Kluivert ho kdysi označil za nového Messiho. Mají v Barceloně opět superhvězdu?

Kluivert ho kdysi označil za nového Messiho. Mají v Barceloně opět superhvězdu?

Možná jste už ten příběh slyšeli. V roce 2008, když Pep Guardiola poprvé trénoval Barcelonu na Camp Nou. Současný kouč Manchesteru City tehdy všechny šokoval tím, že si do základní sestavy vybral neznámého dvacetiletého mladíka z La Masie.

Ten chlapec se jmenoval Sergio Busquets a dnes jeho jméno zná celý fotbalový svět. Za šanci, kterou dostal, byl vždy velmi vděčný a v týmu „Blaugranas” hraje dokonce ještě i dnes klíčovou úlohu.

Nyní se ale presuňme zpět do současnosti. Před více než dvěma týdny totiž Xavi, bývalý student Guardioly, poprvé vedl Barcelonu do boje v pozici trenéra. Duel se hrál koncem listoadu na půdě městského rivala Espanyolu a Xavi všem vyrazil dech, když do základní jedenáctky nominoval stále pouze sedmnáctiletého Iliase Akhomacha. Ten se přitom předtím ani jednou nedostal alespoň na zápasovou soupisku bývalého trenéra Ronalda Koemana.

Příběh Iliase Akhomacha tedy od samého začátku velmi nápadně připomíná osud Sergia Busquetse. Samozřejmě, to či se i z něho stane celosvětová superstar je zatím ve hvězdách. Fanouškové Barcelony však do něho už nyní vkládají velké naděje. Napříč tomu, že za první tým zatím odehrál jen 45 minut.

Xavi jeho nominací do základní sestavy ihned od začátku svého působení na lavičce „Blaugranas” všem jasně ukázal, že chce jít úspěšnou Guardiolovou cestou. To znamená postavit jádro týmu na klubových odchovancích, kteří si prošli slavnou La Masiou a mají klubové DNA takříkajíc v krvi.

Nový Messi? Raději přibrzděme

Ilias Akhomach už dlouho patřil mezi největší hvězdy barcelonské akademie. Jeho zařazení do základní sestavy proti Espanyolu tedy nebylo pro ty, kteří dobře znají poměry uvnitř klubu až takým velkým překvapením, jak se mohlo na první pohled zdát.

Má sice marocké rodiče, ale narodil se ve Španělsku, které se též rozhodl i reprezentovat. Do povědomí fotbalové veřejnosti se poprvé dostal v roce 2019, když tehdejší šéf barcelonské akademie, legendární Patrick Kluivert na jeho adresu podle serveru Goal.com uvedl: „V La Masii už máme nového Messiho.”

Agent Iliasa Akhomacha Horacio Gaggioli však upozorňuje, že porovnávání s Messim může 17letému chlapcovi stejně uškodit jako pomoct: „Ilias není je nový Messi a i kdyby jím byl, tak bychom o něm neměli takto hovořit. Být jako Messi je prakticky nemožné. Akhomach je ale na druhé straně skvělý hráč s enormním potenciálem. Musím uvést, že se o něj v Barceloně starají velmi dobře a co je nejdůležitější, on sám zůstává nohami na zemi. Soustředí se jen na fotbal.”

Své nesporné kvality ukazuje Ilias Akhomach už od začátku probíhající sezóny. Nejprve se probojoval do barcelonského „béčka”, za které vstřelil v úvodních čtyřech duelech hned dva góly a potom přišla už výše uvedená pozvánka od Xaviho do prvního týmu.

V zápase proti Espanyolu (1:0) se Ilias Akhomach sice neprosadil a po 45 minutách ho nový kouč „Blaugranas” stáhl z hřiště, avšak tento duel si syn marockých rodičů bude určitě pamatovat až do konce života. Následoval důležitý souboj v rámci skupinové fáze Ligy mistrů proti Benfice Lisabon (0:0), který musel nuceně vynechat kvůli červené kartě ještě ze zápasu mládežnické Ligy mistrů.

Poslední duel odehrál katalánský velkoklub minulý víkend proti nevyzpytatelnému Villarealu (3:1) a talentovaný mladík se opět dostal na Xaviho zápasovou soupisku. Na trávník nakonec z lavičky tentokrát nenaskočil.

Vypadá to, že Ilias Akhomach má před sebou velmi slibnou kariéru. Nebude z něho nový Lionel Messi, ani Sergio Busquets. Půjde svoji vlastní cestou a až čas ukáže, jak daleko to dotáhne. „Je to křídelník, který umí jít v soubojích jeden na jednoho do kličky na obě strany. Kvůli našemu stylu hry potřebujeme takového hráče. Zaslouží si šanci,” uzavřel diskusi na téma Akhomach Xaviho bratr a zároveň i jeho asistent na lavičce katalánského klubu Oscar Hernandez.

Zdroj: Šport.sk

Gerrard by v zimě mohl loupit v Liverpoolu, spekulují Birminghamská média

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.