Někdy je až nepochopitelné, co by chtěli dělat, hodnotí mladíky Vitesse Hájek, který musí v kabině zvyšovat hlas

Někdy je až nepochopitelné, co by chtěli dělat, hodnotí mladíky Vitesse Hájek, který musí v kabině zvyšovat hlas

Třicetiletý stoper Tomáš Hájek je v nizozemském Vitesse Arnhem třetí sezonu v řadě a těší ho, že jde mužstvo neustále výkonnostně nahoru. V tabulce Eredivisie je deset duelů v řadě neporažený tým z GelreDome na průběžné čtvrté pozici a nalézá se i v únorové vyřazovací fáze Konferenční ligy.

"Nechci vůbec tvrdit, že dřív byli v týmu horší hráči. Byli tu zkušení kluci. Byli výborní stejně jako ti, co jsou ve Vitesse nyní. Výkonnostní vzestup je i zásluha trenéra Letsche, který vyznává jiný přístup než kouči, které jsem v klubu poznal před ním. Klade důraz na týmovost. Není z generace starých trenérů, zároveň ani z mladé generace. Umí s týmem žít. Z pozice nejstaršího hráče kabiny můžu říct, že je jako náš otec. Baví se s námi otevřeně. Prožívá s námi legraci, když je třeba, seřve nás. Ale po bouřce vzápětí znovu nastolí pohodu. Pan Letsch je Němec, tréninky jsou tvrdé, což nám prospívá. Mají vysoké tempo, naše GPSky jsou pokaždé po trénincích vybité. Ale chrániče nenosíme, jako tomu bylo za někdejšího kouče Slutského. Nejsem toho ani zastáncem. Děláme přece všichni fotbal nějaký čas, někoho bolí víc a méně. Když se pokopeme, tak se pokopeme. Chrániče nám nepomůžou. Jasně, ti, co tolik nehrají, nadšení nejsou. Ale tak to prostě ve fotbale chodí. Především nesmí nikdo zpohodlnět. Všechno je o týmu. Teď se nám spousta věcí sešla, proto s Arnhemem šlapeme," vyčíslil v interview pro magazín Gôl někdejší střední obránce Zlína, Hradce Králové, Mladé Boleslavi i Viktorie Plzeň.

Ve třiceti letech je v kabině Vitesse nejstarší, což nebývá úplně obvyklé. "V uplynulé sezoně bylo v kádru 5 starších kluků, než jsem byl já. Pořád ale nepatřím do staré generace, máme prostě ve Vitesse mladý tým. I když tolik nehraju, snažím se být pořád stejný. Trenér se se mnou často baví, chce, abych šel příkladem ostatním. Což u mě není problém. Když vidím, že někteří mladíci, kteří přišli z různých zemí, předvádějí různé nálady. Mají bezstarostný život, vysoké výplaty, mají všechno. Jasně chtějí hrát, ale musejí se kousnout. Tohle jsem jim musel párkrát říct. Někdy důrazně. Společně se čtyřmi spoluhráči, kteří jsou jen o něco mladší než já, na mladé prostě zvýšíme hlas. Někdy je až nepochopitelné, co by chtěli dělat. Ale rozhodně nejsem hráč, který by na někoho zbytečně řval a otravoval mu život. Když mi bylo osmnáct, v české kabině to bylo mnohem krušnější, než to mají současní mladí hráči. Musím ale říct, že mě tehdejší starší spoluhráči připravili do života hezky. Snažím se nyní něco předat zase já mladíkům. Jdu jim příkladem, trénuju naplno," přednesl na stránkách gol.cz otec tří dětí, jenž operuje v Nizozemsku od roku 2019.

Ročník se bude v Arnhemu hodnotit i podle dopadu v Evropě. V únoru vyzvou ve dvojzápase rakouský Rapid Vídeň. "Na podzim jsme hráli skupinu Konferenční ligy, dokázali jsme za sebou nechat Tottenham a postoupili jsme do jarní vyřazovací fáze. Čeká nás Rapid Vídeň, moc se na souboj s populárním rakouským klubem těšíme. Plusem je, že nemusíme nikam daleko cestovat. Jedinou kaňkou je, že kvůli incidentům našich fanoušků na stadionech Tottenhamu a v Rennes nedostaneme pro zápas ve Vídni žádné lístky. Nechci tvrdit, že Rapid je schůdný soupeř, v této fázi soutěže mají všechna mužstva kvalitu. Ale zase to není protivník, kterého bychom nemohli vyřadit," uzavřel v časopise Gól Hájek, který si v sezoně 2021/2022 připsal ve žlutočerných barvách 20 soutěžních startů.

Sigma - Trnava, Bayer - Augsburg, Arsenal - Liverpool, United - West Ham, Chelsea - Tottenham, AC Milán - Juventus

Zdroj: gol.cz