Prostějov ukradl Líšni vítězství v závěru zápasu, Karviná zdecimovala Duklu pěti brankami, béčko Sparty padlo s Třincem

Již třináctým kolem tento víkend pokračuje druhá nejvyšší česká soutěž FNL. Páteční večer nabídl hned dva zápasy, ve kterých poměřily síly Jihlava s rezervou Slavie a Opava s Příbramí. Klub z Vysočiny dokázal uhájit svou půdu před nájezdem pražského soupeře, naopak Příbram si veze domů tři body ze Slezska. Karviná v sobotu doslova rozdrtila Duklu Prahu a Líšeň odmítla návrat na první místo tabulky v závěru zápasu.

FC Vysočina Jihlava – SK Slavia Praha B 1:0 (0:0)
Branka: 90+2. Vedral
Jihlava: Jágrik – T. Svoboda, Vedral, Piško, Peřina – Shudeiwa (75. Lacko), Tureček (85. Gabriel) – Křivánek (75. Křehlík), Selnar, Ogiomade (75. L. Fila) – Zoubele (C) (70. Araujo-Wilson)
Slavia B: Dvořák – Trédl, Behenský, Švec, Labík – Kopáček (72. Nikl), Šubert (58. Hunal), Planka – A. Pudil, Singhateh, Šmiga

Jihlava porazila ve 13. kole Fortuna národní ligy na domácím trávníku rezervu pražské Slavie 1:0. Rozhodnout zápas mohlo už v prvním dějství více hráčů na obou stranách. Největší šanci měl na kopačce Ebrima Singhateh, jenž v 18. minutě trestuhodně zahodil samostatný únik. Od 55. minuty oba týmy dohrávaly pouze v 10 hráčích. Utkání rozhodl až v samotném závěru obránce Filip Vedral. Jihlava tak částečně vylepšila nelichotivou domácí bilanci, když si připsala teprve druhé ligové vítězství.

Vysočina, tým s nejhorší formou v soutěži, přivítala na úvod kola B-tým pražské Slavie. Ten na tom však nebyl o moc lépe. Zejména jeho venkovní bilance byla tristní, když si z dosavadních pěti zápasů odvezl jen dva body, které vedly mimo jiné k průběžné předposlední příčce. Z té si však nedělal těžkou hlavu trenér Marek Jarolím, jenž se po předchozí prohře s Chrudimí nechal slyšet, že ho mnohdy víc než výsledek zajímá herní projev jeho mladých svěřenců. Tak, aby byli připraveni na postupné začlenění do A-týmu.

V úvodní desetiminutovce první půle se dostal do skvělé šance Marvis Ogiomade, který bohužel pro něj poslal míč pouze doprostřed brány, kde stál připravený brankář sešívaných. O chvíli později se po přízemním centru prodral do nebezpečné situace Jakub Selnar, ve skluzu ale minul zařízení. V 18. minutě měl na noze jistý gól Singhateh, po skvělé průnikovce ovšem neuspěl při samostatném úniku. Následně mohli po centru zahrozit slávisté, na míč ale nakonec těsně nedosáhl letos třígólový Daniel Šmiga. Hráči v modrém měli šanci udeřit ještě před koncem prvního dějství, ránu Ogiomadeho ale zblokoval jeden z obránců. Skvělým zákrokem podržel svůj tým těsně před poločasovým hvizdem Adam Jágrik.

Už v 55. minutě si mohli být hráči jistí tím, že naběhají o nějaký ten kilometr navíc, jelikož hlavní rozhodčí udělil na obou stranách červenou kartu. Do sprch šli předčasně Selnar a Pavel Behenský. První jmenovaný nedohrál utkání kvůli příliš tvrdému skluzu na jednoho z hráčů Slavie, Behenský byl zase vyloučený za nesportovní chování. Krátce nato vyskočil ve vápně hostů nejvýš Fares Shudeiwa, odchovanec Jihlavy však hlavičkoval jen nad branku. Utnout nepříznivou sérii na domácím hřišti mohl v 81. minutě Justin Araujo-Wilson, ale s přihrávkou nepočítal a k míči se nakonec nedostal. V nastavení však Jihlavě přinesl vítězství stoper Vedral, který dokázal zužitkovat centr z pravé strany, a zavzpomínal tak na mládí strávené v útoku.

Premiérové střetnutí těchto soupeřů tedy nakonec skončilo vítězstvím Jihlavy. Ta se v příštím kole 29. října představí na hřišti Příbrami, rezerva Slavie o den později přivítá Karvinou.

SFC Opava – FK Viagem Příbram 0:1 (0:0)
Branka: 68. Wágner
Opava: Lasák – Helebrand, Bílek, Janoščín (C), Kadlec – Kopečný, Gorčica (79. Dostál), Ščudla – Kramář – Rataj (75. Janjuš), Yunis
Příbram: Melichar – Sakala, J. Jeřábek, Fišl – Osmančík (79. Čejka), M. Čermák, Petrák (65. Zeronik), Musil (78. Švestka), Dudl – Wágner (C), Anih (65. V. Novotný)

Opava prohrála ve 13. kole Fortuna národní ligy v domácím prostředí s Příbramí 0:1. Více ze hry měli žlutomodří, jenže své šance z prvního dějství nedokázali využít. Rozjásat domácí publikum mohl několikrát Adam Ščudla, ten ale před zápasem očividně neobul střelecké kopačky. Hráči Viagemu vyhráli díky proměněnému pokutovému kopu Tomáše Wágnera, a dostali se tak průběžně do čela tabulky.

Forma Slezanů se dala v aktuální sezoně rozdělit do tří období. Po hrozivém úvodu přišel velmi dobrý přelom srpna a září, jenže pak se vše vrátilo do starých kolejí a Opava prohrála tři z posledních čtyř zápasů. Začátek ročníku se příliš nepovedl ani Příbrami. V jejím připadě se ale vše zlomilo v poslední srpnový den, kdy si připsala premiérové vítězství a od té doby nepoznala hořkost porážky.

Aktivnějším celkem byl již od začátku ten domácí. Změnit osud utkání mohla Opava už v 10. minutě, leč Jakub Yunis nedokázal využít centr z levé strany a placírkou těsně minul bránu. Další dobrou příležitost měli Slezané ve 25. minutě, odražený balon ale nezužitkoval Ščudla a nastřelil pouze záda jednoho z bránících hráčů. Následný rohový kop přinesl větší nebezpečí, Miloš Kopečný jen těsně minul levou tyč. Před koncem úvodního dějství se do šancí dostala obě mužstva. Nejprve nebezpečným centrem vytvořil zmatek ve vápně Příbrami Ščudla a poté se na druhé straně zpoza vápna netrefil Emmanuel Anih, když poslal míč nad branku.

Úvod druhé poloviny byl z obou stran opatrný, ani jeden tým se nedokázal probojovat k pořádnému zakončení. Skvělý zisk míče na polovině soupeře vyústil v protiútok Slezanů vedený aktivním Ščudlou, který ale zneškodnil Martin Melichar. Zanedlouho měli hráči ve žlutém k dispozici zajímavou standardku, při níž byl opět na očích Ščudla, jenže před prázdnou bránou promáchl. Ten mohl svých dříve neproměněných šancí začít litovat v 68. minutě. Příbram se dostala do pokutového území a po faulu jednoho z bránících hráčů měla výhodu penalty, ze které byl nekompromisní Wágner. Opava sice měla náznaky příležitostí, leč žádné nebezpečí pro Melichara z toho nebylo.

Příbram tak dokázala zvítězit a její neporazitelnost ve vzájemných střetnutích narostla již na sedm utkání. V příštím kole přivítá 29. října Jihlavu, Opava se tentýž den představí na hřišti Prostějova.

Chrudim – Sigma Olomouc "B" 0:0
Chrudim: Floder – Kesner (C), Hašek, Míka, Koželuh – Řezníček – Záviška, Skwarczek, Kejř, Vrána (75. P. Juliš) – Firbacher (82. Jedlička).
Sigma Olomouc "B": Stoppen – Bednár, David, Vepřek, J. Matoušek (90+2. Grečmal) – Fabiánek (90+2. Galus), Langer – Šíp (62. Uriča), Hadaš (73. Slavíček), Zlatohlávek (62. Fiala) – Vaněček.

Chrudim začala v posledních týdnech prokazovat potenciál, který se v jejím mužstvu ukrýval. Množství hostů z Plzně či Hradce Králové se sehrálo se zbytkem týmu, což vyústilo ve čtyři po sobě jdoucí vítězství. To rezerva Sigmy, jež disponovala kádrem plným mistrů dorosteneckých kategorií, místy doplácela na typickou mladickou nevyrovnanost výkonů. Z posledních třech venkovních duelů navíc odešla bez bodů s celkovým skóre 0:10.

Gólovou impotenci na hřištích soupeřů mohli Hanáci zlomit ve 13. minutě, kdy si Jan David naběhl na nadýchaný centr za obranu. Jeho pokus hlavou však pouze orazítkoval tyč. Domácí si první velkou šanci vypracovali až po půlhodině hry. Filip Firbacher umístěnou hlavičkou protáhl brankáře, ten ale skvěle zasáhl a zakončení zneškodnil. Skóre se nepodařilo otevřít ani Jakubu Fabiánkovi na druhé straně, jelikož přímý kop z nadějné pozice poslal pouze do boční sítě.

Po návratu z kabin jako první zahrozili Východočeši. Michal Vrána se po hezké narážečce dostal do zakončení, s jeho nedůrazným pokusem si ale gólman Tadeáš Stoppen poradil. Ani další dvě velké šance Chrudimi v rozmezí dvou minut se neujaly. Nejprve Stoppen vyškrábl hlavičku Dominika Haška těsně nad horní tyč, zkušený Řezníček pak trefil břevno. Tlak červenobílých v závěru gradoval, ale defenzivu v čele se skvělým Stoppenem překonat nedokázali.

Historicky první vzájemné střetnutí těchto soupeřů tak skončilo remízou. Chrudim se v příštím kole 30. října představí na hřišti Varnsdorfu, rezerva Sigmy o dva dny dříve přivítá Vyškov.

Vyškov – Vlašim 1:1 (1:1)
Branky: 36. Kulhánek vl.g. - 18. Suchan
Vyškov: Kinský – Němeček, Matys, Dweh, Ilko – Lahodný, Štěpánek (C) (72. Jambor) – Kanakimana, Cabadaj (57. Lacík), Alégué Elandi (80. Klesa) – Vintr (72. Srubek).
Vlašim: Vágner – Hošek, Kulhánek, Halinský, Heppner – Smejkal (88. Langhamer), Onije, Suchan (C), Rigo (81. Zinhasović), Solomon (81. Horský) – A. Svoboda (90+3. Toula).

Zatímco Vyškov v lize válel a nasbíral už 21 bodů, což mu stačilo na vrchní příčky tabulky, Vlašim se dlouho trápila. V minulém kole si ovšem proti rezervě Sigmy Olomouc připsala přesvědčivou výhru 5:0, a celkově tak vstřelila už 20 branek. Jejím nejpilnějším střelcem byl šestigólový Suchan, také Moravané ale měli vlastní ofenzivní eso. Stejnou dávku tref v jejich dresu totiž zaznamenal Bienvenue Kanakimana.

Středočeši vstoupili do utkání aktivněji a odměna přišla v 18. minutě v podobě pokutového kopu. K míči se postavil kanonýr Suchan a z penaltového puntíku neomylně rozvlnil síť. Moravané se z inkasované branky rychle oklepali a postupně převzali otěže zápasu. Srovnání si zařídili ve 36. minutě, kdy Kulhánek nešťastně tečoval centr z levé strany a srazil ho mimo dosah vlastního brankáře.

Hned po pauze mohli domácí převrátit vývoj zápasu na svoji stranu. Na centr si naběhl Kanakimana, ale brankáře zblízka neprostřelil. Hosté se málem přiblížili třem bodům 20 minut před koncem, kdy Suchanovi překazil zakončení včasným skluzem David Němeček. Ani o pár minut později se hostujícímu kanonýrovi nepodařilo skórovat, jelikož svou střelu poslal vysoko nad branku. Rytíři si závěr zápasu zkomplikovali v 78. minutě, kdy unikajícího Kanakimanu nedovoleně zastavil Chisom Onije a předčasně se pakoval do sprch. Domácím se však ani přes početní výhodu a závěrečný nápor nepodařilo zápas zlomit na svoji stranu.

Vyškov s Vlašimí pouze remizoval a nenavázal na předchozí vítězství. O to se pokusí v dalším kole 28. října proti B-týmu Sigmy Olomouc. Středočeši doma vyzvou o dva dny později Táborsko.

MFK Karviná – Dukla Praha 5:0 (0:0)
Branky: 8. Mikuš, 22. Memić, 28. Málek, 54. Budínský, 90+3. Boháč
Karviná: Neuman – Mikuš, Soukeník, Šindelář, Žídek (C) (33. Cienciala) – Žák (76. Boháč), Budínský, Memić (64. Rezek), Málek, Bartl (76. A. Krčík) – Durosinmi (76. Papadopulos)
Dukla Praha: Šťovíček – Hrubeš, Holiš, Piroch (C) (46. Peterka), Ullman – Buchvaldek, Barac, Havelka (36. Uhlíř), Moulis (36. Adediran), Kim (46. Šebrle) – Matějka (67. Kozel)

Dva poměrně nedávní účastníci nejvyšší soutěže se poprvé po 11 letech utkali také ve druhé lize. Slezané se mohli spoléhat na výhodu domácího prostředí, ve kterém si z pěti odehraných utkání hned čtyřikrát připsali plný bodový zisk. Hosté z Prahy, jimž stále chyběl potrestaný trenér Rada, se navíc mimo Julisku neprezentovali příliš oslnivými výkony. V šesti duelech na hřištích soupeřů totiž zvítězili pouze v jednom případě a celkově nastřádali pouhé čtyři body.

Zápas otevřela příležitost domácích, osamocený Amar Memič ale bránu netrefil. V osmé minutě už se Karviná radovala, když se po centru z přímého kopu nejvýše do vzduchu zavěsil Rajmund Mikuš a nekompromisně rozvlnil síť. Aktivní Karviná si vybojovala další šanci ve 21. minutě, nicméně hlavička Rafia Durosinmiho mířila vedle. O minutu později už Slezané přidali druhý gól. Po výborné přihrávce utíkal Memič sám na brankáře Jana Šťovíčka, kterého bez problému prostřelil. Katastrofálně bránící hosté inkasovali potřetí ještě před odehranou půlhodinou, když se k odraženému míči uvnitř pokutového území dostal Málek a tvrdou střelou nedal brankáři šanci.

V pohodě hrající Karviná otevřela brankově i druhou půli. Lukáš Budínský se zmocnil míče, který neudržel v rukou Šťovíček, a přidal čtvrtou branku Slezanů. Výbornou formu svého celku potvrdil o chvíli později i gólman Vladimír Neumann, jenž vychytal střelu Quadriho Adebaya Adedirana. Bezmocní hráči Dukly se snažili alespoň kosmeticky upravit skóre, jenže jejich šance nebyly pro Karvinou nebezpečné. Před koncem zápasu pak ještě stihl přidat pátý gól domácích Sebastian Boháč.

Karviná tedy potvrdila dobrou domácí formu a připsala si důležité vítězství. V dalším utkání se Slezané 30. října představí na hřišti slávistické rezervy. Dukla se ve stejný den střetne s béčkem Sparty.

SK Líšeň 2019 – 1. SK Prostějov 2:3 (0:1)
Branky: 49. Ulbrich, 54. Matocha – 10. Kušej, 85. Koudelka, 87. Pinc
SK Líšeň 2019: Vajner – Pašek (C), Černín, Laczkó, Lutonský – A. Čermák – Ulbrich, Matocha, Machalík (83. Otrísal), Sokol – Zikl (46. Vandas)
1. SK Prostějov: M. Bárta (64. Krynskyj) – Blahuta (80. Bolf), Bialek, Schaffartzik (C), Elbel (64. Stříž) – Kulig, Šumbera – Píchal (55. Bartolomeu), Koudelka, Kušej – Ali-Abubakar (55. Pinc)

Z pohledu domácích fanoušků byla Líšeň jasným favoritem. Brněnský celek totiž před začátkem kola vedl pořadí celé soutěže a mohl se pyšnit nejlepší obranou ligy, když v dosavadním průběhu obdržel pouhých šest branek. Prostějov se naopak potácel těsně nad sestupovými příčkami. V předchozím utkání však nečekaně porazil Karvinou. Proti té se prosadil také Jan Koudelka, jenž byl se šesti přesnými zásahy jedním z nejlepších střelců druhé nejvyšší soutěže.

Utkání zahájila aktivněji Líšeň, ale byli to hráči Prostějova, kteří se radovali jako první. Nádhernou střelu ze střední vzdálenosti zakroutil Kušej přímo do šibenice. Opaření Marvani se snažili nepříznivý stav zvrátit, ale jejich akce končily před pokutovým územím. To se změnilo ve 32. minutě po závaru v šestnáctce a střele Jakuba Černína na zadní tyč, kterou brankář Michal Bárta vychytal. Před koncem poločasu si vypracoval zajímavou střelu Milan Lutonský, ta ale těsně minula bránu.

Po změně stran se Brňané mohli těšit z vyrovnání, když nehlídaný Tom Ulbrich hlavičkou nedal šanci Bártovi. Dokonalý vstup do druhého poločasu potvrdil povedenou střelou z přímého kopu na přední tyč Marek Matocha, čímž otočil skóre. Hráči Prostějova postupně převzali iniciativu, nicméně výborně bránící domácí je k nebezpečnému ohrožení brány nepustili. To se změnilo v 85. minutě, kdy se po centru ze strany hlavou od tyče prosadil Kulig. O tři minuty později se mohli Hanáci radovat znovu. Po samostatném úniku vsítil branku Pinc.

Prostějov tak po Karviné zaskočil také Líšeň a zvítězil podruhé v řadě. O další tři body se pokusí 29. října doma proti Opavě. Moravané zavítají v tentýž den do Třince.

Sparta Praha "B" - Třinec 0:1 (0:1)
Branky: 28. Machuča
AC Sparta Praha B: Tůma – Suchomel, Pudhorocký (C), Goljan, Gedeon, Horák (80. Ambler), Kaštánek, Schánělec, Večerka, Holoubek (20. Jonáš, 34. Šilhart), Kukučka
FK Třinec: Hasalík – Hýbl, Holík (89. Brak), Jursa, Samiec (84. Gembický), Foltyn, Straňák, Habusta (C), Kania (90+3. Szewieczek), Machuča, Kateřiňák (90+3. Tandara).

Rezerva Sparty se v posledních utkáních s formou příliš nepotkala, a to i přesto, že se jí často dostávalo množství posil z prvního týmu. Jednou z příčin mohla být zhoršená gólová potence Petra Pudhorockého, který sice byl s pěti brankami nejlepším střelcem mužstva, poslední dobou mu však poněkud zvlhnul střelecký prach. Na jásání to nebylo ani ve Slezsku, Třinec totiž nezvítězil od konce srpna a mílovými kroky se blížil sestupovým příčkám.

Příjemné podzimní dopoledne pod Žižkovským vysílačem svědčilo zpočátku spíše hostům, kteří v úvodní čtvrthodině prověřili brankáře Jakuba Tůmu hned dvakrát. Skóre se mohlo následně změnit i na druhé straně, když Tomáš Schánělec posunul míč před poloprázdnou bránu na Adama Goljana. Ten však čest svému jménu neudělal a místo vstřelení gólu trefil jen obránce. Do vedení se tak dostali Třinečtí díky zásahu Machuči. Záložník slezského celku si počíhal na odvrácený balon z malého vápna a přesnou ranou otevřel svůj střelecký účet v sezoně.

Do druhého poločasu jako by nastoupila úplně jiná Sparta. Domácí dostali soupeře pod silný tlak a vypadalo to, že je jen otázkou času, než se jim podaří vyrovnat. V 64. minutě o sobě dal konečně vědět také Pudhorocký, pokus mu nicméně nesedl a 21letý gólman Lukáš Hasalík si bez problémů poradil. O chvíli později zkusil štěstí z úctyhodné vzdálenosti Goljan, pohledný fotbalový moment však vyrovnání nepřinesl kvůli dalšímu zákroku talentovaného brankáře Slezanů.

Třinec tedy překvapil a poprvé od konce srpna si připsal ligové vítězství. V dalším kole 29. října na něj čeká domácí duel proti Líšni. Béčko Sparty o den později zavítá na hřiště Dukly.

Táborsko - Varnsdorf 1:1
Branky: 13. Ledecký – 64. Tanko
FC SILON Táborsko: Zadražil – Kone, Mezera, Bederka – Plachý, Kopřiva (80. Alexandr), Babacar (67. Kosek), Tusjak (C) – Ledecký (67. J. Mach), Nešpor (89. Provazník), Varačka
FK Varnsdorf: Vaňák – Zbrožek, Richter, Kouřil (30. Ludvíček), Radosta – Bláha (C), Kubista – Schön, Kříž, Ondráček (84. Rudnytskyy) – Tanko.

Varnsdorf v posledních týdnech předváděl skvělé výkony, které pomohly severočeskému klubu k posunu na druhé místo tabulky. Tým ze Šluknovského výběžku si totiž připsal čtyři vítězství z posledních pěti zápasů. Táborsko se naopak nemohlo pyšnit oslnivou formou, protože z předešlých pěti utkání odešlo hned třikrát poraženo.

Do první šance se hnal už v šesté minutě Tanko, na vyběhnuvšího gólmana domácího celku Adama Zadražila ale nevyzrál. Táborsko odpovědělo nejlepším možným způsobem. Ledecký dostal ve 13. minutě přesnou přihrávku přímo do nohy na hranici pokutového území a míč uklidil bezchybně k pravé tyči. Varnsdorfští však mohli náskok Jihočechů smazat jen o malou chvíli později, kdy aktivní Tanko rozezvučel břevno razantní hlavičkou. Krátce před pauzou se hráči v modrobílých dresech dostali k závaru před brankářem Martinem Vaňákem, žádný z pokusů si však cestu do sítě nenašel.

Krátce po pauze mohl špatný výběh domácího brankáře potrestat Dominik Kříž, jeho hlavičkový pokus se bohužel pro hostující mužstvo mezi tři tyče nevešel. O čtvrt hodiny později se už Varnsdorf z vyrovnání radovat mohl. Patrik Schön našel před bránou úplně volného Tanka, který už měl snadnou práci. Stejný hráč se mohl postarat o otočku skóre, ale v obrovské šanci poslal míč vysoko nad.

Vyrovnané utkání tedy vítěze nepřineslo a oba týmy si body podělily. Táborsko zavítá 30. října do Vlašimi a Varnsdorf ve stejný den přivítá na svém hřišti Chrudim.

Zdroj: Livesport.cz