Baník jako vstupní brána do zahraničí. TOP 3 ostravské ikony, které přivítala cizina s otevřenou náručí

Na začátku milénia patřil Baník mezi úspěšné ligové celky, což korunoval v roce 2004 ziskem titulu. V tehdejší době se prezentovalo na perfektní úrovni několik fotbalistů a dokonce i z Baníku se dalo odejít do v Evropě mnohem zvučnějších celků. Jako se to podařilo těmto třem borcům...

Václav Svěrkoš, 2003, Baník Ostrava - Borussia Moenchengladbach

Jen rok po přestupu Milana Baroše do Liverpoolu se usmálo štěstí na dalšího nevídaného útočníka ostravského Baníku Václava Svěrkoše. Vyhlédl si ho bundesligový Gladbach, a také byl ochoten solidně zaplatit. Do Ostravy za něj obratem poslal 1,6 milionů euro.

Tři roky strávené v Borussii okořenil sedmnácti brankami v 76 ligových zápasech. Ke konci své štace ale už prostor nedostával a odešel hostovat do Herthy Berlín a Austrie Vídeň. Odtud už západní vítr nechytil a vydal se zpět do Baníku.

Pro Baník to byl jednoznačně výdělečný krok. Z Gladbachu vykoupil Svěrkoše za 300 tisíc euro a jen o dvě léta později ho znovu prodal do ciziny, tentokrát do francouzského FC Sochaux za 2,5 milionů euro. A i ve Francii byl platným hráčem. V Ligue 1 nasázel celkem deset branek.

Ke konci ale stejně jako v Německu hostoval, tentokrát v teple řeckého kraje, kde posílil Panionis. A po hostování opět táhl do milované Ostravy.

Bohužel měl Svěrkoš vážnější problémy s kolenem a již na rozlučce Marka Jankulovskiho v roce 2012 svým způsobem nastala i jeho rozlučka, protože jen o dva roky později ukončil v pouhých třiceti letech kariéru.

Foto: FC Baník Ostrava