školu Luděk Mikloško. S tím, že ani do budoucna nemusí mít vzhledem ke stávajícím podmínkám strach. 

„Talenty tady máme. Adam Stejskal chytá v Salzburgu za béčko, Víťa Jaroš z Liverpoolu hostuje v irském St. Patrick's Athletic FC, kde v devatenácti chytá ligu, což je výborné. No a Matěj Kovář byl půlroku na hostování ve třetí anglické lize a nyní je zpátky v Manchesteru United, kde chytá za U23. Chtěli bychom ale, aby chytal mužský fotbal, proto mu hledáme klub,“ popisuje situaci na brankářské poli Mikloško,  s tím, že podle něj jde o jeden z nejsilnějších ročníků vůbec, co kdy česká jednadvacítka měla. 

Při nedávném tréninkovém kempu pro brankáře v Uherském Brodě pak ocenil i ještě mladší generace. „Je vidět, že se s těmi kluky začíná pracovat, i po technické stránce se připravují, což je výborné. Kluci ve třinácti či čtrnácti letech začínají mít správné návyky. Nejsou to takoví samorosti, jako tomu bývalo dřív,“ konstatuje první český gólman, který se skrz West Ham United po sametové revoluci prosadil Anglii. A zdůraznil, že pro gólmany je v současnosti jednou z nejdůležitějších věcí hra nohama. Takže je podle něj ideální, když si budoucí aspirant gólmanského řemesla projde i jinými sporty. Házenou, basketbalem, tenisem. “V gólmanském řemeslu jim to může jedině pomoct,“ uzavřela pro Deník česká legenda brankářského řemesla. 

zdroj: Deník