Budou ligu pískat sudí z ciziny? Záleží na klubech, je to o penězích, poznamenal Příhoda

Budou ligu pískat sudí z ciziny? Záleží na klubech, je to o penězích, poznamenal Příhoda

Je dost dobře možné, že českou ligu čeká na jaře vlna zahraničních sudích. O jejich zapojení mluvil šéf Radek Příhoda už během podzimu, rozhodne však stanovisko samotných klubů. A jako vždy jde v první řadě o peníze. Osloveny už ale byly dvě prestižní evropské soutěže, zda by do Česka některé své sudí během jara neuvolnily. 

Příhoda se nijak netají tím, že by rozhodčímu z ciziny rád svěřil aspoň derby pražských "S". Tedy suverénně nejvyhrocenější zápas jarní části. Je však možné, že takových utkání bude ve výsledku víc. 

„Je to v běhu. Přes generálního sekretáře Michala Valtra jsme poptali bundesligu a polskou ligu. Čekáme na zpětnou vazbu, zjišťujeme podmínky, kolik by vše stálo peněz. Až se s tím seznámíme, pošlu to všem klubům. Nejenom Spartě a Slavii. Kdyby někdo z ligy projevil zájem o sudí z ciziny, snažili bychom se vyjít vstříc, ale musíme si uvědomit finanční stránku věci," uvedl Příhoda v rozhovoru pro Deník Sport. 

Zároveň však ví, že svěřit klíčové zápasy cizincům by v překladu znamenalo vyjádření nedůvěry jejich českým kolegům. A to je hodně tenký led, který by se pod Příhodou mohl jednou rychle probořit...

„Platí, že čím méně zápasů vedených zahraničními rozhodčími, tím lépe. Naši sudí potřebují pískat těžká utkání, jinak se nezlepší. Vidím to na tři, maximálně čtyři zápasy za celou soutěž. Ale pokud nebudou mít kluby zájem, budeme věřit českým rozhodčím, že klíčová utkání zvládnou," dodal Příhoda. 

Ten po pdozimu povýšil hned sedm rozhodčích, kteří dosud pískali ČFL a MSFL. Etablovat se však zatím budou na úrovni druhé nejvyšší soutěže. "Pokud budeme přesvědčení, že někdo z nich má ligovou úroveň, dostane tam na konci jara šanci. I kdybychom ale chtěli, tak je rovnou do první ligy strčit nemůžeme. Musíme je proškolit na spolupráci s VAR. Je to proces, který trvá,“ řekl Příhoda.

A vyjádřil se i k tomu,  zda stav rozhodčích nemůže během jara postihnout personální nouze. "V minulosti nám stačilo šedesát rozhodčích, dnes jich máme šestasedmdesát, což je hrana. Ideální počet by byl třiaosmdesát. Nicméně to není o kvantitě, ale my potřebujeme hlavně kvalitu. Takže chceme mít rozhodčích spíš méně a postupně nabírat nové. Nemějte strach, obsadíme všechny zápasy profesionálních soutěží,uzavřel šéf sudích. 

Zdroj: Deník Sport

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.