Sešívaní potřebují mít venku jiný naturel i mentalitu. Zdravotní stav týmu je ale nejsložitější v Trpišovského éře

Sešívaní potřebují mít venku jiný naturel i mentalitu. Zdravotní stav týmu je ale nejsložitější v Trpišovského éře
OBSAHUJE VIDEO

Pokud chce Slavia ve čtvrtek večer uspět na půdě Kluže a rumunskému klubu oplatit těsnou prohru z Edenu 0:1, musí být efektivní v koncovce, což není jen názor jejího trenérského štábu, ale i všech zasvěcených fanoušků sešívaných barev. Zdravotní stav kádru hostů má však podle předzápasových slov Jindřicha Trpišovského do jedničky s hvězdičkou pořádně daleko.

"Zdravotní stránka je momentálně nejsložitější za celou dobu, co jsme ve Slavii. Vynucené změny bohužel narušují sehranost týmu. Neodletěli s námi Petr Ševčík s Lukášem Provodem, který si v Olomouci při střele přivodil lehčí zranění. Lukáš Masopust se připojil v pondělí po nemoci, ale je otázka, kolik minut zvládne. Ondra Lingr v neděli nastoupil jen proto, že už zkrátka nebylo zbytí. Stav kádru se mění každým dnem, je to pro nás náročné. Jsme ve fázi, která není dobrá, ale v mužstvu je stále řada kvalitních hráčů. Někdy je složitější adaptovat se na typologii zápasu, chybí nám fyzické parametry hlavičkářů. To ale nic nemění na tom, že ve čtvrtek poskládáme kvalitní jedenáctku," snažil se uklidnit slávistickou obec šestačtyřicetiletý odborník z vršovické Fortuna arény, jehož vyjádření nabídly oficiální stránky tuzemského vicemistra.

Vzhledem k neustálým absencím je jeho trenérská práce obtíženější. Jen pro příklad, i když si Slavia před sezonou vysnila, že bude nastupovat ve středové formaci s Tomášem Holešem, Lukášem Provodem a Petrem Ševčíkem, takové složení se jí ještě nikdy sestavit nepodařilo a takových nerealizovaných plánů by se jistě našlo ještě víc.

"Pořád to řešíme, je to složitější, v týmu jsou pořád změny. Když už na něco navážete, tým má na sebe nějaké vazby, třeba při standardních situacích. Když se nám zranil Ivan Schranz, který stojí při standardních situacích v určitých prostorech a je v tom dominantní a pak není. Fotbal to přináší. Trochu jsme si před sezonou malovali, že budeme hrát se středem zálohy Holeš – Provod – Ševčík. Ani jednou se nesešli na hřišti pohromadě. Teď není k dispozici ani jeden. Každý má své problémy, nikoho to nezajímá, musíme to zvládat. O to více času vyžaduje připravit hráče, který další čas nehrál. Vyžaduje to více věcí, je tam více informací a videa. Je to pro hráče složitější na hřišti. Rozhoduje výkon v zápase. Tým je kvalitní, musíme si s tím poradit. Sport přináší nahuštěný program, pak když je týden mezi zápasy, tak je na to více času. Teď čas není. Kádr byl stavěný, aby zvládl veškeré tyto situace. I když do zápasu nemůže zasáhnout deset hráčů, tak pořád máme takový tým, aby se to na něm nepodepsalo a abychom zápas ve čtvrtek zvládli jak výsledkově, tak herně," pronesl bývalý šéf Žižkova a Liberce, který stojí v čele slavného "S" již od ledna 2018.

I když je ohledně stavby základní sestavy díky široké soupisce optimistou, bilance z venkovních zápasů není pro Slavii úplně příznivá, což dokládají i nedávné ligové prohry na Andrově stadionu (0:2), respektive v Doosan aréně (0:3). Podle slov trenéra se toho bude upravovat hodně.

"Potřebujeme mít ve venkovních zápasech jiný naturel a jinou mentalitu. Nějaké změny budou jak ohledně sestavy, které budou vynucené, tak s ohledem na soupeře, který je v některých věcech hodně silný, ať už to jsou standardní situace nebo vzdušné souboje. Má nějaký styl hry a typologii útočníků. Bereme to v potaz, budeme se snažit připravit co nejlépe. Budeme chtít navázat na domácí zápas a na to co, nám fungovalo v ofenzivě. Musíme být efektivní v koncovce. Musíme se vyvarovat prohraných soubojů a laciné chyby, kterou jsem udělali u prvního gólu. Nastoupíme v jiném složení než minulý týden," avizoval Trpišovský, jenž oslaví příští léto rovných deset let na profesionální trenérské mapě.

Slavia v Kluži a s Boleslaví, Sparta s Pardubicemi, Plzeň v Jablonci, Slovácko v Nice, Liverpool-City, Real-Barcelona