Plzeň dál žije sen o Lize mistrů. Přežila tlak Sheriffu ve druhé půli a už vyhlíží Karabach v bitvě o miliony

Plzeňská Viktorie zvládla úspěšně odvetné utkání III. předkola o základní skupinu Ligy mistrů a sen Západočechů o této soutěži tak svěřenci kouče Michala Bílka žijí dál. Už po dněsku však mají Západočeši jisté místo minimálně v Evropské lize.

Plzeň využila hned v úvodu odvetného utkání zkušeností z  prvního duelu a tedy i nepozornosti defenzivních řad fotbalistů Sheriffu. Už v 10. minutě dostal velký prostor ve vápně Kliment a po přiťuknutí od Tomáše Chorého potvrdil dobrou střeleckou formu, ktrou poslal Bílkův tým do vedení. O čtvrt hodiny později mohli být Západočeši postupu ještě blíže, ale Chorý penaltu nařízenou Evangelouovo podržení sebe sama nevyužil. I tak si ale Plzeň jednogólové vedení do konce první pětačtyřicetiminutovky udržela.

Hned po změně stran však přišla další rána poté, co Havel na hranici vápna uklouzl a nešťastně plácl v pádu do míče rukou. Rozhodčímu utkání tak nezbývalo nic jiného, než nařídit již čtvrtou penaltu tohoto dvojutkání. A Rasheed Akanbi ji stejně jako v prvním utkání bez problémů proměnil. Zápas najednou nabral zcela jiný vývoj a  Plzeň jen díky skvělému Staňkovi držela remízový stav. A zde se ukázalo jako pravdá i fráze: nedáš - dostaneš. Po přečkání talku fotbalistů z Moldavska totiž ve dvaašedesáté minutě Západočeši udeřili sami. Mosuera totiž využil balónu, který proletěl z rohu obranou hostů a poslal Plzeň zpět do vedení. Bílkovi svěřenci pak už zkušeně hlídali vedení. Tomu navíc pomohlo i vyloučení Evangeloua, jenž podkopl rozběhnutého Jana Sýkoru a po druhé žluté kartě tak musel předčasně do sprch.

Plzeň má tak už nyní jiustou účast v Evropské lize a může dál bojovat i o miliony z Ligy mistrů. Soupeřem jí bude ázerbajdžánský Karabach, který vyřadil maďarský Ferencvárosi. V bitvě o Ligu mistrů ale samozřejmě půjde i o český pohárový koefecient. Čtyřbodový bonus za postup do Ligy mistrů by totiž českému žebříčku určitě slušel. Dvoutkání s Karabachem rozehrají Západočeši příští týden v Baku.

III. předkolo o Ligu mistrů

FC Viktoria Plzeň – FC Sheriff Tiraspol 2:1 (1:0); celkový stav 4:2, postupuje Plzeň
Branky: 10. Kliment, 62. Mosquera – 47. Rasheed z pen.
ŽK: 46. Havel – 17. Pernambuco, 26. Evangelou.