Vaněček udělal velký rozdíl v mentálním nastavení: Po třicítce jsem asi trochu zmoudřel, srovnal jsem si hlavu

Vaněček udělal velký rozdíl v mentálním nastavení: Po třicítce jsem asi trochu zmoudřel, srovnal jsem si hlavu

Když ještě třicetiletý forvard David Vaněček pravidelně zasahoval do duelů Sigmy, Jílkův soubor přetavil úvodních šest ligových zápasů v jedenáct bodů a zaznamenal 19 gólů. 

Bez ostříleného útočníka s minulostí ve skotské i maďarské nejvyšší soutěži však dosáhl během osmi zápasů jen na šest bodů a navíc si na své konto připsal jen tři branky. Ohromný rozdíl, což?

Tím spíš, když ani tehdy někdejší fotbalista Plzně, Ústí, Vlašimi, Sokolova, Jihlavy, Hradce a Teplic nepatřil do základu a doteď je i přes velkou spoustu absencí díky dvěma trefám a čtyřem asistencím za 177 odehraných minut třetím nejproduktivnějším hráčem hanácké značky.

Na startu sezony byl jednoznačně nejlepší žolík v soutěži, s čímž souhlasí. "Udělal jsem velký rozdíl v mentálním nastavení. Když jsem byl v zahraničí a měl v sezoně období, kdy jsem třeba nehrál, bylo to na mě hodně znát. Měl jsem s tím opravdu velký problém. Na trénincích jsem tomu nedával 100 procent, byl jsem pořád naštvaný. Na rovinu říkám, že jsem byl úplně k ničemu. Po třicítce jsem asi trochu zmoudřel, srovnal jsem si hlavu. Hodně mi v tom pomohla komunikace s olomouckým vedením a s trenéry. To dělá úplně nejvíc. Takový vztah, jako mám teď v Sigmě s nadřízenými, jsem asi nikde v kariéře neměl. Tohle strašně přispělo k celkové pohodě. I když jsem nehrál od začátku, pořád jsem kluky burcoval. Bylo to díky tomu, že se mnou realizák neustále komunikoval. Vysvětlovali mi svůj záměr a podobně. Tady v Olomouci nemám vůbec důvod být naštvaný, nechtít pomoct týmu nebo tak něco. Dřív jsem byl větší sobec, teď mi záleží na tom, aby byl úspěšný tým a byli spokojení trenéři, vedení i fanoušci. Stal se ze mě týmový hráč," přiznal v rozhovoru pro iSport.cz rodák z Plané, jenž dokonce zažil v Hearts i to, že mu oznámil absenci v nominaci kustod.

Jeho pobyt na marodce přinesl Sigmě smůlu a hlavně propad v tabulce, v níž je momentálně až devátá. "Celkem se to dařilo, dávali jsme opravdu hodně gólů, hráli pěkný fotbal, sbírali body. Pak jako bych tím blbým kolenem zaklel tým. Kluci jako Zifčák a Růsek sice nastupovali od začátku, ale když se jim třeba střelecky nedařilo, věděli, že jsem ještě na lavičce já a že pak střídáním něco můžeme změnit. Nebylo to vyloženě na nich. Furt jsem byl někde vzadu za nimi, mohli to mít v hlavách. Po mém zranění už to bylo čistě na nich. Zase jsme u té psychiky, protože jinak kvalitativně není co řešit. Upřímně musím říct, že mladí hráči mají v Sigmě obrovskou kvalitu. Tondovi Růskovi se možná na začátku nedařilo podle představ, ale jinak je to jeden z nejlepších útočníků, se kterými jsem měl možnost v kariéře hrát. Vidím ho každý den v tréninku. To samé Zifčák, Zmrzlý, Daněk, Matoušek, Látal. Všechno skvělí fotbalisti, až jsem na to zpočátku koukal jako blázen. I proto jsem se hned nebál mluvit o boji o poháry. Mám porovnání se zahraničím a jsme na tom dobře," překvapil na stránkách Sportu uzdravující se snajpr z Androva stadionu.

Plastiku kolena nakonec absolvovat nemusel a vazy by měly držet. I proto pozvolna vyhlíží návrat do hry, což by mohlo klapnout ještě v závěru podzimní části. Celý realizační tým Sigmy už se ostatně nemůže dočkat. "Není tam jediný rozdíl oproti druhému kolenu. V pátek na poslední kontrole už bych měl dostat povolení k plnému tréninku. Dělám všechny možné pohyby, náročné běhy, cvičení. Stoprocentní to ještě není, ale věřím, že třeba poslední dva podzimní zápasy bych mohl stihnout. Upínat se na to nebudeme, riskovat nechce nikdo, nicméně pár minutek bych možná zvládl," uzavřel pozitivně motivovaný Vaněček, jehož slova vyšla na sigmafotbal.cz.

Slavia s Jabloncem, Sparta na Slovácku, Plzeň v Ostravě, Liverpool - Arsenal, Ústí - Opava, FC Barcelona - Espanyol

Zdroj: isport.blesk.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.