Ajax vyhrál v Istanbulu, Inter si doma poradil s Doněckem. Lipsko řádilo v Bruggách a Real oplatil porážku Tiraspolu

OBSAHUJE VIDEO

Po výhrách Bayernu Mnichov, Manchesteru United a Chelsea zvítězili v dalších utkáních i fotbalisté Ajaxu Amsterodam, Interu Milán nebo Realu Madrid. Jasnější obraz má po pátých zápasech i účast v jarní fázi nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Důležitý duel se odehrál mezi Villarealem a Manchesterem United, oba celky v případě výhry mohly postoupit do play off. Začátek utkání vyšel lépe Manchesteru, ale první gólovou příležitost měla Žlutá ponorka. Moi Gómez vystřelil v pokutovém území, ale de Gea míč stačil vytlačit mimo tři tyče. O vítězi rozhodla až 78. minuta, když se Ronaldo ocitl sám před brankářem a nadýchaným dloubáčkem poslal United do osmifinále Ligy mistrů. V 90. minutě na rozdíl dvou branek zvýšil střelou do šibenice Sancho.

Bayern Mnichov zdolal Dynamo Kyjev díky gólům Lewandowskiho a Comana 2:1. Domácí se ve druhém poločase výrazně zlepšili a obranu Bayernu častěji prověřovali. Několikrát musel zakročit i Neuer. Bavorský gigant si tak pojistil první příčku ve skupině E, Kyjev zůstává poslední.

První poločas mezi Chelsea a Juventus zvládl lépe londýnský celek, který italskému protějšku nedal téměř žádný prostor. Skóre se měnilo ve 25. minutě, když se po rohovém kopu prosadil Chalobah. Ve druhém poločase dominovali opět svěřenci Thomase Tuchela a skóre ještě navýšili na 4:0 po brnkách Jamese, Hodsona-Odoie a Wernera.

Nizozemský Ajax, který byl jasným favorit utkání s tureckým Besiktasem Istanbul se poměrně nadřel, aby si mohl udržet stoprocentní úspěšnost, kterou ve skupině C zatím drží. Istanbul se v utkání dokonce dostal do vedení díky proměněné penaltě Ghezzala v polovině první půle, ale hostě především díky skvělému výkonu ve druhém poločasu dokázali stav utkání otočit ve svůj prospěch. Besiktas tak navzdory sympatickému výkonu zůstává i po pěti zápasech bez bodu.

Inter v utkání s ukrajinským Šachtarem nepředvedl dobrý první poločas. Ve druhé půli ale někdjší útočník Teplic a bosenský zabiják Edin Džeko dvěma přesnými zásahy - jeden nohou a druhý hlavou - poslal italský celek za třemi body. Šachtar tak pro letošní sezónu v pohárové Evropě již stoprocentně končí.

Lipsko v souboji s belgickými Bruggami celému zápasu jasně dominovalo. Už v prvním poločase získalo čtyřgólový náskok a ve druhé část hry si již vysoké vedení v klidu hlídalo. V nastavení pak přidal bundesligový zástupce i pátý gól.

Hezké utkání nabídl souboj dvou favoritů skupiny A. Souboj gigantů mez Manchesterem City a francouzským PSG dopadl lépe pro anglický celek, který tak do jarních vyřazovacích bojů Ligy mistrů postupuje z prvního místa, PSG pak z místa druhého. Cityzens byli v duelu s francouzským obrem mírně lepší a aktivnější a vítězství si pravděpodobně i zasloužili.

Velká část utkání španělského Atlética Madrid a italského AC Milán byla značně nudná. Až v závěru utkání nabídlo zajímavý fotbal, ve kterém italský celek získával míč více na své kopačky a nakonec z rostoucí aktivity  vytěžil i gól. Atlético nepředvedlo vůbec nic.

Liverpool zvládl i domácí utkání s Portem a nakonec v něm zvítězil 2:0. Porto přitom do zápasu vstoupilo aktivněji, ale nedokázalo se prosadit. To se dlouhou dobu nedařilo ani anglickému celku, ale v 52. minutě přeci jen udělalfanouškům na Anfield Road radost Thiago Alcantara. Pojistku pak přidal dvace minut před koncem Mohamed Salah.

Fotbalisté Dortmundu nezvládl bez zraněného Erlinga Haalanda duel se Sportingem Lisabon. Fotbalisté portugalského celku podali totiž velice soustředěný výkon (zejména v prvním poločase) a zaslouženě si z duelu s německým klubem odnášejí vítězství. Sporting navíc svým vítězstvím stvrdil postup do jarních bojů v Lize mistrů.Dortmund bude čekat na jaře pouze Evropská liga.

Španělský velkoklub oplatil moldavskému Tiraspolu překvapivou domácí prohru. Real byl jasně lepším týmem, diktoval tempo hry a zcela zaslouženě vyhrál 3:0. Domácím fotbalistům však nelze upřít velká snaha a bojovnost, ale na "Bílý balet" to prostě nestačilo. I tak ale Šeriff uvidíme v jarních vyřazovacích bojích evropských pohárů. Asi největší pohárové překvpapení podzimní části sezóny si vybojovalo postup do Evropské ligy.

Liga mistrů – skupinová fáze:

Dynamo Kyjev – Bayern Mnichov 1:2
Branky: 70. Garmash – 14. Lewandowski, 42. Coman.

Villareal – Manchester United 0:2
Branky: 78. Ronaldo, 90. Sancho.

Barcelona – Benfica 0:0

Chelsea – Juventus 4:0
Branky:
14. Chalobah, 56. James, 58. Hudson-Odoi, 90+5. Werner.

Branky:
39. Siebatcheu, 80. Sierro, 84. Hefti – 10. Zapata, 51. Palomino. 88. Muriel.

Besiktas Istanbul - Ajax AFC 1:2 (1:0)
Branky: 22. R. Ghezzal z pen. – 54. Haller, 69. Haller.

Bruggy - RB Lipsko 0:5 (0:4)
Branky: 12. a 90+3 Nkunku, 17. Forsberg z pen., 27. André Silva, 45+1. Forsberg.

Manchester City - Paris Saint-Germain 2:1 (0:0)
Branky: 63. Sterling, 76. Jesus – 50. Mbappé.

Atlético Madrid - AC Milán 0:1 (0:0)
Branka: 87. Messias.

Liverpool - FC Porto 2:0 (0:0)
Branky: 52. Th. Alcântara, 70. M. Salah.

Sporting Lisabon - Borussia Dortmund 3:1 (2:0)
Branky: 30. P. Gonçalves, 39. P. Gonçalves, 81. Porro – 90+3. Malen.