Pokud si chtěl Šilhavý ve Walesu vylepšit pozici, kauza Masopust mu ji zhoršila. A pohárový účastník by měl být přáteláků zproštěn

Pokud si chtěl Šilhavý ve Walesu vylepšit pozici, kauza Masopust mu ji zhoršila. A pohárový účastník by měl být přáteláků zproštěn
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Mezistátní přátelské zápasy jsou na začátku třetí dekády 21. století zbytečností, která se měla díky dobře vymyšlenému systému Ligy národů už dávno stát přežitkem minulosti. Nikdo je nemá rád, snad kromě reprezentačních trenérů a hráčských agentů, kteří tak připisují svým klientům na konto snadno získané reprezentační starty. 

Týká se to i úterního duelu Wales-Česko (1:1), o němž se mluví hlavně kvůli nepříjemnému zranění slávisty Lukáše Masopusta. A také o zraněních hráčů Viktorie Plzeň – brankáře Jindřicha Staňka a obránce Milana Havla, jenž si ublížil  již před odletem do Cardiffu na tréninku. Je to o to nepříjemnější, že už v neděli 3. dubna je na programu jedno z klíčových jarních ligových utkání Viktoria Plzeň-Slavia Praha (19.00, O2 TV Sport). 

Nikdo nechápal, proč UEFA na druhý březnový termín, tedy na úterý 29. března 2022, stanovila hned několik povinných přáteláků. Patrně kvůli televizním a marketingovým důvodům.

Je to ostatně celé v režii Evropské fotbalové unie jeden velký nesmysl. 

Na jedné straně kvůli údajnému nedostatku termínů zvolila velmi neregulérní systém baráže o tři volná místa na předvánočním MS 2022 v Kataru, když namísto klasických „pohárových“ duelů doma-venku se hrálo jen na jedno utkání a o dějišti finálových střetnutí ke všemu ještě rozhodoval los.  A pak na straně druhé pořádá zbytečné a neatraktivní přáteláčky, jež získají věhlas jedině tím, když se v nich někdo z hráčů zraní… Přitom v červnu se v reprezentačních termínech uskuteční hned čtyři zápasy Ligy národů v kuse.

Duely zklamaných – nesmysl v podání UEFA na druhou

Původně se měly hrát přátelské duely barážově zklamaných, což je hloupost na druhou.  Takto se utkalo Turecko (vyřazené Portugalskem) s Itálií (senzačně vyřazené se Severní Makedonií). Češi (vyřazení Švédskem) měli původně hrát s Rakouskem (vyřazeným Walesem).  Jenže jelikož byl kvůli válce na Ukrajině  semifinálový zápas Rusko-Polsko kontumován ve prospěch Poláků a utkání Skotsko-Ukrajina bylo odloženo na červen, bylo nakonec určeno, že postupující Wales se střetne s vyřazeným Českem. A vyřazené Rakousko s čekajícím Skotskem…

Hodně umělá kaše. Místo toho, aby se v úterý 29. března 2022 konaly semifinálové odvety baráže Česko-Švédsko, Severní Makedonie-Itálie, Rakousko-Wales a Turecko-Portugalsko.  

Zatímco waleský trenér vše pochopil a kromě brankáře poslal do utkání s Českem deset jiných fotbalistů a hvězdy typu Balea nechal proběhnout se až v  posledních deseti minutách,  český kouč Jaroslav Šilhavý jako by si před dubnovým jednáním o své budoucnosti s vedením FAČR chtěl příznivým výsledkem ve Walesu vylepšit své výchozí postavení. Jak jinak si vysvětlit, že do základní sestavy poslal více než polovinu hráčů ze čtvrtečního semifinále baráže ve Švédsku, tedy šest (Zima, Brabec, M. Sadílek, Souček, Masopust, Kuchta). K nim pak ve druhé půli přibyli ještě Vaclík, Barák, Jankto, nakonec i Hložek, nehrál tak jedině Holeš. Tohle mi ale nekoresponduje s informací o tom, že prý asi Šilhavý v dubnu složí funkci sám. Třeba i s vědomím atraktivní nabídky z egyptského klubu Al Ahly.  

Buď jak buď, už v tréninku se zranil plzeňský Milan Havel, v utkání v první půli duelu s Walesem i jeho brankářský viktoriánský kolega Jindřich Staněk. 

„Jindra dostal ránu do hlavy. Vzhledem k tomu, že měl před měsícem otřes mozku, po dohodě s lékařem se rozhodl, že dál chytat nebude. Vypadá ale v pohodě,“ tvrdil po zápase ve Walesu Šilhavý. 

Zatímco u Staňka, stejně jako u Havla,  je šance na start v nedělním utkání se Slavií poměrně vysoká, u slávisty Masopusta, který si po hodině hry nepříjemně poranil třísla, a bude mimo hru až šest týdnů, je zcela vyloučená.

S dodavateli je třeba jednat vstřícně

Už včera jsme informovali o velmi kritickém stanovisku Slavie, která se tak jakožto jediný český pohárový účastník, jehož 7. a 14. dubna čekají dva čtvrtfinálové zápasy Evropské konferenční ligy s Feyenoordem, cítí logicky poškozena.  

„Ohledně Masopusta podobně naléhavé žádosti ze strany Slavie nezaznívaly a hráč sám chtěl nastoupit. Situaci navíc zkomplikovalo zranění Milana Havla, který tak nemohl ve Walesu nastoupit vůbec a který si měl podle původních plánů vytížení s Masopustem rozdělit,“ vysvětlil reprezentační tým. To je sice hezké, ovšem právě tento hráč se teprve nedávno vyléčil z předchozího zranění. Ostatně podobně jako plzeňský gólman Staněk. 

Je fajn, že hráči chtějí reprezentovat i v přátelských utkáních, takový Tomáš Souček by nastoupil i polomrtvý, ovšem platí je a do formy je dostávají mateřské kluby. Ostatně Trpišovského Slavia v minulých letech své svěřence v Edenu „natrénovala“ a připravila natolik, že z toho pak český národní tým vytěžil až čtvrtfinále na loňském ME. 

Proto by lidé kolem národního týmu měli vycházet klubovým dodavatelům reprezentantů vstříc i ve svém vlastním zájmu. A pokud jde o ty zbytečné přáteláky, měli by mít čeští aktivní pohároví účastníci právo nominačního veta. Tak, aby jich mohli být jejich hráči v případě potřeby včas zproštěni.

Jaký je polský sudí, který odřídí šlágr v Doosan aréně? Petrášek vzkázal hráčům Viktorie a Slavie následující...