Jiří Hošek pro Hattrick Co nám vlastně přináší Premier League?!

Jiří Hošek pro Hattrick Co nám vlastně přináší Premier League?!

Ve filmu Život Briana se obyvatelé Palestiny v podání členů skupiny Monty Python zamýšlejí nad tím, co jim vlastně jejich okupanti, Římané, kromě útlaku přinesli. Postupně přicházejí na to, že toho není úplně málo, a že jim Řím kvalitu života výrazně zvýšil. Přemýšleli jste někdy nad tím, co vám kromě infarktových stavů, radosti i smutku přináší „okupant” našich sportovních srdcí, anglická Premier League?

Jen tak z hecu jsem do Googlu zadal dotaz „What Premier League gives us,“ Co nám dává Premier League? Google jako obvykle nezklamal a přihrál přímo z oficiálního webu premierleague.com odpověď na mírně posunutou otázku, jaký je smysl Premier League? 

„Základním cílem PL je uspořádat nejsoutěživější a nejpodmanivější fotbalovou ligu s hráči světové kvality a prostřednictvím spravedlivého rozdělení příjmů z vysílacích práv a komerčních aktivit umožnit klubům takový rozvoj, aby se účast v evropských soutěžích stala reálnou, a pokud se do nich klub skutečně dostane, aby hrál na úrovni umožňující efektivně soutěžit s ostatními.“

No ano, z pohledu klubů je to jasné, ale co přináší Premier League obyčejným lidem? Když jsem emotivně prožíval nějaký fotbalový úspěch, můj tatínek vždy jen s lehkým pohrdáním v hlase utrousil, že „chleba levnější nebude.“

V roce 2022 můžeme konstatovat, že nejdražší a nejprestižnější fotbalová liga na světě s cenami potravin skutečně příliš nehýbe. Její význam pro britskou, hlavně tedy anglickou, společnost přesahující rovinu emocí, je ale nesporný a dokonce měřitelný. 

V sezoně 2019/2020 věnovala Premier League 455 milionů liber (15 procent svých příjmů) na podporu fotbalových projektů na nižších příčkách „pyramidy“. 

Peníze od Premier League činily ve zmiňované sezóně 47 procent příjmů klubů Championship (2. liga), 32 procent v případě League One (3. liga) a 24 procent u League Two (4. liga). Dalších 266 milionů liber inkasovaly kluby nižších soutěží za stejné období na přestupních částkách od PL.

Premier League podpořila do roku 2021 částkou 164 milionů liber 5100 grantů na vylepšení hracích ploch amatérských klubů a ženských celků. 

Celkem 3,6 miliardy liber odvedli za sezonu 2019/2020 jednotliví hráči a kluby PL britskému státu na daních. Daňový úřad (HMRC) začal současně podle deníku The Guardian 246 hráčů prověřovat kvůli daňovým nesrovnalostem. Mimochodem daňové odvody PL do britské státní pokladny stouply od sezony 2013/2014 o plných padesát procent!  

Jak fotbalisté v Premier League platí daně? Třeba takový Harry Kane s hrubým ročním platem 10,4 milionu liber by si při normálním způsobu zdanění mohl nechat přes 5,5 milionu. Necelých 4,9 milionu by kapitán anglické reprezentace musel zaplatit na daních a sociálním pojištění. (Zdroj: Premier League/Ernst & Young)

Je tedy evidentní, že i když tak někdy se svými astronomickými platy a horentními částkami za televizní práva soutěž působí, Premier League nežije na své vlastní, vzdálené planetě, a je s britským státem propojená víc, než by se zvenčí mohlo zdát. Jistě, částečně je to výsledek společensko-politického tlaku ve smyslu „koukejte pustit chlup,“ ale řada projektů je upřímně míněných s cílem zlepšit hlavně život dětí a to nejen ve smyslu umožnit jim hrát fotbal.

Je stejně zajímavé jako důležité, že se podařilo zabránit „londono-centrismu“ a 72 procent prostředků se tak mohlo proinvestovat v oblastech mimo Greater London. Zatímco bundesliga je v tomto směru zcela vychýlená a jde skoro čistě o západoněmeckou záležitost, na území Albionu je situace přece jen odlišná. V sezoně 2019/2020 měl třeba každý z devíti hlavních regionů Anglie v Premier League své zastoupení.

Starosta obří aglomerace Velkého Manchesteru Andy Burnham z Labour Party zdůrazňuje, že ekonomické a sociální výhody pro celý severozápad Anglie jsou obrovské. „Je skoro nemožné popsat širokou škálu benefitů, jakou pro nás má už pouhá přítomnost dvou z největších jmen ve světovém fotbale v jednom městě,“ naráží na samotnou existenci obou manchesterských klubů Burnham. „Bavíme se o přínosu v podobě přímé zaměstnanosti, dopadu United a City na místní ekonomiku a jejich schopnosti přilákat do města návštěvníky odjinud,” popisuje Andy Burnham. 

CELÝ ČLÁNEK JIŘÍ HOŠKA SI PŘEČTĚTE V NOVÉ RUBRICE „BIG BEN“ V BŘEZNOVÉM VYDÁNÍ MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ JE PRÁVĚ NA TRHU!