Plzeň v úvodním kole předkola Ligy mistrů může narazit na Curych, ve hře je také bratrovražedný boj se Slovanem

Plzeň v úvodním kole předkola Ligy mistrů může narazit na Curych, ve hře je také bratrovražedný boj se Slovanem

Plzeň si v příští sezoně coby čerstvý ligový šampion jako jediná z českých klubů zahraje kvalifikaci Ligy mistrů. Západočeši potřebují na cestě do skupiny zdolat tři soupeře a nejméně ve dvou ze tří předkol by byli nasazeni. Slovácko jako vítěz domácího poháru má jistotu 3. předkola Evropské konferenční ligy a je možné, že nakonec poskočí do kvalifikace kvalitnější Evropské ligy. Druhý celek ligy Slavia a poražený finalista MOL Cupu Sparta začnou už ve 2. předkole Evropské konferenční ligy.

Český fotbal přišel o jedno místo v pohárech, v důsledku poklesu v žebříčků koeficientů. V příští sezóně tak do předkol nasadí pouze čtyři týmy, místo dosavadních pěti.

Západočeši, kteří zabojují o účast v milionářské soutěži mají na výběr z 10 možných variant. Papírově nejtěžším soupeřem je švýcarský mistr FC Curych. Ovšem Viktorka může narazit také na Slovan Bratislava.

Pokud uspěje Plzeň alespoň v jednom dvojzápase, bude mít jistotu účasti ve skupině Evropské konferenční ligy.

 V případě vyřazení ve 2. předkole Ligy mistrů čeká Viktorii 3. předkolo Evropské ligy, pokud neuspěje ani v něm, přejde do 4. předkola Evropské konferenční ligy. Za postup do skupiny Ligy mistrů je prémie v přepočtu téměř 400 milionů korun.

Po snížení počtu pohárových účastníků na čtyři přišlo Česko o místo v Evropské lize, přesto by v ní nakonec mohlo mít zastoupení. Pokud si vítěz finále Evropské konferenční ligy, které se hraje příští středu, zajistí ze své domácí soutěže účast v jakékoliv fázi Ligy mistrů či Evropské ligy, mohlo by se Slovácko posunout do 3. předkola Evropské ligy. Feyenoord Rotterdam již tuto podmínku splnil, druhý z finalistů AS Řím musí v závěrečném kole italské ligy udržet šesté místo.

Slavia a Sparta, která v nejvyšší soutěži skončila třetí, začnou ve 2. předkole Evropské konferenční ligy a na cestě do skupiny musejí přejít přes tři soupeře. Jakékoliv klopýtnutí znamená pro oba nejbohatší české kluby to, že na podzim budou v pohárech chybět.

Pouze čtyři zástupce bude mít tuzemský fotbal poprvé od ročníku 2014/15, od té doby ho vždy reprezentovalo na evropské scéně pět mužstev.

Los 2. předkola Ligy mistrů i Evropské konferenční ligy se uskuteční 15. června.

V žebříčků koeficientů momentálně náleží Česku 16. místo.

Zdroj: eurofotbal.cz