Trenér Kováč: Nad nabídkou Pardubic jsem vůbec neváhal. Bodovat chceme i na Spartě

Trenér Kováč: Nad nabídkou Pardubic jsem vůbec neváhal. Bodovat chceme i na Spartě
ROZHOVOR

V minulém kole zažil svou první pardubickou výhru. Podceňovaný celek z východu Čech porazil v Ďolíčku 1:0 Jablonec, už dnes večer ho však čeká ještě náročnější výzva. A sice probuzená Sparta, kde Radoslav Kováč prožil možná nejlepší léta kariéry. Jak se charismatický lodivod posledního týmu tabulky těší na tento velký zápas a co ho v klubu překvapilo, i o tom mluvil v rozhovoru pro eFotbal.

Jak moc velkou vzpruhou bylo, že jste minulý týden výhrou nad Jabloncem protrhli sérii neúspěchů?
Takový výsledek jsme už moc potřebovali. Bylo znát, že jsou kluci pod dekou, že se mančaft užírá tím, jak dlouho už nevyhrál. Jsme rádi, že jsme zápas s Jabloncem zvládli, pořád je to ale jenom jedno vítězství. Teď nás čeká Sparta, kde to bude hodně těžké. Bohužel jsme však v situaci, kdy potřebujeme uhrát body každý víkend.

Jakým způsobem pracovat, když je tým psychicky dole a je třeba ho zvednout?
V první řadě musíte zůstat pozitivní. To je základ. Důležité je s hráči hodně mluvit, ať už skupinově nebo individuálně. Jsme ve složité situaci, naši kluci kvalitu však mají. Když vydrží dál makat, budou dobře organizovaní a začnou si víc věřit, tak můžeme jít zase nahoru. Jsem o tom přesvědčený.

Bylo hodně vidět, že se nálada v mužstvu po výhře zvedla?
Určitě byla lepší než předtím, jednoznačně ano. Kluci tvrdě dřou a vítězství jim moc pomohlo.

Přesto jsou Pardubice dál poslední, na třinácté Dynamo ztrácí v tuto chvíli šest bodů. Váhal jste, zda tam za takové situace jít? 
Neváhal jsem vůbec. Měl jsem výborný rozhovor s vedením, podepsal jsem smlouvu na dva roky. Vím, že jsme v obtížné situaci, pořád ale zbývá dost kol na to, aby se nám povedlo zachránit. Jsem rád, že jsem tady. A hodně oceňuji, že byť jsou Pardubice tam, kde jsou, daly šanci nepříliš zkušenému trenérovi. Beru to jako obrovskou zkušenost.

Co se týče záchrany, je motivací navíc nový stadion, který se v Pardubicích bude brzy otevírat?
To víte, že ano. Bylo by skvělé, kdyby se na něm hrála první liga. Je to náš velký cíl.

Je něco, co vás v Pardubicích překvapilo?
Zmínil bych možná to, že i když jsme poslední, všichni zůstávají pozitivní. Každý věří, že to pořád můžeme dokázat. To mě velmi mile překvapilo a jsem za to moc rád.

Zápas s Jabloncem rozhodl svým gólem Michal Hlavatý. Je právě on ten, kdo by mužstvo měl táhnout?
Určitě je jedním z nich. Pořád je však dost mladý, táhnout by to měli hlavně ti starší. Tedy kluci jako třeba Pavel Černý s Kamilem Vackem.

Dnes večer hrajete na Spartě. Vnímáte to jako zápas, v němž můžete jen překvapit?
Je jasné, že velkým favoritem je Sparta. Chováme k ní respekt, zároveň se však chceme porvat o body i tam. Rozhodně tam nejedeme s poraženeckou náladou. Rádi bychom něco uhráli i na Letné.

Jak speciální zápas to bude pro vás osobně?
Na Spartě mám pořád spoustu kamarádů. Všichni vědí, že tomu týmu stále hodně fandím. Teď tam ale jedu jako soupeř, na 90 minut tak veškeré sympatie půjdou prostě stranou. Ale těším se na krásný stadion, kde jsem prožil nádherné chvíle. Věřím, že snad přijde hodně diváků. Porazili jsme Jablonec a vidělo to jen 700 lidí. I z tohoto pohledu je fajn, že nás teď čeká zápas právě na Letné.

Spartu vede dánský trenér Brian Priske. Co říkáte na cestu, kterou se klub vydal?
Vedení klubu se tak rozhodlo a podle mě udělalo správně. Sice si myslím, že kvalitních trenérů máme dost i tady u nás, asi ale chápu, proč chtěla Sparta jít jinou cestou. Šla po někom, kdo nebude zatížen těžkými roky, kterými si teď klub prošel, kdo se vyrovná s tím tlakem. Brian mi přijde jako zajímavá volba.

Mimochodem, není tajemstvím, že jste v létě spolu s Pavlem Hapalem mířil na lavičku Baníku. Ten nakonec sáhl po Pavlu Vrbovi, Hapal se však trenérem Ostravy stal tento týden. Co na to říkáte?
Že je to hodně krátký okruh. Já jsem ale šťastný tam, kde jsem. Dopadlo to tak, jak mělo. Baník je pořád hodně velký klub. Vzhledem k tomu, kde se geograficky nachází, by však pro mě práce tam byla celkem složitá.

I to, že můžete být hlavním koučem, je pro vás jistě zajímavější.
Určitě ano.

A už jste mluvil s Hapalem?
Jasně, my jsme v kontaktu prakticky neustále. Je to kamarád, na jeho nové misi mu přeji jenom všechno dobré. Tedy dokud nebude hrát proti nám (směje se).Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.