Expert Zelenka: Kvalitní výkony předvádí Slovácko už tři roky, nikoho s větším přesahem do budoucna tam však nevidím

Expert Zelenka: Kvalitní výkony předvádí Slovácko už tři roky, nikoho s větším přesahem do budoucna tam však nevidím

Po polovině základní části Fortuna:ligy se drží v popředí tabulky a zcela vážně se o nich mluví jako o jednom z horkých adeptů na titul. Tedy jako o českém Leicesteru, který by mohl vyšplhat až úplně na vrchol. Má však na to Slovácko dostatečně silný kádr? A proč nikdo z Moravanů nepatří do národního týmu? Nejen na to jsme se zeptali televizního experta a někdejšího elitního kanonýra Luďka Zelenky.

Překvapuje vás, jaké výkony Slovácko na podzim předvádí?
Vzhledem k tomu, jak dobře hrálo už v minulé sezoně, to pro mě žádné velké překvapení není. Vědělo se, že tam trenér Svědík odvádí skvělou práci a že Slovácko předvádí kvalitní výkony už nějaké tři roky. Na druhou stranu je docela překvapivé, že se mu takhle daří i přesto, že má v kádru hodně víceméně odložených hráčů. Tak to prostě je.

Může to podle vás skutečně dotáhnout až na konečnou druhou nebo třetí příčku?
Nemyslím si to. Na takový úspěch to podle mě u Slovácka ještě není, navíc se teď na něj každý dobře připraví. Zcela určitě ale zůstane v té skupině o titul, kde se pak může stát cokoliv. A už teď Slovácko ukazuje, že s tím zkušeným kádrem může klidně porazit i Slavii, Plzeň nebo Spartu.

Minulý týden smetlo doma Letenské 4:0. Co jste na ten zápas říkal?
Speciálně ty góly, co šly přes Štetinu, to už není žádná vina Sparty, ale jen toho konkrétního hráče. Nechápu, že se v soubojích může chovat takhle školácky. Pro fotbal je ale takový výsledek jen dobře. A to z toho pohledu, že se pak ten zápas celý týden řeší a strhne pozornost fanoušků. Byť bych ještě nemluvil o tom, že je Sparta v nějaké hlubší krizi.

Co říkáte na trenéra Slovácka Martina Svědíka? Souhlasíte s názorem, že právě on by měl jednou nahradit Jindřicha Trpišovského ve Slavii?
Už dlouho se mluví o tom, že je to hodně progresivní trenér, jenž má spoustu pro, aby takovou šanci vážně dostal. A s velkou pravděpodobností ji i dostane, ať už ve Slavii nebo jinde. Je zřejmé, že by si takové angažmá zasloužil. Na druhou stranu, až samotné působení v tak velkém klubu ukáže, zda na to opravdu má. Je spousta hráčů, kteří náhle vyletí, ale po přesunu na slavnější adresu se jim už tolik nedaří. A to samé platí i pro trenéry.

Jak se vám líbí výkony střelce Václava Jurečky, který od začátku sezony v lize skóroval už sedmkrát? Je to útočník dle vašeho gusta?
Líbí se mi moc. Je to silový typ, který se s přibývajícím věkem hodně zlepšil v koncovce. Je vidět, že psychicky vyzrál a že je na něj v ofenzivě spolehnutí, z čehož teď těží on i celé Slovácko.

Co říkáte na výkony rekordmana Milana Petržely? Udivuje vás, že stále hraje?
Víte co, on je přesně ten hráč, který ani ve svém věku neztrácí dynamiku. Přitom to je přesně věc, která těm starším klukům začne scházet jako první. U něj se to ale neděje, na prvních sto metrech je snad stejně jako rychlý jako dřív. V tomhle směru jde tak trochu proti proudu. Vážně klobouk dolů před ním, je to legenda legend.

A jaký názor máte na Rigina Ciciliu? Ten byl jednou nohou už pryč z klubu, teď však září v roli žolíka…
Překvapilo mě to. Dlouho to vypadalo, že zrovna jeho přestup se moc nepovedl. Teď se mu však daří a vypadá to, že v týmu chytil druhý dech. Těží ale z toho, že Slovácko hraje ofenzivní fotbal a že se do koncovky dostává více hráčů. Není to podle mě ten typ, co by dokázal pravidelně rozhodovat zápasy.

A co říkáte na to, že nikdo ze Slovácka nedostává šanci v reprezentaci? Je tam někdo, kdo by si pozvánku do národního týmu zasloužil?

Tohle hodně souvisí s tím, že věkový průměr Slovácka je příliš vysoký. A to zvlášť v obraně, kde jsou samí třicátníci. I když se tak týmu momentálně takhle daří, nevidím tam nikoho s nějakým větším přesahem do budoucna. Proto trenér Šilhavý hráče Slovácka opomíjí a podle mě logicky. Byť si myslím, že po baráži už někoho ze Slovácka v repre uvidíme. Třeba Marka Havlíka, který pro tým odvádí černou práci. Zároveň však hraje na postu, kde nás v národním mužstvu bota příliš netlačí. Tak se nechme překvapit.