Hašek drží Libanon ve hře o Katar a hlásí: Libanonci by se v Česku prosadili

Hašek drží Libanon ve hře o Katar a hlásí: Libanonci by se v Česku prosadili

Dostal další exotické angažmá na Blízkém východě. Tentokrát kormidluje reprezentaci ekonomickou i společenskou krizí zmítaného Libanonu. A přes tyto objektivní problémy si Ivan Hašek se svými “Cedry” vede v rámci možností skvěle. Naprostý outsider  Libanon je po šesti zápasech kvalifikace pouhý bod za barážovou pozicí.  

Kdyby nepokazili poslední desetiminutovku se Spojenými arabskými emiráty (vítězný gól SAE padl v 85. minutě) a hlavně nastavení s Íránem (ještě v 91. minutě Haškovi svěřenci vedli 1:0, Írán pak dvěma góly ale otočil), byl Libanon k obřímu úspěchu relativně blízko. Ani přes tyto neúspěchy v posledních dvou zápasech se ale Hašek nevzdává. “Jsme největší outsideři a držíme se, že máme stále šanci na postup. Kluci se dávají dohromady a cítí, že by mohli o světový šampionát zabojovat. Írán a Jižní Korea jsou od nás odskočené. Žijeme a všichni pro baráž děláme maximum,” prohlásil český kouč v rozhovoru pro web TN.cz. 

Jeho práce spočívá především ve výběru hráčů a jejich vyladění na společnou notu. Při rozptylu libanonských krajánku se jedná o trenérskou i skautskou výzvu. “Snažíme se vybrat ty nejlepší, Ať už jde o zahraničí, či o domácí ligu. Koukám na každý zápas, sleduji i přípravné zápasy a občas zavítám i na trénink, abych měl o hráčích přehled,” popisuje svůj job, ke kterému má jako asistenta krajana Miroslava Jirkala Hašek s tím, že třeba co se týká zahraničí, všechny hráče sleduje skrz statistickou online aplikaci. 

A svůj kádr se snaží rozšiřovat i diplomatickými cestami. “Navíc je tu možnost oslovit i hráče, kteří mají libanonské předky, aby v budoucnu za reprezentaci hráli, dokonce máme některá jména v hledáčku,” hlásí Hašek, s tím, že jeho svěřenci maji zkušenosti vedle domácí soutěže třeba z Kataru nebo  švédského Superettanu. O tom, že by jeho hráči přes zkušenosti spíše s okrajovějších soutěží neměli dostatečnou kvalitu ale pochyby nemá. “Hrajeme zápasy s kvalitním Egyptem či Jižní Koreou, a i když naši hráči nehrají nejvyšší soutěže v zahraničí, tak si myslím, že mají někteří fotbalisté kvalitu na to, aby v české lize obstáli,” uzavírá Hašek.

zdroj: TN.cz