Podpůrce berbrovců Pešír místo toho, aby byl rád, že na Strahově zůstal, uráží Vízka. Nevadí ČT jeho střet zájmů?

Podpůrce berbrovců Pešír místo toho, aby byl rád, že na Strahově zůstal, uráží Vízka. Nevadí ČT jeho střet zájmů?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Po uplynulých srazech jsem kritizoval reprezentaci. A jako kdybych cejtil, že se proti mně něco vzedme. Taky že jo. Jen jsem nepředpokládal, že to bude od jistého Tomáše Pešíra. V České televizi ze mě udělal nulu. Dobrá. Je to jeho názor, byť úplně bez respektu. Jestliže bychom konfrontovali hráčské kariéry, v porovnání se mnou by byl za nulu on. Možná za minus jedničku. Každý ať si zamete před vlastním prahem, uvedl ve své středeční rubrice „Přesné trefy“ v deníku Sportu internacionál Ladislav Vízek na vyjádření vedoucího českého národního týmu Tomáše Pešíra v pořadu ČT Sport Dohráno, o němž jsme už na efotbalu informovali. 

Dodejme že Pešír působí na ČT Sport i v roli expertského spolukomentátora. Navíc se před lety stal šéfem strahovských Peltových loutkových odborů (HFU – Hráčská fotbalová unie), které se měly vymezovat proti aktivitám ČAFH (České asociace fotbalových hráčů) v čele s Markétou Vochoska Haindlovou.

„Podívejte, spoustu let píšu své komentáře. Jdu s kůží na trh. Vše říkám veřejně. Nikdy bych se však nesnížil k tomu, abych za zády někoho pomlouval. Třeba stávajícího předsedu Fouska v době před volbami… Ať si o tom každý udělá svůj obrázek. I proto, že po volebním triumfu ten samý člověk zůstal zaměstnancem svazu na pozici vedoucího mužstva. A to už se vůbec nezmiňuju o maléru, který udělal na EURO. Milý Tomíku, za víc slov mně nestojíš. Jsem poctěn, že čteš moje komentáře. Kdybys měl koule, odešel bys od reprezentace zcela dobrovolně a zachoval by sis tvář,“ uzavřel svůj středeční komentář ve Sportu Ladislav Vízek.

„Atentát“ na Bejbla, loutkové odbory, přehmat na ME

Zopakujme si, co Tomáš Pešír v ČT Sport, tentokrát nikoli v roli experta, ale v roli vedoucího národního mužstva, po Vízkově docela trefné kritice podzimní produkce českého reprezentačního celku řekl:

„Osobně mám rád tvrdou kritiku od odborníků na slovo vzaté, ale trochu mě mrzí kritika odborníků typu Ladislava Vízka, který měl bezpochyby dobrou hráčskou kariéru, kterou respektuji. Co se ale týče funkcionáře nebo trenéra na vrcholové úrovni, tam já vidím nulu. Snad jen krom toho, že byl delegátem někdy před iks lety, což taky nebylo nic moc slavnýho… Takové kritiky z úst této osoby nemám rád.“ 

No, pokud si mám vzpomenout na působení fotbalisty Tomáše Pešíra, vybaví se mi jen, že se do ligových dějin a povědomí fanoušků zapsal v dresu Blšan na podzim roku 2002 svým ostrým faulem, kterým na Strahově před zraky hlavní tribuny zranil slávistického internacionála Radka Bejbla.

A jeho funkcionářská dráha, krom toho, že začátkem letošního roku velmi nevhodně podporoval před fotbalovými volbami kandidáty starých „berbrovských“ struktur?

Když se mu  nepodařilo dokonat převrat přímo uvnitř ČAFH, zkusil to v jiné roli. „Chystají se nové odbory, dokonce se to mělo probírat i na Strahově, má se jim dostat i legislativní podpory. Oficiálně to povede Pešír, hledají se však ještě vhodné tváře, patroni, kteří by tenhle projekt veřejně podpořili. Cílem je přetáhnout Haindlové hráče a FIFPro,“ hlásil před lety efotbalu.cz dobře informovaný zdroj.

Šéfem „nových“ odborů jménem HFU (Hráčská fotbalová unie) se stal zaměstnanec FAČR. „Tomáš Pešír je zaměstnancem FAČR, unie bude oficiálně sídlit na Strahově, a tak není těžké si domyslet, kdo za tímhle projektem stojí,“ uvedla tehdy na stránkách ČAFH Markéta Haindlová.

Jelikož Tomáš Pešír pracoval pro FAČR (tehdy byl vedoucím družstva české ženské reprezentace), měl v jejím sídle kancelář a patrony HFU se stali hráči spjatí s jabloneckým klubem expředsedy FAČR Miroslavem Peltou, vznikly logické spekulace o tom, že Pešírovy odbory se měly stát jakousi loutkovou organizací či převodovou pákou v režii FAČR.

Jenže tenhle plán bývalého předsedy FAČR Miroslava Pelty, jehož mj. v pátek čeká soudní verdikt ohledně jeho známé dotační kauzy, jaksi nevyšel. 

Jak jsem vám již potvrdil na minulé schůzce v Praze, ČAFH má naši plnou podporu a považujeme ji za jedinou organizaci hájící zájmy profesionálních fotbalistů v Česku,“ napsal v dopise ze čtvrtka 23. února 2017 generální sekretář světové federace fotbalových odborů FIFPro Theo van Seggelen Fotbalové asociaci České republiky. Byl to  jasný vzkaz i konkurenčním odborům, Hráčské fotbalové unii (HFU), jejíž vznik právě v té době Pešír oznámil.

Tak to je první „počinek“ funkcionáře Tomáše Pešíra. 

Ten druhý pak Ladislav Vízek kritizoval ve svých „Přesných trefách“ ve Sportu už během letního ME.  Měl to být totiž právě vedoucí českého mužstva Tomáš Pešír, jenž patrně před tiskovou konferencí zmátl trenéra Jaroslav Šilhavého ohledně možnosti dalšího startu Jana Bořila po druhé žluté kartě.

„Jak to, že vedoucí mužstva nezná pravidla? To je přece jeho práce! On má mít tyhle věci v malíku. Nesmí se splést. Počínání Tomáše Pešíra nechápu. Z jeho strany to je obrovský amatérismus a po šampionátu by měl u mužstva bez milosti skončit. Když pominu jeho profesní selhání, ve volbách šel proti Petru Fouskovi, proti správnému směru. Pešír tam prostě nemá co dělat. Myslím, že na manažerských pozicích u nároďáku je potřeba udělat více změn,“ kritizoval tehdy Ladislav Vízek Pešíra, jemuž se to nyní po další kritice zřejmě všechno sečetlo.

Pokora za velkorysost se nedostavila

Místo toho, aby byl Tomáš Pešír rád a opakovaně s velikou pokorou děkoval předsedovi FAČR Petru Fouskovi za velkorysost, že ho nové asociační vedení ve funkci navzdory jeho předvolebním krokům a pochybení během EURO ponechalo,  tak povýšeně reaguje na oprávněnou Vízkovu kritiku.

„Že Vízkovo působení ve funkci ligového delegáty před iks lety nebylo nic slavnýho“? 

Co o tom Pešír vůbec ví? Známé je třeba to, že Ladislav Vízek svým přísným vystupováním proti rozhodčím způsobil, že tito zhrzení arbitři hlasující v anketě Fotbalista roku pak na truc nezvolili nejlepším českým hráčem jeho zetě Vladimíra Šmicera.  Vízek to ostatně nyní připomněl v pátečním obsáhlém rozhovoru pro týdeník Téma.

A Vízkův postoj proti Romanu Berbrovi? Zatímco Tomáš Pešír ochotně na Strahově dělal Berbrovi s Peltou šéfa loutkových hráčských odborů, Berbr honil Vízka za jeho statečná veřejná stanoviska po soudech a žádal po něm nemalou finanční satisfakci. Když pak loni v říjnu Berbra kvůli korupci zatkli, Pešír ze Strahova nadále velmi aktivně podporoval kandidáty starých „postberbrovských“ struktur. 

Je věcí České televize, resp. Redakce sportu ČT, jaké si vybírá experty, jen by možná mělo být jasné, za koho zrovna kopou. Jako poctivý koncesionář, věrný divák ČT a občasný účastník fotbalových diskusí na ČT 24 bych si v některých případech uměl představit jiný výběr.

Vízek: Sparta je momentálně bez tváře i sebevědomí. Přiznávám, že nyní bych nechtěl sedět v letenské kabině