Zatím se musím spokojit se znalostí čísel a pozdravů, ale mám zájem se v maďarštině zlepšit, hlásí Kozák

Zatím se musím spokojit se znalostí čísel a pozdravů, ale mám zájem se v maďarštině zlepšit, hlásí Kozák

Dvaatřicetiletý exreprezentant Libor Kozák už je několik měsíců součastí maďarského celku Puskás Akademie, jehož dres oblékají také Alexandru Baluta, Patrizio Stronati či Jakub Plšek.

Jak mu jde pronikání do maďarštiny? "Že bych mluvil v obchodě nebo restauraci, tak daleko ještě nejsem, ale chci se do ní vrhnout, abych si právě v základních věcech poradil. Zatím se musím spokojit se znalostí čísel a pozdravů, ale mám zájem se v maďarštině zlepšit," přiblížil v interview pro ČT Sport exsparťan s libereckou minulostí.

Snadná podle něj není ani maďarská liga. "Úroveň soutěže je dobrá. Jsem tu sice krátce, ale když vidím, jak pracují akademie a kolik hráčů se z nich přesouvá do prvních týmů, českou ligu v lecčems dohání. Z hlediska zázemí a stadionů je bezesporu před námi. I díky premiérovi Orbánovi, který je sportovní nadšenec. Vše je na top úrovni. Před měsícem nám otevřeli i hotel přímo v areálu. Můžeme se soustředit jen a jen na fotbal," vypíchl v rozhovoru pro web ceskatelevize.cz opavský odchovanec.

Celek ze sídlem ve Felscútu s 1800 obyvateli má však nejmenší návštěvy v celé lize. "Většinou hrajeme přibližně před tisícovkou diváků, ale je potřeba započítat i příznivce hostů. Klub dělá maximum, ale v konkurenci celků z Budapešti je velmi těžké rozšířit fanouškovskou základnu. Sám pocházím ze stejně malé vesnice, takže se cítím jako doma. Bydlím v Budapešti a do Felcsútu denně 30 minut dojíždím. Tréninkové centrum zabírá víceméně půl vesnice. Diváci mi na stadionu samozřejmě schází, ale z fotbalového hlediska si nemůžu absolutně na nic stěžovat," ubezpečil na stránkách ČT Sport někdejší forvard Lazia i Aston Villy.

I když neměl zrovna hladký start poslední duely mu vyšly a předešlých pět kol přetavil ve tři branky a dvě gólové asistence. "Forma rozhodně stoupá. Od začátku října se zápas co zápas cítím líp. Po zdravotních problémech, které jsem měl už ve Spartě, mi chvíli trvalo, než jsem se dal do kupy, a pak mi chvíli trvalo, než jsem se dostal do formy. Trenér Hornyák mě v té době podržel," nechal se slyšet Kozák, který v létě podepsal smlouvu na rok s opcí. "Chci v prvé řadě zůstat zdravý a co nejvíc pomoct týmu dalšími brankami. Je mi jasné, že budu hodnocený hlavně podle nich. Když se bude dařit, může mi to otevřít dveře - ať už tady, nebo jinde," uzavřel na portálu ceskatelevize.cz ostřílený bojovník, který by si tak evidentně dokázal představit i další přesun.

Mistr se napojí na Dynamo. Ocitnou se Alijagič či Vágner na Střeleckém ostrově a Talovierov zase v Edenu?

Zdroj: ceskatelevize.cz