Chyby se stávají, ale faulů ubylo. Komise rozhodčích zanalyzovala uplynulou sezónu

Chyby se stávají, ale faulů ubylo. Komise rozhodčích zanalyzovala uplynulou sezónu

Vedení fotbalových sudí hodnotilo uplynulou sezónu. Ta byla opět plná kritiky mířící na rozhodčí, i na komisi samotnou.

Komise vedená někdejším hlavním sudím Radkem Příhodou má za první rok svého působení.

Prošla si těžkým obdobím, kdy pro ztrátu důvěry na listinu nezařadila šest sudích, dalších osm během sezony z různých důvodů skončilo, například kvůli kauze Romana Berbra.

Musela tak zalovit ve vodách amatérského fotbalu.

„Měli jsme hodně nezkušených rozhodčích, kteří se nevyhnuli chybám, což je logické. Ale co je pro nás zásadní, tak nedocházelo k tendenčním řízením zápasů,“ zdůraznil místopředseda komise Kovařík.

„Když hráč udělá chybu, tak to trenéři taky nevnímají, že ji udělal schválně. Je to náš subjektivní názor, prostě jsme neměli dojem, že by k tendenčním řízením docházelo. A především jsme měli zpětnou vazbu od klubů, což je pro nás měřítko. I díky nim jsme necítili, že by chyby byly úmyslné,“ podotkl šéf sudích Příhoda.

Komise se sudími v průběhu roku více pracovala. Docházelo k probírání taktických prvků před zápasy i celkové strategii.

Klesl také počet odpískaných faulů, a to konkrétně o pět v průměru na zápas, v porovnání s předešlými sezónami. Do zápasů také méně vstupovali video asistenti.

„Chtěli jsme se přiblížit trendu z Eura, nepískat malichernosti,“ poznamenal Kovařík. „Samozřejmě nebezpečné zákroky se pískat musí. Na podzim jsme tady měli víc faulů na červenou kartu, které rozhodčí vyloučením nepotrestali. Řešili jsme to s nimi a na jaře došlo snad jen k jednomu případu.“

Příští sezóna také nabídne novinku, která zamezí tomu, že kluby již nebudou moci rozhodčí vetovat. „Ti, kteří budou na listině, budou pískat všechny týmy,“ zdůraznil Příhoda.

Zdroj: idnes.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.