Raiola a spol. mají útrum: FIFA chce agentům zastropovat provize z přestupů!

Raiola a spol. mají útrum: FIFA chce agentům zastropovat provize z přestupů!

Vydírání velkoklubů superagenty superhvězd musí skončit a provize z přestupů musí být regulovány. To je nejnovější záměr FIFA, která hodlá nastavit limit o jakou částku si může agent do klubu říci do vlastní kapsy z přestup hráče.

Deset procent z ceny přestupu. Ani o promile víc. A maximálně tři procenta pravidelného poplatku z platu hráče. Tyto limity od příští sezóny hodlá nastavit FIFA pro práci fotbalových agentů. Míní tím bojovat proti "nadměrným a zneužívajícím" částkám, které si agenti vynucují od klubů, aby právě k nim nasměrovali své nejpoptávanější klienty. Opatření míří především na italského superagenta Mina Raiolu, který má ve své stáji vedle Paula Pogby a Zlatana Ibrahimoviče i aktuálně vysoce poptávaného Erlinga Haalanda. 

Právě ve spojitosti s posledně jmenovaným, který může z Dortmundu odejít po aktivování 68 milionové klauzule (v librách), se celá kauza agentských provizí dostala opět na přetřes. O Haalanda se totiž perou největší evropské kluby - Real, Manchester City i United, zájem má mít i Chelsea a Barcelona - a vzhledem k tomu, že Dortmund “nebude mít slovo,” rozhodnutí visí čistě na Haalandovi a jeho suitě. A Raiola si podle spekulací novinářů má připravovat pole pro poptání si až padesátimilionové provize. 

Podle představy FIFA by si do budoucna mohl Supermino sáhnout v takovém případě na necelých sedm milionů. Stejně tak by jeho (i jeho kolegů) pravidelné poplatky účtované fotbalistům měli dosáhnout maximálně tří procent z jejich platů. Skončí tak podle všeho praxe, jako v případě nejmenovaného přestupu na linii Francie - Německo, při kterém si agent měl přijít na 118 procent sumy, které kupující klub zaplatil Francouzům. 

"Zpětná vazba od klíčových zúčastněných stran s odbornými znalostmi, jako je ECA a Premier League, jasně poukázala na potřebu zajistit, aby všechny formy poplatků za služby byly omezeny, aby se zabránilo jejich obcházení a aby se zajistilo, že omezení bude účinné a bude řešit zjištěné problémy,” napsala FIFA do důvodové zprávy k plánovanému opatření. Mino Raiola nebo Jonathan Bartlett (zastupující třeba Garetha Balea) se v rámci snahy zabránit tomuto nařízení plánují obrátit na soud. Němci, kde Raiola podnikl první právní kroky v tomto směru, nicméně jeho námitky již odmítli.

Hvězda Unionu Kruse po exitu se Slavii: Zasloužili jsme si vypadnout

zdroj: Evening Standard