Dezinfekce čistí fotbal: 10 obviněných. Kdo ale vyčistí ligu, jejíž šéfové Berbra a Malíka volili a podporovali?

Dezinfekce čistí fotbal: 10 obviněných. Kdo ale vyčistí ligu, jejíž šéfové Berbra a Malíka volili a podporovali?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Známá kauza „Dezinfekce“ začíná dále čistit český fotbal, ve středu vyšlo najevo, že v kauze podezřelé zakázky FAČR (Fotbalové asociace ČR) na dezinfekci stadionů policisté obvinili šest lidí a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let. Policie o tom informovala na svém webu. Kdo však očistí vedení českého ligového fotbalu? 

Jak známo v bývalém „malíkovsko-berbrovském“ výkonném výboru FAČR, který akci „Dezinfekci“ schvaloval, působili i dva zástupci nejvyšší soutěže, resp. Ligové fotbalovou asociace (LFA). Současný předseda LFA, staronový člen VV FAČR a sparťanský místopředseda Dušan Svoboda a bývalý majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík (toho loni ve VV FAČR nahradil jeho nejbližší spolupracovník a dnešní majitel klubu Adolf Šádek). Shodou okolností zástupci dvou klubů, které předsedu Malíka s místopředsedou Berbrem v prosinci roku 2017 volily a pak jej podporovaly i po zatčení Romana Berbra v polovině října roku 2020 téměř až do volební valné hromady FAČR začátkem června 2021.  Minimálně o politické zodpovědnosti by se tedy hovořit dalo. 

Nové vedení FAČR bylo s policisty v součinnosti

FAČR, která by podle informací deníku Sport neměla být mezi obviněnými, uvedla v prohlášení zaslaném ČTK, že zatím nemá k dispozici bližší informace ohledně vyšetřování. „V současné době došlo k obvinění několika fyzických a právnických osob, které se měly na této trestné činnosti podílet. FAČR prozatím nemá k dispozici bližší informace, očekává však, že jí bude v této kauze přiznán statut poškozené osoby,“ uvedl první místopředseda asociace, právník Jiří Šidliák.

„O kauze 'Dezinfekce', která byla realizována v létě 2020 - tedy ještě za bývalého vedení - měla Fotbalová asociace ČR díky zprávě své revizní a kontrolní komise podrobné informace. Během policejního prověřování poskytovala fotbalová asociace Národní centrále proti organizovanému zločinu po celou dobu veškerou součinnost,“ dodal Šidliák.

Kriminalisté v souvislosti se zakázkou, kterou získala firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha, zasahovali v sídle FAČR loni v únoru. Půl roku předtím vypukla aféra údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů kolem bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra. 

Berbr, Malík i svazový právník Lego mlčí

S největší pravděpodobností je mezi obviněnými právě i Berbr,“ domnívá se Radiožurnál. Berbrův advokát Tomáš Gřivna to ale Radiožurnálu nechtěl komentovat s tím, že jeho klient nechce o případu podávat informace. Tehdejší předseda výkonného výboru svazu Martin Malík, který zakázku také podepsal, na dotaz Radiožurnálu neodpověděl. A nereagoval ani tehdejší právník svazu Jan Lego, který smlouvu podle pokynů Berbra vypracoval.

Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 Kontrolní a revizní komise FAČR. Většinu částky asociace dostala zpět, neboť s dodavatelem uzavřela dohodu o narovnání. Za odvedené práce firmě přesto zbylo téměř 700 tisíc korun.

Tymichova firma dostala od FAČR 9,89 milionu korun na dezinfekci devadesáti stadionů. Jak připomíná deník Sport, tuto sumu schválil tehdejší výkonný výbor FAČR a následně zakázku přiklepl firmě Tymich. Podle Malíkova tehdejšího vysvětlení proto, že bývalý prvoligový fotbalista Jiří Tymich prý spolupracoval s blíže nespecifikovanou velkou společností, na niž si na Strahově po odchodu T-Mobilu mysleli coby na generálního partnera. 

Peníze si rozdělilo více osob

Podle únorového zjištění  Radiožurnálu ale z dokumentů o převodu peněz vyplývá, že si je přerozdělilo více osob.

Částku 4,74 milionu dostala úklidová firma 4cleanPrague fitness trenéra Davida Hufa. Bývalý mistr Evropy i světa ve sportovním aerobiku vysvětlil peníze od Tymichovy firmy tím, že získal subdodávku a měl na zakázce spolupracovat. Práce byla nakonec provedena jen na stadionech 41 týmů. Huf uvedl, že mu chyběl potřebný materiál i proškolení zaměstnanci. Jeho firma se měla zapojit až do další etapy prací.

Čtyři miliony korun dostala řemeslnická firma Proparts group, kterou vlastní Pavel Simandl a do listopadu byl společníkem ve firmě i jeho bratranec Petr Zádamský. Oba byli v minulosti souzeni v kauze tzv. Zádamského gangu. Členové skupiny podle obžaloby vydírali podnikatele na Karlovarsku, vina jim ale nebyla prokázána.

Z peněz pro Proparts group bylo 1,3 milionu vybráno v hotovosti a 2,42 milionu korun putovalo na účet fotbalového klubu 1. FK Příbram. Oficiálně mělo jít o platbu za reklamu, šéf klubu Jaroslav Starka to odmítl komentovat.

Radiožurnál poukázal na to, že když se měla většina peněz ze zakázky na dezinfekci stadionů vrátit, sešly se finance opět na účtu Tymichovy firmy a odtud šly zpět na FAČR.

Důkaz naprosté oddanosti, slabosti a neschopnosti

Jak už bylo řečeno, (nejen) podle mého názoru politická zodpovědnost padá i na ty, kteří v tehdejším výkonném výboru FAČR zasedali a akci „Dezinfekce“ schvalovali. Stejně jako ti, kteří Malíka, Berrbra a spol. v prosinci roku 2017 na nechvalně známé volební valné hromadě FAČR v Nymburce volili a podporovali jej i po Berbrově zatčení v říjnu 2020 a po veřejném a mediálním odhalení případu „Dezinfekce“ v prosinci 2020. 

„Martin Malík je řádně zvolený předseda FAČR. Dostal důvěru od delegátů valné hromady a celého fotbalového prostředí. Zároveň dle všech informací není součástí aktuálního vyšetřování Policie ČR. Proto by z našeho pohledu bylo správné, aby dál zůstal v čele FAČR. Měl by mít šanci prokázat, že je dostatečně silný, aby český fotbal provedl nelehkým obdobím. Je velmi správné, že ve fotbale probíhá očista. Martin Malík by se z pozice řádně zvoleného předsedy měl významně podílet na tom, aby tato očista nadále pokračovala,“ prohlásilo například 21. října 2020 v anketě deníku Sport vedení pražské Sparty, v němž současný šéf LFA Dušan Svoboda vykonával a stále výkonový funkci klubového místopředsedy.

„Příklad projektu ‚Dezinfekce‘ svědčí o tlaku a jisté míře svévole jednoho funkcionáře FAČR (2. místopředsedy Romana Berbra), jemu naprosté oddanosti některých pracovníků, kteří se ztotožnili s jeho metodami a stylem práce, a neschopnosti (slabosti) jiných se mu postavit a řádně plnit své pracovní povinnosti a dodržovat vnitřní předpisy FAČR,“ uvedl ve své zprávě Zdeněk Šimek, bývalý předseda Kontrolní a revizní komise FAČR, která na tuto zjevně podvodnou akci upozornila.  

Vyvodí ale někdo z těchoddaných“ , „neschopných“  či „slabých“  v souvislosti s tímto projektem svou osobní zodpovědnost? Obávám se, vlastně jsem o tom téměř přesvědčen, že nikoli. 

Proč odložili duel Plzeň-Brno, když šlo posunout výkop? Postup mistra do LM koeficient nezlepší, spíš naopak