UEFA se omluvila fanouškům za události před finále Ligy mistrů. Kluby požadují důkladné vyšetření fiaska

UEFA se omluvila fanouškům za události před finále Ligy mistrů. Kluby požadují důkladné vyšetření fiaska

Před zápasem policie zatlačila fanoušky slzným plynem poté, co se mnozí pokoušeli dostat na stadión na falešné lístky. To vedlo k dlouhému čekání u turniketech. Většina byla vyhrazená pro fanoušky Liverpoolu.

"UEFA se chce upřímně omluvit všem divákům, kteří museli zažít, nebo byli svědky děsivých a znepokujících událostí v přípravě na finále Ligy mistrů UEFA na Stade de France," uvedla UEFA v pátek v prohlášení.

Francouzské úřady a UEFA byly v sobotu po chaose pod palbou kritiky. Mnozí fanouškové museli čekat i hodiny, než se dostali dovnitř. Výkop byl třikrát odložený pro prázdná místa a z bezpečnostních důvodů. Policie zatkla v Paříži více než 100 lidí a 230 dalších lidí bylo zraněno. UEFA v pondělí uvedla, že už začala vyšetřování celé události.

Oba finalisté na UEFA tlačí: Chceme vyšetření a ne pouze zprávu o tom, co se stalo

Liverpool opětovně požádal o důsledné vyšetření událostí před finále fotbalové Ligy mistrů, které se oehrálo před týdnem. Anglický klub v něm prohrál s Realem Madrid 0:1 a mnozí jeho příznivci se v důsledku chaosu před pařížským stadionem Stade de France nedostali včas na tribuny. Francouzská policie navíc proti davu použila i slzotvorný plyn. Vyvození zodpovědnosti žádá i Real Madrid.

„My jsme žádali vyšetření toho, co se v Paříži v sobotu stalo, a ne pouze zprávu o tom. Myslím si, že to jsou dvě úplně rozdílné věci,“ uvedl šéf exekutivy Liverpoolu Billy HoganReagoval tím na úterní komuniké UEFA, že připravuje komplexní a nezávislé vyhodnocení událostí, které vedly k incidentům před finále. To kvůli problémům před stadiónem začalo s více než půlhodinovým zpožděním.

Liverpool si chce nyní vyjasnit, jak se plánovaná zpráva UEFA bude připravovat, a žádá více podrobností. „Opět jsme napsali žádost na UEFA a uvedli jsme 13 konkrétních otázek, které si chceme objasnit v souvislosti s vyšetřováním. Považujeme to za mimořádně důležité,“ zdůraznil Hogan podle agentury DPA.

Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin spolu se šéfkou tamějšího resortu sportu Amelie Oudeaovou-Casteraovou po víkendu označili za strůjce problémů příznivce Liverpoolu, kteří se údajně pokoušeli dostat se na finále s falešnými lístky nebo přímo bez vstupenek. To údajně způsobilo chaos před stadiónem. Vyjádření politiků se stalo předmětem kritiky a francouzská vláda se fanouškům Liverpoolu za vzniklé problémy omluvila.

Šest dní po finále se s otázkami směrem k UEFA ozvali též představitelé Realu Madrid a žádají podrobné vysvětlení příčin selhání organizace finálového zápasu. „Požadujeme odpovědi a vysvětlené, abychom identifikovali ty, kteří jsou za to zodpovědní. Fanoušci zůstali bezbranní a v drtivé většině se chovali řádně,“ uvedl Real.

Španělský šampión v prohlášení zároveň zpochybnil rozhodnutí vybrat Paríž jako náhradu za ruský Petrohrad, který měl původně finále hostit. Právo organizátora mu odebrali po ruské invazi na Ukrajinu: „Chtěli bychom znát důvody výběru tohoto dějiště a kritéria, která k tomu vedla.“

Zdroj: Šport.sk

Slavia klovla druhého nejlepšího střelce ligy. Jurečka v Edenu podepsal tříletou smlouvu