Pořád se musíme uskromňovat, hlásí zadlužená Barcelona a zveřejnila seznam hráčů, kterých se chce zbavit

Pořád se musíme uskromňovat, hlásí zadlužená Barcelona a zveřejnila seznam hráčů, kterých se chce zbavit

Barcelona je sportovně téměř zpátky na vrcholu, když v La Lize je po sedmi zápasech na čele, přičemž ztratila pouhé dva body za jednu remízu, finančně to ale stále ještě není ono.  

Musíme ořezat zhruba čtvrtinu výdajů na platy a nepůjde to bez toho, aniž bychom se zbavili lukrativních smluv klubových legend. S tímto prohlášením vystoupil podle informací deníku Marca viceprezident Barcelona FC pro ekonomickou oblast Eduardo Romeu. A jmenoval hráče jako Gerard Pique, Sergio Busquets nebo Jordi Alba, jejichž smlouvy musí Barcelona vyplatit nebo eventuálně nechat doběhnout, aby se dostala zpátky do dlouhodobě udržitelného hospodaření.

Podle informací zveřejněných Romeuem by rozpočet na sezonu 2022/23 měl činit 1,4 miliardy eur a klub by měl vygenerovat zisk po zdanění 275 milionů eur. Z dlouhodobé perspektivy nicméně Barcelona podle Romeua potřebuje především zatlačit výdaje na výplaty hráčů pod hranici půl miliardy eur ročně. V tomto směru vedení pod Joanem Laportou udělalo značný kus práce, kdy se klubu podařilo zbavit vysokých platů Lionela Messiho, Luise Suáreze a Antoina Griezmanna, po letních příchodech Lewandowského, Koundého a Raphinhy nicméně platová položka opět vystřelila na 656 milionů eur. 

Snižování platové zátěže z minulosti plus eliminace dluhů vytvořených minulých vedením (ty v tuto chvíli činí 608 milionů eur) je tak hlavním ekonomickým úkolem managementu Barcelony pod vedení Joana Laporty. Klub už v nedávné minulosti prodal část svých budoucích příjmů z mediálních práv a též z merchandisingu, je tedy otázky jaké další metody Barcelona na cestě ke zdravým financím zvolí.

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.