Priske je moderní kouč, který ví, co hráči potřebují. Nebude tu mít problém, domnívá se bývalý kapitán Finska žijící v Praze

Priske je moderní kouč, který ví, co hráči potřebují. Nebude tu mít problém, domnívá se bývalý kapitán Finska žijící v Praze

Pražská Sparta se po pěti letech opět vydává zahraniční cestou. Letenským, jak již čtenáři eFotbal.cz asi dobře vědí, bude od nové sezony velet dánský trenér Brian Priske. A jaký je? Jak si v Praze povede? Pro server Eurofotbal.cz se o pětačtyřicetiletém trenérovi rozpovídal v rozhovoru Tim Sparv, bývalý kapitán finské reprezentace, který pod Priskeho vedením působil v Midtjyllandu.

„Mám ho rád jako trenéra i člověka. Na konci poslední sezony mě posadil na lavičku, ale já ho pořád respektoval - to o něčem vypovídá. Je ambiciózní, je to dříč, který má jasnou představu, jak chce hrát. Má i perfektní angličtinu, hrál v Anglii za Portsmouth. Obecně si myslím, že je dobrý, i když v roli hlavního kouče zatím nepůsobí dlouhou dobu,“ pokusil se nového kouče Sparty popsat jeho bývalý svěřenec, který se usadil v Praze s českou partnerkou Jitkou Nováčkovou. „Priske je takový pedagog, umí hráčům dobře vysvětlit své představy. Je lidský, zvládá "man management.” K hráčům má blízko, umí intuitivně vycítit, co potřebují. Nevidí je jen jako roboty,“ vzkázal do sparťanské kabiny Sparv.

„Ale umí být i velmi přísný, když je to třeba. Od všech požaduje vysoký standard, nemyslím si, že jeho svěřenci budou mít nějaké velké úlevy. Vedl Midjtylland, Royal Antverpy, velké kluby ve svých zemích, takže si myslím, že je na Spartu připraven. Snad dostane čas a prostředky na to, aby mohl uspět,“ uvedl pro Eurofotbal.cz bývalý fotbalista.

Podle něj je Priske moderní kouč, který se hodně zajímá i o statistiky a analytiku. „Hodně se zajímá o data, statistiky, analytickou stránku sportu. Pokud si to pamatuji správně, v Midtjyllandu jsme pod ním hráli 4-3-3. Ale není příliš zaseklý na jednom systému, když zjistí, že něco nefunguje, nebo jsou v týmu hráči, kterým by více seděla jiná pozice, nedělá mu problém upravit strategii. Nebojí se změn, jsou-li nutné,“ popsal budoucího kouče Sparty.

A má Priske vůbec šanci ve Spartě po výbuchu Stramaccioniho vůbec šanci uspět? „Nemyslím si, že byste v Česku měli nějakou speciální kulturu v kabině. Samozřejmě, vždycky je dobré dávat prostor "svým” trenérům, ať jste Anglie, Španělsko, Finsko, nebo Česko. Ale nemyslím si, že by se mělo rozlišovat, jestli je kouč místní, nebo cizinec. Jde víc o trenéra samotného, jeho schopnosti, jestli zapadá do klubové identity a způsobu, kterým chce hrát. Jestli je Čech, super. Jestli je cizinec, no a co? Občas je dobré nebýt uzavřený ve své bublině a nechat se ovlivnit někým, kdo zažil jinou kulturu. Fotbal umí být hodně staromódní, konzervativní prostředí, trvá nějakou dobu, než lidé změní názor. Prostě si nemyslím, že Brian bude mít v Česku problém. Jestli je úspěšný, nebo ne, nezáleží na tom, jestli je cizinec. Je to dobrý trenér,“ naznačil někdejší kapitán finské reprezentace, že by Priskeho mohlo tradičně konzervativní české prostředí přijmout.

Zdroj: Eurofotbal.cz

Lvíčata půjdou do závěru kvalifikace s Andorrou se značně obměněným týmem. Šanci dostanou nováčci