Tragédie na indonéském fotbalovém stadionu. Po zápase místní ligy zahynulo minimálně 174 fanoušků

Tragédie na indonéském fotbalovém stadionu. Po zápase místní ligy zahynulo minimálně 174 fanoušků

Nejméně 174 lidí zahynulo při tlačenici na indonéském fotbalovém zápase, což je jedno z nejhorších neštěstí na stadionech na světě. Stalo se tak poté, co policie v sobotu pozdě večer rozháněla slzným plynem fanoušky, kteří vtrhli na hřiště.  

Asi 180 lidí bylo zraněno v tlačenici poté, co místní tým Arema FC prohrál 2:3 s úhlavním rivalem Persebaya Surabaya na východní Jávě. Hlavní ministr bezpečnosti země uvedl, že diváci překročili kapacitu stadionu 38 000 diváků o více než 4 000 osob.Prezident Joko Widodo v reakci na tragédii nařídil, že všechny zápasy nejvyšší indonéské ligy (kde od letošního ročníku hrají i čeští legionáři Ondřej Kúdela a Michael Krmenčík) musí být až do ukončení vyšetřování zastaveny.

Na doposud dostupných záznamech tragédie je vidět, jak fanoušci po závěrečném hvizdu vběhli na hřiště. Policie následně použila slzný plyn, což vedlo k davové tlačenici a případům dušení, citovala BBC Nica Afintu, šéfa policie ve Východní Jávě. Prchající fanoušci "vyšli na jedno místo u východu. Pak došlo k nahromadění, při hromadění došlo k nedostatku kyslíku," doda Afintal. Na videích na sociálních sítích je vidět, jak fanoušci přelézají ploty, aby unikli. Na samostatných videích se objevují bezvládná těla na podlaze.

Násilnosti na fotbalových zápasech nicméně nejsou v Indonésii ničím novým a kluby Arema FC a Persebaya Surabaya jsou dlouholetými rivaly. Fanoušci Persebaya Surabaya měli v tomto daném případě dokonce kvůli obavám ze střetů zakázáno kupovat vstupenky na zápas. Podle ministerstva bezpečnosti nimcéně na zápas na stadion Kanjuruhan bylo prodáno 42 tisíc lístků, což je zhruba o desetinu víc než oficiální kapacita stadionu. Indonéská tragédie se tak zařadí mezi největší tragédie na fotbalových stadiónech v dějinách. Tou nejtragičtější zatím byla událost z roku 1964 , kdy zahynulo při tlačenici na olympijském kvalifikačním utkání Peru-Argentina v Limě celkem 320 lidí a více než 1 000 jich bylo zraněno.