Pulkrab hattrickem režíroval demolici Bohemky, Slavia si vyšlápla na Mladou Boleslav

Předposlední 18. kolo fotbalové FORTUNA:LIGY v tomto kalendářním roce česká fotbalové fanoušky tento víkend. V sobotu jsou na programu čtyři utkání. Ve třech odpoledních duelech hraných od 15:00 Hradci Králové díky zlepšenému výkonu ve druhé půli remizoval se Slováckem 2:2, Baník Ostrava jasně přehrál v Ďolíčku Pardubice 3:0 a Zlín doma v záchranářské bitvě porazil Karvinou 2:1.Ve večerním utkání porazila doma plzeňská Viktorie liberecký Slovan 2:0.

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko

Od úvodního hvizdu bylo v Mladé Boleslavi vidět, že by oba týmy rády plně bodovaly. Aktivněji se zprvu jevila hra Východočechů, ale do první šance se v 17. minutě dostali fotbalisté Slovácka. Petr Reinberk po zmatku v pokutovém území ale neprostřelil blok hradeckých obránců. Ve 24. minutě se dostal do šance Jurečka, ale jeho střela šla vedle. Hradec si vytvořil šanci až v jednatřicáté minutě, aleNguyen si s hlavičkou po rohu poradil. V šestatřicáté minutě už se ale skóre měnilo. Jurečka totiž tvrdou střelou prostřelil domácího brankáře a zaznamenal už svůj osmý ligový gól.

Do druhého poločasu vstoupili ale lépe "domácí" Votroci. Opět ale zahrozili hosté, když v 54. minutě mířil těsně nad břevno Milan Petržela. Hned v následující minutě běžel sám na branku Daniel Vašulín, ale jeho dobrou střelu na poslední chvíli vyrazil Nguyen. V 61. minutě už se ale Hradec dočkal. Filipa Novotného totiž v pokutovém území stáhl Reinberk, který za svůj zákrok viděl i červenou kartu. Penaltový pokus Vlkanovovi sice slovácký brankář vyrazil, ale hradecký kapitán byl z následně dorážky přeci jen úspěšný. Početní převahu pak svěřenci trenéra Koubka využili i ve druhý gól. V 81. minutě se totiž z druhého pokutového kopu prosadil Jakub Rada. O dvě minuty později si však vzal, stejně jako v první půli, slovo JurečkaS tím se ale nechtěl smířit Jurečka a o dvě minuty později vyrovnal svým druhým gólem v utkání na konečných 2:2.

FK Pardubice - FC Baník Ostrava

Baník byl nebezpečnější od samého začátku utkání a prakticky ihned se začal dostávat do náznaků šancí. V 19. minutě se tlak ostravských fotbalistů vyplatil. Osamocený Buchta si naskočil ve vápně na centr z levé strany a přesnou hlavičkou uklidil míč k tyči. A po deseti minutách byl již náskok hostů dvougólový. Parádně se totiž trefil Nemanja Kuzmanovič, který poslal balon ke vzdálenější tyči z přímého kopu. Výsledkem 2:0 pro Ostravu první půle i skončila.

Ačkoliv se po změně stran hra Východočechů výrazně zůlepšila, míč opět padl do jejich sítě. Definitivní snahu se zápasem něco udělat totiž Pardubicím sebral v 76. minutě Yiro Sor, který dorazil do sítě ránu Ndefeho.

FC Fastav Zlín - MFK Karviná

Od úvodního hvizdu se hrál mezi zachraňujícími se týmy tvrdý fotbal ve středu pole, který moc šancí nenabídl. Přesto poměrně brzy padl gól, když po nenápadné střele ze střední vzdálenosti Zlín vybojoval roh, který v deváté minutě dokázal plně využít Poznar. Zlín byl mírně aktivní i po vedoucí brance, ale byla to Karviná, která vstřelila druhý gól. Ve 28. minutě se totiž povedlo srovnat Lukáši Bartošákovi. Slezané pak dostali v samém závěru možnost dostat se do vedení, ale Kristi Qose dárek v podobě penalty neproměnil.

Ve druhé půli převzali zcela jasně otěže zápasu domácí fotbalisté, kteří hostům prakticky nepůjčili balón. A v padesáté minutě se jim aktivita vyplatila. Hlinka zprava odcentroval míč a Poznar druhým gólem v utkání rozhodl o vítězství Zlína 2:1.

FC Viktoria Plzeň - FC Slovan Liberec

Liberec začal utkání v plzeňské Doosan Aréně sympaticky, ale do vedení šli do vedení jako první. Na skolnku šestnácté minuty totiž našel Kalvach krásným obloučkem ve vápně nabíhajícího Řezníka, který měl čas míč zpracovat a druhým dotykem ho jednoduše poslal do sítě. To fotbalisty Plzně nakoplo a o deset minut později to již bylo 2:0. Beauguel na sebe nejprve natáhl dva obránce a pak míč následně předložil na zcela volného Sýkoru. Ten si ho zpracoval a jednoduchým lobem rozvlnil síť Liberce po druhé. Plzeň hru poté kontrolovala až do konce prvního dějství hry.

S nástupem druhé půle se do sobré šance dostal Yusuf, ale míč po jeho pohotových nůžkách jen prošel kolem levé tyče. I tak byli svěřenci trenéra Kozla i nadále nebezpeční. Plzeň se ale chytře snažila držet míč od své brány. V závěru utkání, jakoby to Severočeši vzdali a Plzeň zápas v klidu dovedla do vítězného konce.

Slavia - Mladá Boleslav

Pražská Slavia přivítala na své půdě nevyzpytatelnou Mladou Boleslav, ale domácí šli za ziskem tří bodů již od úvodních minut. Skóre utkání otevřeli sešívaní po půlhodině hry, kdy se z první nebezpečnější šance prosadil Alexander Bah. Autor první trefy se blýskl i o devět minut později, když si to středem hřiště namířil k brance soupeře a ke zvýšení náskoku vybídl Stanciua.

Jeho trefa pod břevno znamenala náskok, který již sešívaní po změně stran udrželi. Jelikož již další branka v tomto utkání nepadla, mohl se tuzemský ligový mistr radovat z výhry 2:0.

Jablonec – Teplice

Trápení Jablonce v tuzemské nejvyšší soutěži nebere konce a po vyřazení z Konferenční ligy se již může s čistým svědomím skloňovat možné odvolání kouče Petra Rady. Domácí na své půdě přivítali Teplice, které v této sezóně bojují o holé přežití. Svěřenci kouče Jiřího Jarošíka však dokázali navázat na domácí výhru se Zlínem a získat další tři cenné body.

Jablonec vstoupil do utkání počátečním náporem, ale tepličtí hru postupně vyrovnali a zásluhou fortelného se ve 21. minutě ujali vedení. Pro domácí byla tato branka studenou sprchou, se kterou se nedokázali již popasovat. Po změně stran pak náskok Teplic pojistil ještě Hyčka.

České Budějovice - Olomouc

České Budějovice se rozhodly uhájit svou půdu před nájezdem houževnaté Olomouce, ale na zisk tří bodů se pořádně nadřely. Domácí poslal v první půli do vedení Bassey, který tak opět potvrdil dobrou podzimní formu, ale po změně stran se ke slovu dostal také soupeř z Hané.

V 57. minutě se podařilo srovnat stav Gonzalesovi, ale o dvacet minut později se autor vyrovnávací trefy musel předčasně poroučet do sprch za červenou kartu. Dynamo početní výhody dokázalo využít a tři minuty před koncem řádné hrací doby jim náskok vrátil Čolič.

Sparta - Bohemians

Pražská Sparta v posledním domácím utkání tohoto roku přivítala na své půdě městského rivala Bohemians 1905. Domácí od úvodních minut diktovali tempo hry a v patnácté minutě otevřel skóre Pulkrab, který do závěru první půle zaznamenal dokonce hattrick. Dvěma asistencemi se na něm podílel Hložek, ale byl to také Pavelka, který v barvách domácích slavil přesný zásah.

Šokovaní Klokani marně vzdorovali i po změně stran a slovenský legionář Hancko zvyšoval v 53. minutě již na 5:0. Další branky již ale Sparta nedala, naopak hosté z Ďolíčku v nastaveném čase alespoň zmírnili děsivý zážitek brankou Květa.

FORTUNA:LIGA, 18. kolo:

Hradec Králové - Slovácko 2:2 (0:1)
Branky: 63. Vlkanova, 81. Rada z pen. - 36. a 83. Jurečka.
ŽK: Vašulín - Kalabiška, Svědík (trenér).