Ani ještěrce nestačí jen odříznout ocas, když jí doroste zas nový, říká Luhový o korupci. Zklamal ho Nezmar, Chovance má za zoufalce

Ani ještěrce nestačí jen odříznout ocas, když jí doroste zas nový, říká Luhový o korupci. Zklamal ho Nezmar, Chovance má za zoufalce
ROZHOVOR

Ironicky se chce říct, že ten největší dárek k Vánocům si český fotbal nadělil ještě daleko před Štědrým dnem. A že dáreček je to přímo danajský. Policejní odposlechy v kauze Romana Berbra totiž jasně prokázaly, že je tuzemská kopaná i nadále prorostlá korupčním svinstvem. Nejen o tom, jak odstartovat úspěšnou léčbu, pak v rozhovoru pro eFotbal promluvil slavný internacionál Milan Luhový. 

Co říkáte na to, že český fotbal prožívá podobnou korupční kauzu jako před pár lety?
Že to není žádné velké překvapení. Ta předešlá kauza se totiž vyřešila jen z nějakých 60 %, ale neřízlo se do hloubky. Něco shnilo a odpadlo, důležitá skupina těch lidí ale jela dál a někteří z nich se posunuli na ještě lepší místa. Ti, co z toho vypadli, byli zkrátka jen nahrazeni mladšími a ještě nadějnějšími.

Dá se tohle vůbec nějak vymýtit? A bude mít na to mít sílu současný šéf FAČR Petr Fousek?

Petr Fousek může udělat jedinou věc. A to tvrdě trestat věci, co se objeví v policejních spisech. Že by ale on sám korupci ve fotbale odhaloval, na to vážně nemá čas a asi ani prostředky. Tohle musí udělat bezpečnostní složky. Fotbalový svaz však na jejich šetření musí jasně reagovat. A to přeřazováním do nejnižších soutěží a doživotními zákazy činnosti. Třeba jestli se potvrdí informace, že na základě dohody některých lidí byla Dukla vyšachována z postupu do ligy, pak je to na hodně velkou žalobu. A následnou reakci ze strany svazu, který musí radikálně trestat.

Objevilo se v odposleších nějaké jméno, u něhož vás to vyloženě překvapilo?
Zaujal mě případ Jana Nezmara. A je jenom dobře, že co mu procházelo v našem fotbalovém prostředí, mu v normálním životě vystavilo neúprosně červenou. Tím myslím fakt, že ho Deloitte ihned po zveřejnění odposlechů zbavil jeho funkce. Jen mu tím ukázal, že tahle společnost nebude fungovat s lidmi, co jsou zvyklí si svůj úspěch kupovat. A tak okamžitě skončil. Právě Nezmar je pro mě ostatně největším zklamáním celé kauzy. Je to mladý a vzdělaný člověk, který mohl být úspěšný i normální cestou. On se ale raději zapletl do hodně podivných hrátek. Pokud se s Berbrem dohodl na úplatku, pak myslím, že mohl hrát jakousi dvojitou hru. A že to klidně mohlo být tak, že Berbrovi sice něco slíbil, ale u Tvrdíka si to vůbec nevyjednal. Ono říct, že zařídím titul pro Slavii, ale potřebuji na to několik miliónů, je hodně dvojsečná věc. Skoro to vypadá, že si Nezmar myslel, že je až moc chytrý. A i proto pak o Tvrdíkovi mluvil tak, jak mluvil. Ale to je jen taková má hypotéza. Faktem nicméně zůstává, že charakterově zklamal Nezmar ze všech nejvíc.

Přikláníte si tedy k názoru, že Tvrdík, potažmo celá Slavia, o úplatku pro Berbra nic nevěděli?
Působíte to tak na mě. Ale jistě to samozřejmě nevím a třeba to bylo celé úplně jinak. Z odposlechů ale vyplývá, že si Nezmar hrál na mafiánského bosse, jenže čas ho doběhnul. A kdoví, zda tu dlužnou částku teď někdo nezačal vymáhat po něm. Vůbec bych se tomu nedivil. Zvlášť pokud to vážně byla jeho sólohra.

Nezmarovu pozici ale ve Slavii zaujal Jiří Bílek, který v odposleších figuruje taktéž a ne zrovna dvakrát kladně. Měla by ho Slavia neprodleně vyhodit?

Pokud na Slavii chtějí, aby tam pozice sportovního ředitele měla ještě někdy prestiž, pak by s Bílkem měli naložit úplně stejně jako Deloitte s Nezmarem.

Co říkáte na roli loutky, kterou ve vztahu s Berbrem zaujal tehdejší šéf sudích Jozef Chovanec?
Toto je přesně o charakteru jednotlivců. Jestli měl Jozef Chovanec zapotřebí se kamarádit s Rogozem a jemu podobnými, pak je třeba zjistit, co ho k tomu vedlo. Jestli mu pár peněz za snadno vykonanou práci stálo za to se takhle shodit před celým národem… Z těch odposlechů totiž vážně vzešel jako zoufalec. Kdyby za to dostal aspoň majlant, tak by se to jednou dalo možná pochopit. Takhle to ale vypadá, že se za pár korun zcela znemožnil. Tedy nikoliv v tom fotbalovém prostředí, které rychle zapomene a pak s ním zase bude chodit na kávičky, společensky to už tak lehké mít však nebude. Není možné, aby Chovanec ještě někdy chodil někam na jednání a tam vystupoval něčím jménem. Přitom těchto Bílých koní vidíme všude pořád dost. Jedním z nich je třeba i teď František Chvalovský, který najednou vstal z mrtvých a vede jednání o odkupu Plzně. Chovanec se už se ale takhle vysoko zpátky nikdy nedostane. A pro mě je určitě zklamáním, že zrovna on klesl až tak nízko.

Může se podle vás ještě někdy vrátit do českého fotbalu?
Tam jo. Pokud se to prostředí z gruntu nevyčistí, tak mu někde dají klidně ještě šanci. Vždyť ti lidé kolem fotbalu zůstávají pořád ve svých funkcích. Takovou pozici, jakou měl za Berbra, už mu ale samozřejmě nikdo nesvěří. Spíš to bude role mnohem menší a za mnohem méně peněz. A určitě ne na svazu, ale spíš někde v klubu. Otázkou však je, co on doopravdy umí a zda vůbec bude mít co nabídnout. V soukromém sektoru určitě ne, v tom fotbalovém je to s velkým otazníkem. Podle mě ho ve Slovanu Bratislava trefně vystihl Kmotrík, jenž ho nazval trenérskou zombie. To je celkem výstižné. Je to ale především tím, že je Chovanec děsně líný na práci. To je jeho hlavní handicap. A dost možná i proto přijal roli Berbrovy loutky a za pravidelný plat sebou nechal takhle manipulovat. Jenže si mylně myslel, že to tak může trvat věčně, což je bohužel největší problém těchto lidí.

Překvapuje vás, že v odposleších vůbec nefiguruje pražská Sparta? Svědčí o tom, že její majitel Daniel Křetínský zkrátka nechce dělat fotbal přes rozhodčí?

Když Daniel Křetínský převzal Spartu, znamenalo to obrovskou naději pro celý český fotbal. Jeho největší chybou ale bylo, že se spojil s Miroslavem Peltou. Navíc snad jen proto, že se právě Pelta vyznal v českých fotbalových strukturách. I proto to dopadlo tak, že když se ohlédnete za Křetínského vystoupením ve Spartě, napadnou vás především dvě věci. Zaprvé fakt komický výstup s černou kabelou, u kterého mu asistoval právě Pelta. No a zadruhé šaškárna s angažováním italského trenéra Andrey Stramaccioniho. Vždyť Křetínský tím vážně ohrozil svůj vlastní klub, který po sportovní stránce málem přivedl až na absolutní dno. To jsou dvě nejzásadnější věci, které ve Spartě tento mladý člověk udělal. A obě jsou vážně hodně smutné.

A jak to podle vás dopadne s korupční kauzou? Vyšumí zas do ztracena, nebo konečně dojde k zásadnímu řezu a český fotbal se očistí?
Klíčové v tomhle směru bude, jak zodpovědně k tomu přistoupí bezpečnostní složky. Zda budou postupovat tvrdě a bez jakýchkoliv výčitek, že fotbal kvůli nim možná padne na kolena. Podle mě ale není třeba držet dalšími financemi při životě něco, co stejně funguje jen na oko. Navíc jen pokud se do toho fakt řízne, tak může začít obroda. Ekonomicky totiž spousta lidí vykrvácí a fotbal pak opustí. Tím pádem bude to korupční podhoubí konečně oslabené a může začít jeho náprava. Tedy za předpokladu, že stejně rázně bude postupovat i celý svaz v čele s Petrem Fouskem. Pokud se ale zase odkrojí jen část, tak ze zkaženého hroznu spadne 60 % kuliček a těch zbylých 40 se prostě posune na jejich místa. Přitom když chcete zabít ještěrku, nestačí jí odříznout jen ocas, protože jí doroste zas nový. A stejné je to i s celým českým fotbalem.

Slavia - Sparta, Porto - Benfica, Celtic - Rangers, Arsenal - Manchester City, Chelsea - Liverpool