Už nemám co ztratit, hlásí z Ontaria Graiciar, jemuž se po podzimních úvahách o konci kariéry vlila nová krev do žil

Už nemám co ztratit, hlásí z Ontaria Graiciar, jemuž se po podzimních úvahách o konci kariéry vlila nová krev do žil

Dvaadvacetiletý forvard Martin Graiciar, který od října až do prosince bez kontraktu, podle svých slov uvažoval o tom, že svou kariéru na podzim ukončí. Nakonec se však nic takového nekoná a v novém klubu získal i novou motivaci a chuť.

Útočník s minulostí v Liberci, Spartě či Mladé Boleslavi, jehož si svého času pořizovala Fiorentina za 40 milionů korun, se upsal kanadskému celku York United se sídlem v Torontu. Proč právě nejvyšší kanadská soutěž, což je pro české hráče pořád docela exotika?

"Po delší době, kdy jsem kvůli zraněním nehrál, jsem už chtěl nějakou změnu. Moc nabídek jsem ani neměl. Něco bylo ze druhé německé ligy, něco z Polska, ale nic konkrétního. Možná by se i něco lepšího našlo, už jsem nechtěl čekat. A pak napsali z Yorku přímo mně přes Instagram. Vždy jsem chtěl zkusit žít v severní Americe, zahrát si MLS. A když přišla tato nabídka, říkal jsem si, proč to nezkusit," ozřejmil v interview pro sport.cz někdejší mládežnický reprezentant Česka, jenž bude mít do Major League Soccer z Kanady určitě blíž než ze Starého kontinentu.

Kanada v jeho okolí opravdu budí rozpaky. "Když jsem se o tom s někým bavil, tak se mě ptali, jestli jsem změnil sport a jdu hrát hokej. Třeba jsem potkal známé od rodičů a bylo vidět, že byli chvilku nejistí, zda se nespletli a jsem fotbalista, když jsem jim řekl o Kanadě. Samozřejmě úroveň kanadské ligy bude asi menší než u soutěží v Evropě, na druhou stranu bude asi hodně podobná MLS. A o ní se už ví a podle mě její úroveň neustále roste. Osobně si myslím, že během pěti deseti let může být na té evropské. Ale samozřejmě zatím nemám žádnou zkušenost a nemůžu soudit, jakou úroveň bude mít," pokračoval na sport.cz nový svěřenec kouče Brennana.

A proč si vůbec pohrával s ukončením kariéru? "Přemýšlel jsem, jestli má vůbec cenu v kariéře dál pokračovat. Byl jsem už fakt znechucený. Zvažoval jsem, že se na fotbal vykašlu a zda by nebylo lepší odejít do Ameriky studovat a hrát fotbal na univerzitě. Nehrál jsem a moje kariéra nešla nahoru, naopak spíš dolů. Přestávalo mě bavit se furt vracet, říkat si, že vše bude dobrý. Už mě to nějakou dobu nenaplňovalo. Ani ne tak fotbal samotný, ale spíš vše okolo něho. Za poslední roky se to ve mně nahromadilo. Když se však ozval York, vlila se mi nová krev do žil. Získal jsem novou motivaci a zápal, o kterém jsem si v posledních měsících myslel, že už ho v sobě nemám. Vše do sebe perfektně zapadlo," přiblížil na sport.cz mladý útočník, který vnímá novou štaci nikoliv jako restart, ale jako novou šanci.

Sezona tamní Premier League začíná až v dubnu, příprava startuje na konci ledna a Graicira čeká mimo jiné i soustředění ve španělském Madridu. "Kanada by mohla být dobrá volba. Protože kdybych šel dejme tomu do druhé německé ligy, šlo by o další risk a mohlo by to mít stejný průběh a jednalo by se o začarovaný kruh. Kanadská liga může mít úroveň, kterou nyní potřebuji. Abych dal pár gólů, začal pravidelně hrát, zase si věřil a dostal se tam, kde jsem byl dřív. Budu v týmu asi jeden z lídrů, protože v lize jsou hodně mladí hráči. V týmu patřím už ke starším hráčům. Máme jen dva třicátníky, jinak tu jsou samí mladí kluci. Už nemám co ztratit a jestli mám udělat nějaký řez, tohle jím být může," doplnila na sport.cz nová posila celku z Ontaria.

Na návrat do Evropy či české ligy v současnosti vůbec nemyslí. Ono záleží, kolik by mi bylo. Obecně ze zámoří do Evropy se moc nechodí. Nemožný to ale není. Ale když už tímto směrem hráči jdou, jsou hodně mladí. Viz Alphonso Davies, který hrál za Vancouver snad od šestnácti. Já bych teď měl rok hrát v Yorku, a pokud by se mi to povedlo, bude mi třeba 25 a nevím, jestli by o mě kluby stály. Možné to je, ale záleží na více věcech," zaznělo z úst Graicira, jenž naposledy skóroval ještě během libereckého působení.

Nákupní seznam Newcastlu obsahuje také Baráka. Prezidentovi Hellasu se však zdá málo i 25 milionů eur...

Zdroj: sport.cz