Slovácko v Turecku zažilo pohárovou lekci. Slavie si do odvety veze slušný náskok

Dva české kluby, konkrétně pražská Slavia a Slovácko, vstoupily ve čtvrtek do dalších předkol o evropské poháry. Duel Slavie s řeckým Panathinaikosem byl důležitý i z toho pohledu, že právě Řekové jsou v koeficientu UEFA právě "těsně" před českými kluby. Sešívaným se proti řeckému klubu povedlo dostat do vedení až těsně před koncem první půle, kdy vužili vyloučení útočníka Palacia. Ačkoliv se ve druhé pětačtyřicetiminutovce síly v Edenu vyrovnaly, fotbalistům v sešívaných dresech se povedlo přidat i druhý gól a utkání zaslouženě vyhrát. A Slovácko? To v Istanbulu zažilo pořádný turecký pohárový kotel a do domácí odvety půjde s pramalou šancí na úspěch.

Slovácko se do evropského předkola podívalo již druhé léto po sobě, kdy loni totiž fotbalisté z Uherského Hradiště vypadli smolně v penaltovém rozstřelu s bulharským Lokomotivem Plovdiv ve druhém předkole o tehdy začínající Konferenční ligu. Ale vypadá to, že i letos se svěřenci kouče Svědíka budou z Evropy pakovat už po dvou předkolových zápasech. Fotbalistům z Uherského Hradiště jakoby se totiž pod bouřlivou atmosféru na stadionu tureckého Fenerbahce Istanbul podlomily nohy. Ve druhé minutě zápasu sice mohl českého zástupce poslat do vedení Doski, jenže jeho střela zpoza vápna trefila tyč a to bylo také to poslední, co Svědíkovi svěřenci předvedli. Domácí se dostali do vedení již v sedmnácté minutě a poté, co i nadále vládli zelenému trávníku, přidali druhý gól Slovácku do šaten.

Začátkem druhé půle pak ještě více Slovácku zkomplikoval zápas svým vyloučením Hofman. Domácí měli od té doby drtivý tlak, který završil v jednaosmdesáté minutě na konečných 3:0 dalekonosnou střelou Lincoln.

To Slavia je v evropských pohárech již tradičním českým zástupcem a v utkání s řeckým Panathinaikosem to bylo znát. Ze strany Slavie byl sice úvod prvního zápasu třetího předkola o Konferenční ligu pomalejší, poté se však do několika zajímavých šancí dokázal dostat slavistický Douděra. Kromě několika nebezpečných centrů ovšem fanoušci nebyli svědky žádné velké šance. Důležité chvíle tak přišly až v samém závěru první půle, kdy se za údajné simulování nechal vyloučit hostující Sebastian Palacios. Závěrečný tlak Pražanů tak gólově zužitkoval praktivky v zápětí Schranz, který svou urputností dotlačil míč do brány po zmatku z rohového kopu.

Krátce po začátku druhé půle však nabídl svým vyloučením na straně domácích Santos a počty obou mužstev na hřišti se tak vyrovnaly. Slavii to však příliš neublízilo a v šestapadesáté minutě nejprve střídající Eweron trefil tyč, ale z následné dorážky už dobře postavený Usor zvýšil na konečných 2:0. Slavia si pak závěr utkání už pohlídala a do Řecka pojede příští týden s milým náskokem. Vítězství Pražanů je důležité i z pohledu evropského koeficientu. Právě Řecko je totiž v žebříčku "těsně" nad českými zástupci a případné vyřazení jednoho z jejich klubů tak není vůbec od věci.